Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ωδείο/φροντιστήριο


tetris

Recommended Posts

Σε μένα δέν είναι μηδέν,δές ένα παράδειγμα που απο κατάστημα το γύρισα σε Ωδείο.Δές λίγο το δικό μου ,σου ανεβάζω τα αποτελέσματα

ss.doc

post-81292-0-14674000-1363622516_thumb.png

post-81292-0-19101300-1363622526_thumb.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ για το χρόνο και τον κόπο.

Όμως τα ωδεία/φροντιστήρια και όλα τα σχολεία, σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ (πιν. 2.1) δεν λειτουργούν Ιούνιο, Ιούλιο & Αύγουστο.

Συνεπώς οι μήνες αυτοί είναι "νεκροί" για την ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, όπως βλέπεις και εσύ , τα υπολογίζει.Δέν γνωρίζω το γιατί,η επιλογή είναι Φροντιστήριο-Ωδείο, σε λειτουργία είναι μόνο ο Σεπτέμβρης και όμως το λογισμικό υπολογίζει κανονικά Ιούνιο -Ιούλιο -Αύγουστο και έχει το Σεπτέμβρη 0.Βλέπω κάτι διαφορετικό απο σένα;

 

Το πρόγραμμα ούτως η άλλων όταν βάλεις Ωδείο δέν σου ανπίγει άλλη επιλογή σε μήνα εκτός απο Σεπτέμβριο.Συνεπώς ο προβληματισμός μου πάνω στίς διαφορές που έχεις ,και ειδικά σε ένα ΠΕΑ δικό μου που απο κατάστημα το γύρισα σε Ωδείο μου δίνει αυτά που βλέπεις.

 

Και να θέλω να υπολογίσω Ιούνιο -Ιούλιο -Αύγουστο δέν μπορώ!!!!

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις τιμές ψύξης αυτό το τρίμηνο (μόνο Μάη & Σεπτέμβρη).

Δοκίμασα κι άλλες χρήσεις, και σε όλες βγαίνει Ο.Κ. μόνο στη συγκεκριμένη έχει πρόβλημα.

Τέλος πάντων, θα το μπουμπουνίσω κι ας τα βρουν οι επάνω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, απενεργοποίησα τις επιλογές Τ. θερμ. & Τμ. Ψυξ. στο μηχ. αερισμό και το βγάζει πάνω (έστω και λίγο) από το κ.α., αφού μείωσα το EER σε 2,6

 

ευχαριστώ

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Tetris με ενεργοποιημένα κουτάκια τμ. ψύξης/τμ. θέρμανσης θεωρούσε μάλλον φορτία κλιμ/κής μονάδας και τα πρόσθετε στην κατανάλωση. Πάντως δεν χρειάζεται να είσαι πάντα >ΚΑ στην ψύξη. Οι σκιάσεις μπορεί να σε βγάζουν λιγότερο.

 

McRaster στη ζώνη είσαι φροντιστήριο. Στα γενικά στοιχεία κτιρίου; Αυτό δηλαδή που έχει στην πρώτη καρτέλα <<χρήση κτιρίου>> είναι φροντιστήριο ή κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

@hkamp, έχεις απόλυτο δίκιο, οχι ήταν "κατάστημα", το άλλαξα και τα υπολογίζει 0, Δές το παράδοξο στη διαπίστωση του tetris "διαπιστώνω ότι η ψύξη βγαίνει κάτω από το κ.α." To ZNX μη το λάβεις υπ'οψη, δέν το έχω δηλώσει στο παράδειγμα

post-81292-0-21355100-1363633741_thumb.png

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εικόνα για το τι έγινε με την ψύξη. Το παράδοξο που βλέπω είναι να έχει κατανάλωση στο φωτισμό στο μισό περίπου του ΚΑ. Leds έχει το κτίριο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.