Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Σου ζητάνε να κάνεις μία απάτη (από την οποία θα ωφεληθούν άλλοι). Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις, εδώ το forum δεν μπορεί να σου δώσει κάποια βοήθεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως μου έδωσε ήδη... ;) Το έγραψα και προηγουμένως, κακώς το ανέφερα ήταν προφανής η απάντηση, αλλά μερικές φορές νιώθεις την ανάγκη να επιβεβαιώσεις τα αυτονόητα... Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

αν σου κουνηθουν με τα νευρα που χω στειλτους μου λολ

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι, 

έχω σενάρια (Α' Φάση) με παρεμβάσεις που σχετίζονται με συστήματα σκιάσεως, ηλ. συλλέκτη και κουφώματα. Με συνδυασμούς αυτών προκύπτουν τα τρία σενάρια. Προκειμένου να συμπληρωθεί το Παράρτημα VII:

1) Από τους 3 πίνακες συμπληρώνουμε μόνο τον πρώτο και το δεύτερο, παρεμβάσεις και ποσότητες ; 

2) Για τα πλαίσια των κουφωμάτων δεν έχω ακριβείς ολικούς συντελεστές μεταδόσεως θερμότητος Uf. Και για το 1ο ΠΕΑ δεδομένου ότι πρόκειται για θερμοδιακοπτώμενα - σε κάθε περίπτωση - το έχω εκδώσει με τους μεγαλύτερους συντελεστές που υπάρχουν για θερμοδιακοπτώμενα αντίστοιχα με την τυπολογία (ανοιγόμενα, συρόμενα κ.λπ.). Έχω μόνο για τους θερμομονωτικούς υαλοπίνακες τους Ug. Στην τεχνική περιγραφή των συνδυασμών των παρεμβάσεων στον πρώτο πίνακα για τα πλαίσια θα γράψω τις μεγαλύτερες τιμές των συντελεστών Uf κι ας είναι μικρότεροι τελικά στην πράξη ;

Σημ. Έτσι κι αλλιώς στο 2ο ΠΕΑ θα γίνει υπολογισμός με τα πραγματικά Uf όπως θα προκύπτουν από τη σήμανση CE κατά ΕΝ 14351-1:2006 
        Εδώ γελάμε τόσο πολύ που τινάζεται όλο το Πρόγραμμα στον αέρα !  :mrgreen:

 

3) Εφόσον η ανάλυση/περιγραφή συνδυασμού παρεμβάσεων είναι τα σενάρια που λέμε και που είναι 3, γιατί έχει 4 σημεία για συμπλήρωση ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

στο 1ο πεα μπορουμε να βαλουμε οτι θελουμε απο κοπ .. γιου εφ ... κλπ κλπ

αρκει να αλλαζει κατηγορια και να πιανει το 30% του κα

 

στο 2ο πεα παμε με τα πραγματικα

 

 

ΟΜΩΣ

 

πχ εχω ενα σπιτι με λεβητα και παει για αντλια

Η με λεβητα και στο σεναριο Δ με αντλια

 

οταν κανω το 2ο πεα καιο βαζω πλεον την αντλια

το ΚΑ μου, γινεται και αυτο ενα σπιτι με ιδανικη ανλια σωστα?

 

αρα μπορει να μη βγει Δ στο 2ο ΠΕΑ......

 

οσες παρεμβασεις και να κανεις μετα θα χεις ενα ΚΑ πολυ καλυτερο απο σενα

 

ειναι δικαιο αυτο?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Όοοοχι δεν είναι. Αλλά για όλα υπάρχουν λύσεις :idea:.

 

Αν και νομίζω πως θα ήταν πιο σωστό, στη φάση του 1ου ΠΕΑ να έστηνε κανείς ένα νέο αρχείο xml όπου θα έβαζε στο προς εξέταση κτίριο σαν σύστημα θέρμανσης αντλία θερμότητας αέρα/νερού με ισχύ όση περίπου λογαριάζει πως θα προτείνει και σαν σενάριο στο κανονικό αρχείο που θα υποβάλλει και με COP=3,10.

Στη συνέχεια σαν σενάρια αυτού του βοηθητικού αρχείου, να πάει και να προτείνει παρεμβάσεις τέτοιες που να πετυχαίνει εξοικονόμηση τουλάχιστον το 30% του κτιρίου αναφοράς με Α/Θ.

 

Αυτές τις ίδιες παρεμβάσεις να τις βάλει σαν σενάριο (μαζί με την Α/Θ) στο αρχείο που θα υποβάλλει. Έτσι θα ήταν πιο σωστό, καθώς πλέον στη δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση, θα μπορούσε στο παράρτημα X να χρησιμοποιήσει τον τύπο: (Πρωτογενής Κατανάλωση Κτιρίου 1ου ