Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή πρόσβασης στο site αυθαιρέτων λόγω διακοπής επαγγέλματος?


Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Είμαι ελεύθερη επαγγελματίας μηχανικός και πρόκειται να κάνω διακοπή επαγγέλματος, λόγω πρόσληψής μου ως υπάλληλος.

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν, μετά τη διακοπή του επαγγέλματός μου, θα έχω πρόβλημα πρόσβασης στο site ρύθμισης αυθαιρέτων με το Ν. 4014 στο οποίο έχω υποβάλλει κάποια ακίνητα με ολοκληρωμένη την Α' φάση και εκκρεμή τη Β' φάση υποβολής των υπόλοιπων δικαιολογητικών.

 

Επικοινώνησα με το ΤΕΕ και η απάντησή τους ήταν η εξής:

"Καταρχήν σε ολοκληρωμένες δηλώσεις ακόμη και σε αυτές σε προσωρινή (που δεν μπορείτε να τις ολοκληρώσετε γιατί πληρώνουν δόσεις) μπορείτε να φορτώσετε τώρα τα σχέδια και τα λοιπά δικαιολογητικά. Όταν απαιτηθεί να ολοκληρώσετε τη δήλωση θα ζητήσετε ενεργοποίηση του κωδικού σας για την τελική αποστολή.

Σε όσες δηλώσεις υπάρχουν εκκρεμότητες ή δεν έχουν ολοκληρωθεί τα σχέδια μπορεί να γίνει αλλαγή μηχανικού, όπως περιγράφεται στο διευκρινιστικό κείμενο για θέματα διαχείρισης δηλώσεων που υπάρχει στην ιστοσελίδα αυθαιρέτων του ΤΕΕ."

 

Προφανώς: 1ον) δεν ειμαι έτοιμη να ολοκληρώσω τη Β' φάση και γι αυτό ρωτάω εαν θα μπορώ να την κάνω αργότερα (έως το Σεπτέμβρη που λήγει η προθεσμία) και

2ον) δε σκοπεύω να δηλώσω άλλο μηχανικό!

 

Τι εννοεί άραγε: "Όταν απαιτηθεί να ολοκληρώσετε τη δήλωση θα ζητήσετε ενεργοποίηση του κωδικού σας για την τελική αποστολή."??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο δικό μου mail προς το ΤΕΕ δεν μου απάντησαν ποτέ (το έστειλα το καλοκαίρι).

Τα ερωτήματα μου (για λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου) ήταν τα ίδια με αυτά που αναφέρεις στο post σου.

Τελικά έκανε διακοπή επαγγέλματος Δεκέμβριο του 2012 και ακόμη και σήμερα οι κωδικοί του ισχύουν.

Edited by voodoochile
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το πιο λογικό είναι οι κωδικοί σου να ισχύουν για πάντα! δε πιστεύω να κάνουν καν διασταύρωση ποιος και πότε αποχωρεί..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που παραμένεις μέλος του ΤΕΕ και δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος, ώστε να μην έχεις δικαίωμά υπογραφής, δεν βρίσκω κανένα λόγο να στερηθείς τους κωδικούς σου και κατά συνέπεια την πρόσβαση σου στο σύστημα. Εξ άλλου για το ΤΕΕ δεν αλλάζει τίποτα, παραμένεις μηχανικός άσχετα με το αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός. Ακόμα και αν γίνει διασταύρωση (που δεν θα γίνει ) δεν υπάρχει λόγος να στους στερήσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.