Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Παιδια το 2013Β θα μπορεσω να το βαλω 12 δοσεις χωρις προσαυξησεις? Δεν χρωσταω τιποτε μεχρι στιγμης, αλλά δεν εχω μία κυριολεκτικά αυτη τη στιγμη και δεν προβλεπεται να παρω χρηματα μεσα στο 2013...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικα κλεινω βιβλια το συντομοτερο και προχωρω με τα υπολοιπα για διαγραφη απο το τεε, τουλ να μην συνεχισουν να τρεχουν αλλες εισφορες. Ελπιζω να συνελθουν και να κανουν κατι καλυτερο οσον αφορα τον οριζοντα αποπληρωμης. Ε δεν βγαινει αλλιως. Αλλα τι να περιμενεις απο ατομα που μια ζωη βλεπουν καθε μηνα βρεξει χιονισει το μισθο στο βιβλιαριο. Εχουν ιδεα πως βγαινει το μεροκαματο εξω?

 

Να 'σαι αισιόδοξος να βλέπεις μισογεμάτη την καραμπίνα :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 2013Β θα μπορεσω να το βαλω 12 δοσεις χωρις προσαυξησεις? Δεν χρωσταω τιποτε μεχρι στιγμης, αλλά δεν εχω μία κυριολεκτικά αυτη τη στιγμη και δεν προβλεπεται να παρω χρηματα μεσα στο 2013...

εγώ πάλι παρόλο που παίρνω χρήματα όπως και τις προηγούμενες χρονιές τα τελευταία χρόνια δεν μπορώ ακόμα να πληρώσω το Β εξάμηνο του 2012 και το Α του 2013 Αυτό οφείλετε σε τρεις λόγους

 

 α) σε εξαπάτησή μου για πρώτη φορά από πελάτη μου στα 21 χρόνια επαγγελματικής μου πορείας που μου δημιούργησε ένα φέσι 4000 Ε (έπρεπε να το φανταστώ από το επάγγελμά του αφού ήταν σύμβουλος επιχειρήσεων δηλαδή γκόλντεν μπόις και κάτοικος εξωτερικού ΗΠΑ αφού αυτοί δεν έχουν λόγο τιμής παρά μόνο το χρήμα 

β) Στην γέννηση του δεύτερου γιου μου και τα σχετικά έξοδα (βρήκαμε και εμείς την εποχή) 

γ) στην φορό - επιδρομή της κυβέρνησης 

δ) Στην αύξηση του κόστους ζωής ενώ μειώνεται η δυνατότητα των πολιτών να καταβάλουν αμοιβές μηχανικού άμεσα  

 Δεν χρωστάω τίποτα άλλο αφού τα άλλα τα έχω υπό έλεγχο 

 

και προβληματίζομαι τώρα τι είναι καλύτερο

 

α) να δανειστώ από πεθερά - πεθερό και μητέρα ή β) να κάνω διακανονισμό και να μην επιβαρύνω συγγενικά πρόσωπα για λίγο διάστημα (είμαι και περήφανος αφού δεν τους έχω πάρει χρήματα μέχρι τώρα στα 10 χρόνια που είμαι παντρεμένος)    αφού ελπίζω σύντομα να καταφέρω να ολοκληρώσω κάποιες δουλειές που θα πληρωθώ άμεσα που απαιτούν όμως πιο πολύ χρόνο εργασίας 

 

Ακούω συμβουλές έτσι για να νιώσω καλύτερα κυρίως ψυχολογικά  :-o

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλημέρα

Σε γενικές γραμμές είσαι καλα ακομη, πρόσεχε όμως γιατι εύκολα χάνεται ο έλεγχος και μετά δε συμμαζεύεται με τίποτα...

Για το α) Μπορεί να συμβεί στον οποιδήποτε.. Κακή στιγμη

Για το β) Ανεκτίμητης αξίας, δίνει κουράγιο για τη συνέχεια.

Για το γ),δ) αφορά όλους μας, κινούνται παράλληλα, ας πρόσεχα ε με ποιους είχαμε να κάνουμε..

 

Τώρα σαν λύση, θεωρώ ότι το χρέος σου είναι κάτι παραπάνω από 3χιλιρο. Μπορείς να το βάλεις σε 12 δόσεις, πρόσεχε όμως τη στιγμη που σε λίγο καιρο θα πρέπει να καταβαλεις τη δοση +τις τρέχουσες για να συνεχίσει ο διακανονισμός. Η μπορεί να περιμένεις τις τρέχουσες και τότε να τα βάλεις όλα μαζί σε 12..(μεγαλύτερη δοση). Δες σε βάθος χρόνου τι μπορεί να λάβεις από χρήματα και ανάλογα κινήσου.

Τέλος το να δανειστές από συγγενείς είναι προσωπικό μεν, από την άλλη δεν είναι ντροπή. Ξέρω πολλούς που το κάνουν έτσι. Αν δε σε βοηθήσει δικός σου άνθρωπος ποιος θα το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλημέρα

Σε γενικές γραμμές είσαι καλα ακομη, πρόσεχε όμως γιατι εύκολα χάνεται ο έλεγχος και μετά δε συμμαζεύεται με τίποτα...

