Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Α) Ναι όπως το περιγράφεις, αλλα με την προυπόθεση οτι τη μόνωση θα την τοποθετήσεις πάνω απο το ξύλινο ταβάνι, οπότε στο 2ο ΠΕΑ ο όγκος θα είναι χωρις το διάκενο μεταξύ ταβανιού και στέγης.

 

Αν βάλεις τη μόνωση κάτω απο τη στέγη, τότε ο όγκος θα είναι ο ίδιος με τον αρχικό αλλά με διαφορετικό U

 

Για το Β) δεν ξέρω γιατί δεν μου έχει τύχει, ανέτρεξε σε προηγούμενα post

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καποιος.....καποια γνωμη....

τηλεφωνησα στο ΥΠΕΚΑ -εξοικονομω κατ οικον και μου ειπαν οτι το ενεργειακο τζακι για να ειναι επιλεξιμο μπορει να ειναι και δευτερευων συστημα θερμανσης πλεον....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Α) Ναι όπως το περιγράφεις, αλλα με την προυπόθεση οτι τη μόνωση θα την τοποθετήσεις πάνω απο το ξύλινο ταβάνι, οπότε στο 2ο ΠΕΑ ο όγκος θα είναι χωρις το διάκενο μεταξύ ταβανιού και στέγης.

 

Αν βάλεις τη μόνωση κάτω απο τη στέγη, τότε ο όγκος θα είναι ο ίδιος με τον αρχικό αλλά με διαφορετικό U

 

Για το Β) δεν ξέρω γιατί δεν μου έχει τύχει, ανέτρεξε σε προηγούμενα post

τηλεφωνησα στο ΥΠΕΚΑ -εξοικονομω κατ οικον και μου ειπαν οτι το ενεργειακο τζακι για να ειναι επιλεξιμο μπορει να ειναι και δευτερευων συστημα θερμανσης πλεον....οποτε θα βαλω καλοριφερ + τζακι στο 2ο ΠΕΑ....το χει κανει καποιος αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πλέον μπορεί να μπει και σαν δευτερεύον, μπορείς κανονικά να προχωρήσεις.

Αρκεί να μοιράσεις σωστά το ποσοστό κάλυψης του κάθε συστήματος, ώστε το άθροισμα να είναι πάντα μονάδα για τους μήνες που έχεις θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μπει στο προγραμμα εξοικονομω?

1.Σε περιπτωση που υπαρχει αυθαιρετο τμημα (πχ ενα δωματιο)

2.Σε περιπτωση που εχει γινει αλλαγη διαρυθμισης.

3. Σε περιπτωση που η αδεια ειναι διαφορετικη απο την πραγματικοτητα? (πχ γραφει 100τμ και ειναι 90τμ)

4. Σε περιπτωση που η αδεια βγηκε πριν 5 χρονια

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πώς στο 2ο ΠΕΑ θα βάλεις δευτερευον σύστημα αφού κάτι τετοιο δεν επιτρέπει η Τοττε, εφόσον το πρωτεύων είναι λέβητας. Με την ίδια λογική είναι και η Α/Θ επιλέξιμη ώς δευτερεύον. Εκτός και το έκαναν για τα ενεργειακά τζάκια μόνο  λόγω αιθαλομίχλης που είχαν πεί ότι θα κοιτάξουν μέσω εξοικονομώ να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο faq του προγράμματος

μπορεις να μας πεις συγκεκριμενα πού.... ο υπάλληλος παντως ηταν κατηγορηματικος οτι ισχύει πλέον ...το ρωτησα 2 φορες.... και διευκρινησε οτι παλια έπρεπε να είναι το μοναδικό σύστημα θέρμανσης ενώ τώρα όχι...

Link to comment
Share on other sites

@fotislit

Ίσως η απάντηση του υπαλλήλου να στηριζόταν σε αυτό το σημείο των FAQs της ερώτησης 32: "Εφόσον ο ενεργειακός επιθεωρητής αποφανθεί ότι η θέρμανση της κατοικίας θα καλύπτεται (συνολικά ή επιμέρους) από σύστημα που λειτουργεί κυρίως με την αξιοποίηση ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, Α.Π.Ε., (π.χ. καυστήρας βιομάζας, ενεργειακό τζάκι κλπ, που λειτουργεί με καύση στερεής βιομάζας-ξύλα), οι σχετικές παρεμβάσεις είναι επιλέξιμες. Υπενθυμίζεται ότι για την αποτύπωση των συστημάτων που καλύπτουν τις ανάγκες θέρμανσης του κτηρίου, εφαρμόζεται η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει".

 

Έχω όμως την εντύπωση πως αυτό το κομμάτι άλλαξε πρόσφατα. Παλιότερα (όχι πολύ), νομίζω, πως ζητούσε να είναι "το μοναδικό" σύστημα θέρμανσης. Και κάτι ακόμα. Τα (κάθε είδους) FAQs δεν αποτελούν νομοθεσία, ούτε καν οδηγό εφαρμογής.

 

Αλήθεια, θυμάται κανείς σε πιο ΦΕΚ γράφει ότι η εξωτερική θερμομόνωση μπορεί να υπερβαίνει τα όρια του περιγράμματος του κτιρίου ή της οικοδομικής γραμμής, ειδικά για τις ανάγκες του "εξοικονόμηση κατ' οίκον";

 

 

Λέγοντας ''... επιφάνεια θερμαινόμενου χώρου'' εννοείς οτι μεγαλώνει σαν κάτοψη τ.μ απο το πάχος της μόνωσης (στους άλλους 3 τοίχους) ή κατι άλλο ?

Αν ναι, δεν αλλάζει κάτι στο 2 ΠΕΑ, απλά θα αναφέρεις οτι έγινε εξ. μόνωση στους 3 τοίχους και αυξήθηκε η επιφάνεια του εξεταζόμενου κτηρίου κατά περίπου 2-3 (?) τμ, σε σχέση με τα αρχικά τ.μ.

Που θα την γράψει αυτή την παρατήρηση και πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα που στο ΠΕΑ θα φαίνεται ....πρώτη μούρη η διαφορά των τετραγωνικών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.