Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινή τιμή μονάδας απαλλοτριωμένου ακινήτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι μου ζητήθηκε από δικηγόρο να καθορίσω την προσωρινή τιμή μονάδας για απαλλοτριωμένο τμήμα ακινήτου (ένα τμήμα το ''πήρε'' ο δρόμος), γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η διαδικασία ή να μου παραθέσει κάποια βιβλιογραφία να διαβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα, σου ζητήθηκε να κάνεις εκτίμηση της εμπορικής (αγοραίας) αξίας για επίδικο πριν από την δίκη καθορισμού προσωρινής τιμής μονάδας απαλλοτρίωσης (πρωτοδικείο). Συνεπώς, κάνεις εκτίμηση της εμπορικής (αγοραίας) αξίας του ακινήτου, έδαφος & επικείμενα.

Link to comment
Share on other sites

θα βγαλεις τον αντικειμενικο με συμβ/φο...τον θεωρει η αντιστοιχη ΔΟΥ της περιοχής.

Θα λαβεις υπόψη σου την τιμη αποζημιωσης εισφορας σε χρημα που ορισε η επιτροπή.

Και θα συγκεντρωσεις συγκριτικα στοιχεία, απο πλησιεστερες κατα τοπο και χρονο μεταβιβασεις.

δλδ. μεταβιβασεις με αντικειμενικη αξια αλλα με πραγματικο τιμημα ??? και που να τα βρεις....

Επίσης θα συγκρινεις το ποσοστο αντιπαροχης της περιοχης, την εμπορικοτητα, κλπ στοιχεια για να τεκμηριωσεις την αξια που λες...

δες τα ΠΜ

 

καλησπερα dsworks

μαζι γραφαμε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικάστοιχεία, απο πλησιεστερες κατα τοπο και χρόνο μεταβιβάσεις δεν ειναι εύκολο να βρω, τα υπόλοιπα στοιχεία αντικειμενική και τιμη μονάδας που όρισε η επιτροπή τα έχω.

Οποτε αν κατάλαβα καλα βγάζω την εμπορικη αξια του απαλοτριουμενου τμήματος.

Γενικα στην περίπτωση αυτη δεν εχω καταλάβει γιατι ο δικηγόρος βιάζεται, σε αλλες υποθεσεις με απαλλοτριώσεις ξερω οτι περνάνε 5-6 χρονια για να βγει η αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Είτε έχει πάρει ήδη δικάσιμο, είτε θέλει να έχει έκθεση μαζί με τα δικόγραφα της αίτησης. Το πιθανότερο βέβαια είναι να βιάζεται ο δικαιούχος και να πιέζει.

Link to comment
Share on other sites

για να ολοκληρωσουμε το θεμα

 

αυτος που εχει συμφερον σημερα να ζητησει τιμη μοναδας

ειναι αυτος που ειναι "υποχρεως" σε αποζημιωση...

 

Με αντιπαροχη και πωλησεις ανυπαρκτες και αγοραιες αξιες να υπολοίπονται σημερα ακομη και του αντικειμενικου...

 

η τιμη μοναδας θα ειναι πολύ "χαμηλή"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.