Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

στην υπεύθυνη δήλωση του προμηθευτή υλικών (παράρτημα ΙΧ-Β), στην περίπτωση που ο προμηθευτής είναι εταιρεία Ο.Ε. τίνος τα στοιχεία βάζουμε και ποιός σφραγίζει???εγώ είχα βάλει εκεί που ζητάει τα στοιχεία μία σφραγίδα της εταιρείας και κάτω σφραγίδα εταιρείας + υπογραφή..τώρα μου την γυρίσαν πίσω και μου είπαν να βάλω κάπου και το όνομα του εκπροσώπου της εταιρείας...γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω για να ξεμπερδεύω???

Αν είναι ομόρρυθμη αυτός που ορίζεται με το καταστατικό εκπρόσωπος (ένας απο τους ομορρύθμους), αν είναι ετερόρρυθμη ο ομόρρυθμος εταίρος και αν είναι Α.Ε. Ο διευθύνων σύμβουλος. Δε νομίζω να έχεις να κάνεις με κάποια απο τις πιο σπάνιες μορφές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανένα νεότερο για την αναστολή σε Κεντρεική και Δυτική Μακεδονία και ιδίως για όσους έχουν κάνει την 1η Ενεργειακή Επιθεώρηση αλλά δεν πρόλαβαν να αναρτηθούν σε πίνακες;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Έχετε ακούσει κάτι για περιφέρεια Θεσσαλίας σχετικά με το πρόγραμμα; Γιατί ακούγεται ότι την άλλη βδομάδα τέλος. Ξέρει κανείς τπτ ή αρβύλα το όλο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Κεντρική και Δυτική Μακεδονία το παλεύουν άλλα είναι σχεδόν απίθανο να συνεχιστεί.

Η επόμενη περιφέρεια που θα σταματήσει είναι η Θεσσαλία.

Πληροφορίες από του ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Της Ανάπτυξης το ανάγνωσμα......

 

Ειδικά Φλώρινα και Καστοριά δεν θέλουν άλλη ενεργειακή βελτίωση. Μεταναστεύουν οσονούπω σε Αυστραλία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γρήγορη να δω αν ερμηνεύω σωστά τις οδηγίες... Έχω μια περίπτωση που σε ένα Εξοικονομώ, η ιδιοκτήτρια θέλει να αλλάξει μόνο ορισμένα κουφώματα και όχι όλα. Οπότε είμαι οριακά στο να ενταχθεί στο πρόγραμμα. Από ΚΕΝΑΚ παίρνω τα εξής αποτελέσματα:

 

Συνολική κατανάλωση καυσίμων κτιρίου αναφοράς (από καρτέλα "Απαιτήσεις - Κατανάλωση"): 67,7 KWh/m2

Πρωτογενής ενέργεια ανά τελική χρήση Υπάρχοντος κτιρίου: 318,7 KWh/m2

Πρωτογενής ενέργεια ανά τελική χρήση Σεναρίου 1: 298,2 KWh/m2

 

Άρα έχω εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας: 20,5 KWh/m2

 

Το 30% της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς είναι 30% x 67,7 KWh/m2 = 20,31 KWh/m2

 

Άρα Εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας > 30% της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς -------> άρα μπορεί να ενταχθεί η ιδιοκτήτης στο εξοικονομώ.

 

Καλά δεν το καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης οτι αν και καλύπτεις τις απαιτήσεις του 30% του προγράμματος (όπως τα περιγράφεις), είμαι σίγουρος οτι θα στο κόψουν, γιατί θα δουν οτι σκοπός της ιδιοκτήτριας είναι να αλλάξει τη ''μόστρα'' σε κάποια κουφώματα και όχι να κάνει ουσιαστική ενεργειακή αναβάθμιση του κτηρίου

 

Προσωπική άποψη εκφράζω ....

Link to comment
Share on other sites

Λες; Δεν είναι τυπικά τα πράγματα δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις; Τί να την κάνω μου λές;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε προχώρα

 

Κάνε το 1ο ΠΕΑ και όλες τις απαιτούμενες διαδικασίες για να καταθεσεις φάκελο (εννοείται οτι θα πληρωθείς για όλα αυτά) και πές στη θεία οτι ''ΝΑΙ + ΟΧΙ συνήθως δέχονται αίτηση με τέτοια χαρακτηριστικά.... θα δουμε στη στη πορεία''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.