Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είσπραξη αμοιβών με πιστωτική κάρτα


Alex99

Recommended Posts

Έχει κανείς εξετάσει το ενδεχόμενο να δεχόμαστε πιστωτικές κάρτες από τους πελάτες μας προς εξόφληση των αμοιβών μας αντί κατάθεσης στην τράπεζα, όταν το ποσό υπερβαίνει το όριο των μετρητών (1500€);

 

Στο εξωτερικό υπάρχει τέτοια δυνατότητα για όλους με λύσεις τύπου Paypal Here και Square, χωρίς το γνωστό τερματικό εξοπλισμό των τραπεζών που έχει σημαντικό κόστος, χρησιμοποιώντας απλώς smartphone.

 

Τώρα τελευταία, νομίζω βγήκε μια αντίστοιχη υπηρεσία και στην Ελλάδα. Την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει αν αξίζει τον κόπο;

 

Βέβαια, εμείς εδώ δεν έχουμε δουλειές, αλλά οι "6 άτοκες δόσεις" - εάν ισχύουν - ακούγονται καλά στους πελάτες μας και μας εξασφαλίζουν ότι θα εισπράξουμε και τις άλλες 5 δόσεις χωρίς να τους κυνηγάμε (και μάλιστα άμεσα).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει φίλε , σίγουρα σε γιουρομπανκ και σε πειραιώς, απ'ότι έχω ψάξει. Για άλλες τράπεζες δεν ξέρω. Πάντως έχει διαδικασία περίπου 1 μήνα μέχρι να εγκριθείς. Εμένα με κόψανε λόγω χρέους που έχω σε άλλη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

να ληφθεί υπ'όψην η προμήθεια της τράπεζας...1-4%, ανάλογα την τράπεζα και τον τζίρο, η οποία περνά, βεβαίως, στα βιβλία ως έξοδο....

 

Τα γνωστά "μηχανάκια" των πιστωτικών καρτών δεν χρεώνονται από τις τράπεζες.... Δανείζονται - παραχωρούνται για όσο διάστημα διαρκεί η σύμβαση με την τράπεζα.... είναι δηλαδή δωρεάν....

 

Υ.Γ. Οι άτοκες δόσεις δεν ισχύουν για όλες τις κάρτες ανεξαιρέτως.... έχει να κάνει με την εκδότρια τράπεζα.... οι τράπεζες δίνουν σχετικές λίστες πιστωτικών καρτών που ισχύουν οι άτοκες δόσεις

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις τράπεζες, έρχονται σιγά-σιγά λύσεις για κινητό, με γύρω στο 2% προμήθεια. Στο Αμέρικα υπάρχουν τα Square και Paypal Here. Στο Ελλάντα βγήκε αυτό. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει αν είναι αξιόπιστο; Θέλει εξάρτημα όπως το Square για να δουλέψει με το iphone; Δεν δίνει και πολλές πληροφορίες στη σελίδα του, αλλά λέει για δόσεις.

 

Υ.Γ. Αν υπάρχει θέμα με τα links ας μου τα νεκρώσουν οι mods.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.