Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

100% σίγουρο. Ή το ένα ή το άλλο.

Αρκεί 30% του ΚΑ έστω και χωρίς να αλλάξει κατηγορία ή αλλαγή κατηγορίας έστω και με βελτίωση μόνο 10% του ΚΑ

 

Η περίπτωση σου λοιπόν καλύπτει το όριο του προγράμματος. Προχώρα το και διόρθωσε και τον συνάδελφο :smile:

Edited by tsx
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη για την σφήνα, αλλά συνεχίζει να είναι όρος για ένταξη στο πρόγραμμα η αύξηση κατηγορίας ή η εξοικονόμηση 30% του ΚΑ; Ένα από τα δύο;

Γιατί το πρωί μιλούσα με έναν συνάδελφο και επέμενε πως ισχύει μόνο το 30%.

Όπως θα καταλάβατε έχω έργο που ανεβαίνει κατηγορία αλλά πετυχαίνει εξοικονόμηση μικρότερη από 30%.

Ευχαριστώ.

 

Το δυσμενέστερο δέν είναι να ανεβαίνει κατηγορία; . Το πρόγραμμα ορίζει εξοικονόμηση τουλάχιστον το 30% τού κτιρίου αναφοράς ή μία ενεργειακή κατηγορία.Σε κάθε περίπτωση διαλέγεις (!)

Link to comment
Share on other sites

Δυσμενέστερο από ποιας πλευράς;

Πάντως το θέμα λύθηκε, Η το ένα ή το άλλο.

Ευχαριστώ.

 

Και μία ακόμα

Συμβόλαιο γράφει "μεταβιβάζεται το με το στοιχείο ΕΝΝΕΑ (9) διαμέρισμα του δευτέρου (Β) πάνω από το ισόγειο ορόφου"

Στην κύρια όψη έχει κατάστημα 6μ και 4 ορόφους, και το "δικό μου" είναι στον Β' όροφο.

Στην όψη όμως που θα βγάλω φωτογραφία, αφού στην κύρια δεν βλέπει, έχει Ισόγειο 3μ και 5 ορόφους και το δικό μου είναι στον Γ' όροφο. Έχει δηλαδή και έναν όροφο ακόμα επειδή το κατάστημα είναι μόνο στην πρόσοψη.

Στο ΠΕΑ θα γράψω "διαμέρισμα ΕΝΝΕΑ (9) του δευτέρου (Β) πάνω από το ισόγειο ορόφου" και θα λάβω τυπικό ύψος ορόφου 3μ και ύψος ισογείου 6μ ή "διαμέρισμα ΕΝΝΕΑ (9) του δευτέρου (Β) πάνω από το ισόγειο ορόφου" και θα λάβω τυπικό ύψος 3μ και ύψος ισογείου 3μ;

Στην ουσία ότι και να χρησιμοποιήσω δεν μεταβάλλεται το ΚΑ ούτε το υπάρχον. Αλλά λέτε να υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις αυτά που γράφει το συμβόλαιο.

Το τι θα βάλεις για ύψος ισογείου και ορόφου είναι παντελώς στατιστικό, οπότε μη σε απασχολεί

Link to comment
Share on other sites

100% σίγουρο. Ή το ένα ή το άλλο.

Αρκεί 30% του ΚΑ έστω και χωρίς να αλλάξει κατηγορία ή αλλαγή κατηγορίας έστω και με βελτίωση μόνο 10% του ΚΑ

 

Η περίπτωση σου λοιπόν καλύπτει το όριο του προγράμματος. Προχώρα το και διόρθωσε και τον συνάδελφο :smile:

Το 30% του Κ.Α. της πρώτης ενεργειακής επιθεώρησης ή της δεύτερης; Μέχρι τώρα αυτά που έκανα καλύπτονταν και από τις δύο περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα είσαι σε περίπτωση που είσαι πάνω από το 30% του ΚΑ του ενός ΠΕΑ και κάτω από το 30% του άλλου;;;; Πως το κατάφερες αυτό;;; :smile:

Επισήμα δεν υπάρχει οδηγία για ποιο ΚΑ χρησιμοποιούμε σαν σύγκριση. Εγώ έχω δώσει τον "δικό μου" ορισμό και χρησιμοποιώ πάντα του πρώτου.

Εάν δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο, θα το συγκρίνεις με αυτό που σε βάζει στο πρόγραμμα και ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από και εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό εγκρίθηκε ο φάκελος και από το ΤΑΥΠΕΔ(ΔΟΑΤΑΠ,ΕΥΔΑΠ,ΔΙΚΑΤΣΑ..) και μας ήρθε μήνυμα στο κινητό από την τράπεζα. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν πηγαίνει ο ιδιοκτήτης από την τράπεζα και υπογράφει την τελική σύμβαση πρώτα και μετά καταθέτουμε την υπόλοιπη χαρτουρα (τιμολόγια,υ.δ,κτλ) ή πρώτα η χαρτούρα και μετά η υπογραφή. Με την υπογραφή υπάρχει και εκταμίευση του 30% του ποσού?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω 1.αν έχεις προτείνει εξωτερική θερμομόνωση, οπότε εσύ βάζεις Π.χ τον βόρειο τοίχο 20τ.μ πού έχεις βάλει στο πρόγραμμα στίς προτάσεις παρεμβάσεων. Ομως στο έντυπο με τίς παρεμβάσεις ο προμηθευτής μπορεί να βάλει 22τ.μ είτε μετρώντας σεντονι είτε βάζοντας λαμπάδες . Αυτο πώς ξεπερνιέται, πρέπει εξαρχής να γινει κάτι?

2. όμοια όταν προτείνεις αντικατάσταση του κουφώματος 100Χ200=2τ.μ μετά όταν μπεί η εξωτερική θερμομόνωση αυτά τα ανοίγματα δεν θα είναι μικρότερα και άρα και αυτά τα κουφώματα πού θα βάλει ο κουφωματάς? ή δεν επηρεάζονται?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.