Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

@nzerman, tetris. H αντικατάσταση κεραμιδίων θα εγκρίνεται μόνο αν συνοδεύεται από θερμομόνωση οροφής. Ταυτόχρονα όμως για να περάσεις το συγκεκριμένο παραστατικό (αγορά κεραμιδιών) θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδεικνύεται ότι η αντικατάσταση αυτή ήταν απαραίτητη για το έργο. Παράδειγμα αν έχεις μία στέγη της οποίας αντικαθιστάς τα ζευκτά λόγω στατικής ανεπάρκειας και ελειπούς υγρομόνωσης και φτιάχνεις μία καινούρια με θερμομόνωση πάνω από πέτσωμα (θερμή στέγη) δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως έχεις μία στέγη με ψευδοροφή που απλώς μπορείς να πετάξεις πάνω της μονωτικό, σε περίπτωση ελέγχου ίσως έχεις πρόβλημα να αποδείξεις ότι η αντικατάσταση ήταν τεχνικά απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, υπαρχει. Απλα δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να περασω τις δαπανες. Στην 3Δ δικαιολογουνται μονο 1300€ σε αντιθεση με την 3Α που υπαρχουν 6000€

Στην 3Δ υπάρχουν 15000€. Τα 1300€ είναι στην 3Ε.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που γράφω στο # 1578 ..........

Αν το πρόβλημά σου είναι να τελειώσεις το 1ο ΠΕΑ, τότε ναι γίνεται.

Αρκεί σε ένα σενάριο να περιλάβεις όλες τις επεμβάσεις που θα αποφασίσει να κάνει (πρέπει να είσαι λίγο .... μάντης!!!)

Και βέβαια να είσαι σίγουρος ότι θα σε πληρώσει, γιατί μπορεί να ψάχνει και φθηνότερο ΠΕΑ. :smile: :-) :smile:

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Έχω στο έντυπο παρεμβάσεων και θερμομόνωση δώματος και μου έκοψαν την αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σαν απάντηση σε περασμένη ερώτηση που είχα κάνει για προσθήκης στέγης σε υφιστάμενο μή θερμομονωμένο δώμα, καθώς και στη συζήτηση για αντικατάσταση κεραμιδιών, επικοινώνησα τηλεφωνικά με ΥΠΕΚΑ και μου είπαν ότι το πρόγραμμα επιδοτεί θερμομόνωση, υγρομόνωση σε περίπτωση που δεν υπάρχει στέγη και επιπλέον αντικατάσταση κεραμιδιών αν υπάρχει υφιστάμενη στέγη. Σε κάθε περίπτωση ΟΧΙ ξυλεία.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω για αυτήν την σόμπα σε μονοκατοικία που πρίν είχε μέρος α/θ σπλιτάκια , και το υπόλοιπο κ.αναφοράς

http://www.edilkamin...llet_kelly.aspx

 

1.μπορώ να βάλω αυτον τον β.α που δίνει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο ή θέλω κάποια ιδιαίτερη πιστοποίηση για τον β.α , αφού η Τοτεε λέει β.α από απλώς στοιχεία κατασκευαστή αλλιώς 0.,7.

2. βέβαια θα ζητήσω πιστοποίηση cE για την σόμπα πού σίγουρα πιστεύω θα έχει.?

3. Βασικό, δίνει << θερμαινόμενος όγκος (μόνωση σύμφωνα με το νόμο 10/91) m³ 235>>

 

αυτοί πώς τον μετρούν τον όγκο, καθαρό? ή όπως το βάζουμε εμείς στο ΠΕΑ. ? γιατί καθαρο με 3.10 ύψος βγαίνει 220m3, ενώ όπως τον βάζω στο ΠΕΑ βγαίνει 249m3.

4. Φοβάμαι μήπως αν πώ ότι δεν καλύπτει 100% (που καλύπτει) και συμπληρώσω πάλι λίγο με κ.α (ουσιαστικά μόνο 4τ.μ) μήπως υπάρξει πρόβλημα. Ο νόμος 10/91 ποιός είναι? Σκεφτομαι ότι θα κάνω και εξωτερική θερμομόνωση άρα θα είμαι καλύτερα μονωμένος. Είναι Αθήνα.Τι προτείνε?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Να φροντισεις τοτε να μην υπολειπεσαι καθολου.... 8-)

Δε θα κατσει κανεις να κανει αντιπαραβολη το xml σου με τις προδιαγραφες της σομπας...

Μην τρελαθουμε κιολας

Link to comment
Share on other sites

απαντήσεις στο #1597

1. Αυτό το β.α. θα βάλεις (του κατασκευαστή). Η σήμανση CE δεν έχει να κάνει με β.α. αλλά με ποιότητα προϊόντος.

2. Εχω την εντύπωση ότι οι σόμπες και τα τζάκια καλύπτουν συγκεκριμένη επιφάνεια, δες την ΤΟΤΕΕ.

3. Με την εξωτερική θερμομόνωση και μόνο, καλύπτεις τις απαιτήσεις του προγράμματος.

4. Είσαι σίγουρος ότι το πρόγραμμα καλύπτει σόμπα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.