Για το α) Μπορεί να συμβεί στον οποιδήποτε.. Κακή στιγμη

Για το β) Ανεκτίμητης αξίας, δίνει κουράγιο για τη συνέχεια.

Για το γ),δ) αφορά όλους μας, κινούνται παράλληλα, ας πρόσεχα ε με ποιους είχαμε να κάνουμε..

 

Τώρα σαν λύση, θεωρώ ότι το χρέος σου είναι κάτι παραπάνω από 3χιλιρο. Μπορείς να το βάλεις σε 12 δόσεις, πρόσεχε όμως τη στιγμη που σε λίγο καιρο θα πρέπει να καταβαλεις τη δοση +τις τρέχουσες για να συνεχίσει ο διακανονισμός. Η μπορεί να περιμένεις τις τρέχουσες και τότε να τα βάλεις όλα μαζί σε 12..(μεγαλύτερη δοση). Δες σε βάθος χρόνου τι μπορεί να λάβεις από χρήματα και ανάλογα κινήσου.

Τέλος το να δανειστές από συγγενείς είναι προσωπικό μεν, από την άλλη δεν είναι ντροπή. Ξέρω πολλούς που το κάνουν έτσι. Αν δε σε βοηθήσει δικός σου άνθρωπος ποιος θα το κάνει;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές είναι πολύτιμες Ξέρεις αυτό που φοβάμαι με τον διακανονισμό είναι ότι θα έχω να κάνω , σαν να έχω δάνειο , δηλαδή θα τις πληρώσω διπλές και τριπλές τις εισφορές σε βάθος χρόνου Ενώ στους δικούς μου θα επιστρέψω το ίδιο ποσό Επομένως καλύτερα να τα βάζω λίγα - λίγα στους δικούς μου Βέβαια δεν το έχω μελετήσει το θέμα λόγο έλλειψης χρόνου 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν μπορείς είναι το καλύτερο.. Δεν εχεις τους τόκους και κυρίως σε κάποια στραβή που δρν θα μπορέσεις πχ 1-2μηνες να τα δώσεις τα δίνεις τον επόμενο μαζί. Δεν εχεις φόβο μήπως και κοπεί ο διακανονισμός..

Πρόσεχε αν μπεις σε διακανονισμό και τον χαλάσεις, αν ζητήσεις στο μελλον να ξανά πεις θα γίνει με πολύ δυσμενέστερους όρους

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν μπορείς είναι το καλύτερο.. Δεν εχεις τους τόκους και κυρίως σε κάποια στραβή που δρν θα μπορέσεις πχ 1-2μηνες να τα δώσεις τα δίνεις τον επόμενο μαζί. Δεν εχεις φόβο μήπως και κοπεί ο διακανονισμός..

Πρόσεχε αν μπεις σε διακανονισμό και τον χαλάσεις, αν ζητήσεις στο μελλον να ξανά πεις θα γίνει με πολύ δυσμενέστερους όρους

Ευχαριστώ θα τα λάβω όλα υπόψη μου 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά παραθέτω την ερώτηση που υπέβαλα στο ΤΣΜΕΔΕ και την απάντησή τους:

 

From: 
Sent: Thursday, September 19, 2013 12:05 PM
Subject: ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΣΜΕΔΕ
 
Κύριοι,
δια της παρούσας θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με αυτό που δημοσιεύθηκε στο site της ΠΕΔΜΕΔΕ (και είναι στο συνημμένο αρχείο που σας στέλνω --- είναι από αυτό το link http://www.pedmede.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=981:2013-09-17-09-43-33&catid=94&Itemid=520&lang=el) και ειδικότερα κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.
 
Επίσης σε περίπτωση που έχουν καταβληθεί οι αυξημένες εισφορές γαι το Α'2013 θα γίνει συμψηφισμός στο νέο ειδοποιητήριο?
 
Αν όχι υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο σε επόμενο ειδοποιητήριο ή υπάρχει κάποια διαδικασία για την επιστροφή των χρημάτων αυτών?
 
Με εκτίμηση
Γαλαίος Γιώργος
Πολ. Μηχ. ΑΠΘ

 

Απάντηση από το ΤΣΜΕΔΕ:

 
Εισφορές
2:53 μ.μ. (Πριν από 6 ώρες)
cleardot.gif
 προς .......
cleardot.gif
Kύριε Γαλαίε,
 
Σας ευχαριστούμε πολύ για το e-mail σας.
Σας γνωρίζουμε ότι εκκρεμεί η απόφαση του ΣτΕ σχετικά με τις αυξήσεις στις ασφαλιστικές εισφορές του ταμείου μας.Όταν υπάρξει σχετική απόφαση το ταμείο θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ώστε να μην έχουν καταβληθεί διαφορετικές εισφορές από τα μέλη του ταμείου.
Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση.
 
Με εκτίμηση,
Τμήμα Διαχείρισης Εισφορών
 
 

 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

.................

 

Με εκτίμηση
......
Πολ. Μηχ. ΑΠΘ

 

 

Μεγάλε έγραψες και με μάγεψες με την εκτίμηση που έχεις στο ΤΣΜΕΔΕ

 

+1

 

edit

 

ΤΣΜΕΔΕ = ΚΑΘΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.