Μετάβαση στο περιεχόμενο

συνδετήρες υποστυλώματος σε γενική κοιτόστρωση με ενισχυμένες ζώνες


gkaron

Recommended Posts

Έχω κατασκευάσει ένα διώροφο με υπόγειο και γενική κοιτόστρωση (ραντιέ) με κρυφοδοκούς / ενισχυμένες ζώνες.

Κοιτώντας κάποιες φωτογραφίες από το έργο μου συνειδητοποίησα ότι οι συνδετήρες των υποστυλωμάτων μου δεν συνεχίζουν μέσα στην γενική κοιτόστρωση. Πόσο πρόβλημα θα μπορούσε να είναι αυτό για τα εσωτερικά υποστυλώματα και πόσο για τα υποστυλώματα που συμμετέχουν σε μεγάλα περιμετρικά τοιχία του υπογείου (8-9 m)(που είναι στις άκρες του οικοπέδου – η επικάλυψη είναι περίπου 5-6cm σε αυτά);

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα (πέρα από προσευχή);

 

Σας παραθέτω μερικά επιπρόσθετα χαρακτηριστικά του έργου:

1) η κοιτόστρωση, τα υποστυλώματα και περιμετρικά τοιχία του υπογείου είναι μονολιθική κατασκευή

2) Αν και δεν το απαιτούσαν τα σχέδια, ο σιδεράς τοποθέτησε ενισχυμένες ζώνες και κάτω από τα περιμετρικά τοιχία.

3) το διώροφο με υπόγειο είναι κανονικό (έτσι μου είχε πει κάποια στιγμή ο μηχανικός μου θεωρώντας ότι είναι κάτι καλό )

4) Η σχεδίαση έχει γίνει για ζώνη ΙΙ ενώ είμαι σε ζώνη Ι (το είχα ζητήσει εγώ για επιπρόσθετη ασφάλεια)

5) Η κοιτόστρωση είναι 60cm

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την όποια πρόταση ή παρατήρησή σας. (και ευχαριστώ προκαταβολικά)

 

Υ.Γ.: Το γιατί το έκανε ο σιδεράς αυτό έχω μια ιδέα: Ο μηχανικός μου θυμάμαι ότι αρνήθηκε να παραλάβει τον οπλισμό των υποστυλωμάτων γιατί ήταν πολύ σκουριασμένος. Έτσι ο σιδεράς φαντάζομαι ότι σκέφτηκε αυτόν τον εναλλακτικό τρόπο σιδερώματος για να μην χάσει τα μεροκάματα των εργατών του. Ο μηχανικός στην συνέχεια δεν πρόσεξε αυτό το πρόβλημα ή το έκανε γαργάρα. Δυστυχώς ο μηχανικός είναι πλέον μόνιμα στο εξωτερικό και δεν μπορώ να τον εντοπίσω για διευκρινίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά χαίρομαι τόσο που έκανα λάθος εκτίμηση!!!

(Η εκτίμησή μου ωστόσο βασίστηκε σε σχετικά σιδερώματα που είδα στον internet.)

Τώρα για να βρω τον μηχανικό μου είναι λίγο δύσκολο εκεί στην αραπιά που κατέληξε (άτιμη κρίση…)

Ευχαριστώ ειλικρινά…

Edited by gkaron
Link to comment
Share on other sites

Έχω ολοκληρώσει πρακτικά το έργο... λεπτομέρειες εκκρεμούν...

Απλώς παρατήρησα σε κάτι παλιές φωτογραφίες αυτό που περιγράφω παραπάνω και θεώρησα καλή ιδέα μια πρώτη εκτίμηση μέσω του forum.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον…

Edited by gkaron
Link to comment
Share on other sites

...σε σχετικά σιδερώματα που είδα στον internet...

 

Στο διαδίκτυο βλέπεις πολλά, χωρίς να μπορείς να ξέρεις αν είναι σωστά ή αν υπάρχει αντιστοιχία ως προς το είδος της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Αλεξ (ισως εν μερει)

 

 

Ουσιαστικά, δεν υπάρχει πρόβλημα (λόγω της μονολιθικότητας του υπογείου).

 

Αν ριχναμε κοστουμι στυλους-πλακα σε ανωδομη, δεν θα συνεχισαμε τους συνδετηρες των στυλων?

Απλα δεν ειναι αυτος ο λογος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κρύβω ότι αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αν το μήκος αγκύρωσης παραμένει το ίδιο. (ιδιαίτερα για τα υποστυλώματα στα περιμετρικά τοιχία που είναι στα άκρα του οικοπέδου- μικρή επικάλυψη οπλισμού)

Edited by gkaron
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μικρή επικάλυψη όταν λές πόσο περίπου είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.