Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το εξοικονομώ 2 ερωτησουλες.

1. Ως μπουσουλα...για αλλαγη λεβητα καυστηρα θυσικου αεριου για διαμερισμα 130 τετραγωνικων τι θα βαλω? Υπαρχει χοντρικα μπουσουλας όπως μεχρι 100 τετραγωνικα με μονωση μεχρι 25αρι (<100τμ) και απο εκει και πανω 28αρι (>100τμ)και μετα 35αρι (>150τμ)για μεγαλυτερο..!!!

2. εφοσον δοθει εγκριση τελικη, ποτε μπορει να παρει προκαταβολη ο ιδιοκτητης?...40%?....και γιατι να την παρει εφοσον ολοι η προμηθευτες θα πληρωθουν απο το συστημα κατευθειαν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να κάνεις διαστασιολόγηση, το μέγεθος του λέβητα θα το πάρεις από τη μελέτη-προσφορά του εγκαταστάτη.

Η προκαταβολή πληρώνεται στους ανάδοχους και όχι στον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω 2η ενεργειακή επιθεώρηση για το πρόγραμμα.Την 1η δεν την έκανα εγώ.

Όταν μπαίνω στο buildingcert με τους κωδικούς του 1ου ΠΕΑ κ πάω να κατεβάσω το αρχείο της 1ης επιθεώρησης μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχω πρόσβαση.

Δεν θα έπρεπα να μπορώ να το δω.

Ακόμη το παράρτημα VII συμπληρωμένο από τον 1ο επιθεωρητή το δίνει η τράπεζα στον πελάτη? Πως μπορώ να το βρώ?

 

Ευχαριστώ.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κατεβάσεις από την σελίδα του ΥΠΕΚΑ για το εξοικονομώ στις οδηγίες του 'ταμπ' Ενεργειακοί επιθεωρητές > Πρώτη Ενεργειακή επιθεώρηση. Το έχει με λινκ υπογραμμισμένο μέσα στο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να κάνεις διαστασιολόγηση, το μέγεθος του λέβητα θα το πάρεις από τη μελέτη-προσφορά του εγκαταστάτη.

Η προκαταβολή πληρώνεται στους ανάδοχους και όχι στον ιδιοκτήτη.

O εγκαταστατης υδραυλικος ρωτησε για το τι θα βαλει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανόνας. θα κάνεις υπολογισμό της απαιτούμενης ισχύος του λέβητα. Είτε με υπολογισμό θερμικών απωλειών είτε σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ. Μην βασιστείς σε αυτό που θα σου πει ο υδραυλικός.

Edited by kostas_super_3
Link to comment
Share on other sites

Αν την προσφορά δεν τη δίνει μηχανολόγος ή δεν συνεργάζεται με κάποιον, καλό είναι να απευθυνθεις σε κάποιον να σου κάνει τη μελέτη, αφού βλέπω ότι και συ είσαι ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.