Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν είναι μικρή η διαφορά δεν έχεις πρόβλημα. Παλιά υπήρχε όριο 10%.

Για τώρα δεν υπάρχει κάτι στάνταρ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εξωτερική θερμομόνωση τα τετραγωνικά που βάζουμε είναι τοιχοποιία μείον ανοίγματα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο εντυπο τελικης εκταμιευσης μου εδωσε η τραπεζα να συμπληρωσω τον πινακα με τα ποσα.

λοιπον εχει κοστος με βαση παραστατικο και διπλανη στηλη ανωτατο επιλεξιμο κοστος ανα κατηγορια δαπανης.

το τελευταιο προκυπτει απο την υπαγωγη και τα ποσα που εγκριθηκαν συμφωνα με το παραρτημα 7.

λοιπον εγω εχω μεταφερει ποσα σε αλλη κατηγορια δαπανης γιατι δεν αλλαξα ενα κουφωμα. δηλαδη ειχα ζητησει και εγκριθηκαν 2400 για ρολα 4550 για κουφωματα και 5500 για λεβητα. τωρα εχω τιμολογια 2500 για ρολα , 4000 για κουφωματα και 6050 για λεβητα.εγω τωρα εκοψα τιμολογια που στο συνολο δεν ξεπερνανε το συνολικο ποσο που ειχε εγκριθει.

tsx μου ειχες πει οτι το ειχες κανει και εσυ και οτι δεν ειχες προβλημα.

τωρα ομως στον πινακα τι θα συμπληρωσω?

βαζω κοστος παραστατικου αλλα στη διπλανη στηλη να βαλω αυτα που μου ειχαν εγκρινει η να τα προσαρμοσω?

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω με την στεγη στο προγραμμα.

Προφανως δεν υπαρχουν πολλοι που να εχουν αντιμετωπισει στεγη.

Και ερωτω,

ερ:1.αν μεταξυ πλακας και ξυλινης στεγης τοποθετησω θερμομονωση (οριζοντια πανω στην πλακα) τι τετραγωνικα θα βαλω? (η στεγη βγαινει εξω απο το περιγραμμα του κτιριου. αν σε κατοψη το σπιτι ειναι 100τ.μ. τοτε η στεγη σε κατοψη θα ειναι 110τ.μ.)

ερ: 2. αν θελω να βαλω πανω στην ξυλινη κεκλιμενη στεγη την θερμομονωση τοτε τι τετραγωνικα βαζω?

ερ: 3. αν θελω να βαλω τη θερμομονωση οριζοντια αλλα την υγρομονωση κεκλιμενα τι βαζω και πως το δικαιολογω (θα το δεχτουνε)?

 

Σημειωση: η οικοδομικη αδεια αναφερει τα τετραγωνικα του σπιτιου πχ 100 το λεω γιατι μου ειπαν οτι οι αρμοδιοι του προγραμματος ελεγχουν αν πραγματι υπαρχει αδεια -που εχει προσκομιστει- και τα τετραγωνικα που αναφερονται μεσα σε αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη στέγη το συζητούσα και εγώ με κάποιον χτες και δεν ξέραμε και οι δύο τι γίνεται..Τι βάζουμε τα τετραγωνικά της κεκλιμένης ή της προβολής της; Ή έχει να κάνει με το που θα μπει η μόνωση;

 

 

Και στο ίδιο μοτίβο κανα δυο ερωτήσεις που συζητούσαμε χτες και δεν είχαμε απάντηση και γνώση.

 

1) Αν ένα σενάριο περιλαμβάνει αλλαγή κουφωμάτων, τι γίνεται αν ένα παράθυρο από αυτά που θα μπει έχει μικρότερες διαστάσεις από αυτά που μετράς στην επιθεώρηση; Συγκεκριμένα, μου έλεγε ο συνάδερφος ότι σε ένα παμπάλαιο σπίτι είχε ένα παράθυρο μπάνιου 1x1.5m και ήθελαν να βάλουν 0.80x0.80. Πειράζει αν άλλο παράθυρο φαίνεται στην επιθεώρηση και άλλο στην προσφορά; Ή πρέπει να ταυτίζονται;

 

2) Αντίστοιχα με τα τετραγωνικά του σπιτιού. Αν εγώ μετρήσω 100τ.μ και η άδεια λέει 98 έχει κάποιο πρόβλημα η τράπεζα; Η αμοιβή βγαίνει βάσει των μετρημένων ή των τετραγωνικών της αδείας;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί να μην βάλεις στο πρώτο ΠΕΑ ένα παράθυρο 0,80*0,80 και να ησυχάσεις;

 

2) Η αμοιβή βγαίνει με βάση τα τ.μ. του ΠΕΑ, άρα αυτά που μέτρησες. Αν είναι και μικρή η διαφορά δεν έχεις θέμα, όπως αναφέρουν πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για το 1, (δεν είναι δική μου περίπτωση, εγώ απλά ρωτάω) γιατί απλά σκέφτηκα ότι δεν θα είναι αποτύπωση της πραγματικότητας... Και θεωρούσα ότι το πιστοποιητικό πρέπει να δείχνει ότι πραγματικά συμβαίνει στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα με τον ανάδοχο του έργου αν αυτός τα προσμετράει σεντόνι ή αφαιρώντας τα ανοίγματα

 

μα το θέμα δεν είναι πως το προσφέρει ο εργολάβος αλλά τι δικαιολογεί το πρόγραμμα, δλδ τα 50euro/m είναι για καθαρή επιφάνεια με χωρίς τα ανοίγματα βάσει προγράμματος ή για σεντόνι;

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα δεν είναι πως το προσφέρει ο εργολάβος αλλά τι δικαιολογεί το πρόγραμμα, δλδ τα 50euro/m είναι για καθαρή επιφάνεια με χωρίς τα ανοίγματα βάσει προγράμματος ή για σεντόνι;

 

Επειδή έχω ρωτήσει για αυτό ακριβώς στο Helpdesk του ΥΠΕΚΑ, τα 50€/τμ αναφέρονται αφαιρώντας τα τμ των ανοιγμάτων - κουφωμάτων, όχι για "σεντόνι" μέτρηση..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.