Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ωδείο/φροντιστήριο


tetris

Recommended Posts

Υπ' όψιν ότι ψύξη σε εκαιδευτήριο έχεις μόνο το Σεπτέμβρη. Στα φροντιστήρια που περνάν σαν εκπαιδευτήρια, θεωρούνται ότι το καλοκαίρι είναι κλειστά. Δες τους βαθμούς κάλυψης στην ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, μήπως έχει καμιά σκίαση λάθος και είναι δηλωμένη μηδέν. Άλλο σκέψη δεν μου έρχεται. Μετά μόνο αν δω το xml

 

Αν το δηλώσεις κατοικία, τι αποτελέσματα βγάζει, μήπως και τα ωδεία (δεν έχω κάνει ποτέ) έχουν κάποιο θέμα...;

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά οι μήνες 6-8 (αναλόγως ζώνης και ο 5) πρέπει να γκριζάρουν και να μπουν αυτόματα μηδέν.

Αν δε σου το κάνει, έλεγξε μήπως στη θερμική ζώνη έχει βάλει εκ παραδρομής άλλη χρήση (π.χ. κατοικία).

 

Όπως λέει και ο Γιάννης δε σημαίνει ότι με το ζόρι πρέπει να έχεις κατανάλωση μεγαλύτερη του Κ.Α.

Αν και άμα θυμάμαι καλά, η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη. (πράγμα λίγο παράξενο στα δικά μου μάτια)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις καλύτερους σκιασμούς από το Κ.Α και γι'αυτό έχεις μικρότερες ανάγκες σε ψύξη (αν και οι διαφορές σου φαίνονται πολύ μεγάλες...).Τί καταναλώσεις σου βγάζει ακριβώς?

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Mόλις βρήκες ένα λάθος στο λογισμικό ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, συνεχίζει για το κτίριο αναφοράς να υπολογίζει Ιούνιο - Σεπτέμβρη.Πάτησε στα αποτελέσματα > έκθεση αποτελεσμάτων > κτίριο αναφοράς , απο το λογισμικό του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας

 

McRaster : Για τους μήνες Ιούνη-Σεπτέμβρη το λογισμικό δίνει 0 στο κ.α. (άρα ως προς αυτό το σκέλος είναι σωστό)

 

Οι τιμές που έχω για την ψύξη είναι:

κ.α. = 13,2

εξεταζόμενο = 8,7 (με EER=2.6), για να "ισοφαρίσω" το κ.α. θα πρέπει να έχω EER=1.45

Το σύστημα μηχ. αερισμού (αφού δεν υπάρχει) είναι σύμφωνα με τις οδηγίες ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.