Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στους μηχανικούς χωρίς την προσαύξηση θα είναι 172 αλλά σε κάποιους άλλους κλάδους του ΕΤΑΑ θα είναι πιο χαμηλά π.χ. στους δικηγόρους.

 

Μη ξεχνάς ότι οι μηχανικοί ανήκουμε στην ελίτ της κοινωνίας :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

1/1/2012 423 Χ 6 = 2538 εξαμηνο ...2η κατηγορια  άνω πενταετία το 1/1/2012 και με την ειδική προσαύξηση λόγο ανω 35 .. 

1/1/2015 500 Χ 6 = 3000 εξ...3η

1/1/2018 577 Χ 6 = 3463 εξ...4η

1/1/2021 650 Χ 6 = 3900 εξ...5η 

​εγω απο οτι κατάλαβα βρίσκομαι εδώ... αρα προφανώς μπορω να κατεβω μεχρι την 2η αρα γλιτωνω 462 ευρω το εξάμηνο ...

...  

 

Β2) Για τους νέους ασφαλισμένους (από 1/1/1993):

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 15 του αρθρ. 44, οι αυξήσεις προκύπτουν με αλλαγή της ασφαλιστικής κατηγορίας: πλέον κατατάσσονται στην 1η ασφαλιστική κατηγορία κατά την πρώτη ασφάλισή τους στους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του Ε.Τ.Α.Α., και είναι  υποχρεωτική η μετάταξή τους στην αμέσως επόμενη ασφαλιστική κατηγορία, ανά τριετία, και πάντα την 1η του επόμενου έτους στο οποίο συμπληρώθηκε η τριετία.

Επομένως ο ασφαλισμένος κάτω τριετίας θα πληρώνει από 1/1/2012 μηνιαίως όσα πλήρωναν μέχρι σήμερα οι κάτω πενταετίας συν τα 10€ υπέρ ΟΑΕΔ, δηλαδή 230,81€ αντί για 220,81€ (ποσοστό αύξησης εισφορών 4,53%). Ο ασφαλισμένος αυτός  θα αλλάζει κατηγορία ανά τριετία και οι εισφορές του θα αυξάνονται προοδευτικά.

Όσοι έχουν ήδη συμπληρώσει τριετία ασφάλισης στο ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ μέχρι 31/12/2011 μετατάσσονται υποχρεωτικά στη 2η ασφαλιστική κατηγορία από 1/1/2012 πράγμα που σημαίνει ότι οι εισφορές τους υπολογίζονται επί του ποσού των 852,63€ αντί για το ποσό των 693,35€.

Έτσι, ο ασφαλισμένος άνω πενταετίας θα πληρώνει 423,11€ μηνιαίως αντί για 335,92€, δηλαδή 87,90€ παραπάνω το μήνα ή 527,4€ παραπάνω το εξάμηνο (ποσοστό αύξησης εισφορών 25,96%).

Καθώς θα περνούν οι τριετίες τα ποσά των εισφορών θα αυξάνονται. Π.χ. οι άνω πενταετίας από 1/1/2015 θα έχουν μεταταχθεί στην 3η ασφαλιστική κατηγορία και οι μηνιαίες εισφορές τους θα εκτιναχθούν στα 499,76€ μηνιαίως, τρία χρόνια αργότερα στην 4η κατηγορία με μηνιαίες εισφορές 576,19€ , μετά από ακόμα τρία χρόνια στην 5η κατηγορία με μηνιαίες εισφορές 649,37€ κ.ο.κ.

Σημείωση: τα παραπάνω ποσά περιλαμβάνουν τον κλάδο ειδικής προσαύξησης.

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η προσαύξηση δεν αποτελεί κατηγορια... Εγω πχ που λόγο ηλικίας θα έπρεπε να την εχω επειδή γράφτηκα αργά δεν εχω συμπληρώσει 10ετια. Αλλα οπως είπα βαση λογικής και νομολογίας δεν αποτελεί ξεχωριστή κατηγορια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μη κατέβεις μέχρι τη πρώτη αφού μπορούμε να επιλέξουμε μέχρι και δύο κατηγορίες να κατέβουμε? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση η "βοήθεια" με την επιλογή χαμηλότερης κατηγορίας να είναι έτσι όπως λέτε 77€ το μήνα ή 462€ το εξάμηνο ΜΟΝΟ:mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να περιμενουμε.

Οτι και να λεμε τωρα, η μηχανογραφηση του ΤΣΜΕΔΕ ειναι αμηλικτη.

Ουτε τμηματικη καταβολη του εξαμηνου δεν μπορεις να κανεις, τι να λεμε τωρα? (πχ εχω 1000Ε και θελω να τα δωσω... εμ.. δεν μπορεις...)

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

λογικα αν λεει 2 νομιζα οτι λεει μια ... θα μπορεις να κατεβεις 2 και να πας στην πρωτη με τα 230 το μηνα ... μακαρι.... αλλα εκει που τελειωνει η λογική αρχιζει η δημιουργική ασάφεια ..

αλλα ειμαι σίγουρος οτι οι τεχνοκράτες του υπουργείου δεν εχουν ενημέρωση πλήρως το στρατουλι... ποσο μαλλον τον μπαρουφακι οπου ενδέχεται και να τον ενημερώσουν παλι να μην καταλάβει ή και να καταλάβει οι εντολές που θα τους δώσει θα προκαλέσουν δημιουργική ασάφεια στους υπαλλήλους και ετσι θα περασει το εξαμηνο με διαβουλευεις μεταξυ τεχνοκρατών στρατουλη και μπαρουφακι...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Και να δείτε πως, σε αυτήν την περίπτωση που πράγματι απαιτείται (νέα) παράταση στην έκδοση των ειδοποιητηρίων, προκειμένου να ενσωματωθεί η ρύθμιση αυτή στα ειδοποιητήρια, το ΤΣΜΕΔΕ δε θα κάνει τίποτα!!!!

Θα τα εκδόσει & τρέχα γύρευε μετά! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.