Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν είναι κατοικία σε όροφο που από κάτω έχει αποθήκη ή κατάστημα το δέχονται ως τμήμα κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η περίπτωσή μου έχει όντως αποθήκη αλλά συμβολαιογραφικά σε καμία περίπτωση δεν είναι μεμονωμένο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πως είναι συμβολαιογραφικά αν πρόκειται για τμήμακτιρίου το θεωρούν διαμέρισμα.

Τουλάχιστον έστι κάνει η Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Και οταν εχουμε ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ που το ημιυπογειο ξεμπαζωθηκε και εγινε ενα μικρο σπιτακι, ανεξαρτητο απο τον κυριως οροφο τον οποιο θελουμε να βαλουμε στο εξοικονομω, χωρις εσωτερικη επικοινωνια ασφαλως, πως θα θεωρηθει?

Τμημα κτηριου η μονοκατοικια?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ισόγειο δεν φαίνεται σε Ε9 και ΕΤΑΚ Ρώτα την τράπεζα. Αν φαίνεται ίσως το πάρουν ως τμήμα κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε ποια κουφώματα χρησιμοπιείτε συνήθως για το εξοικονομώ ? Εγώ π.χ. λέω να βάλω τα Europa 6000 hybrid με θερμοδιακοπή, υαλοπίνακα 4-12-4 με μονή επίστρωση χαμηλής ακτινοβολίας.

 

Προκύπτει ένα Uw=2.90 και το κόστος θα είναι κάπου στα 600-700 / μ2. Μήπως το παράκανα ? Μέχρι τι Uw βάζετε για νέα κουφώματα ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό για αυτά που δίνει, ως συρόμενο-επάλληλο.

Αν μπορείς χρησιμοποίησε ανοιγόμενα ...

Το κενό των 12 είναι μικρό. Η 6000 μηδενίζει σε συνολικό 24 χιλ. και η μέγιστη απόδοση είναι στα 16 χιλ. κενού ...

Αν συνεχίσεις και με την κατασκευή, προειδοποίησε τον αλουμινά να μην "πειράξει" τα λάστιχα που δουλεύει η θερμοδιακοπή.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

2.90???

Εμενα παντα οι αλουμιναδες μου δινουν το τελικο U και δεν ειμαι ποτε πανω απο 2....

Και ασφαλως PVC

Δε βρισκω λογο να κανεις τετοιο βασιλικο κοστος 700€/τ.μ. απο τη στιγμη που θα βαλεις εξισου καλο κουφωμα και με 250€

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Inzaghi. PVC και το λιγότερο low-e αν και αφού μπαίνεις στο κόπο Dual για να πετύχεις και σημαντικό ενεργειακό ώφελος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.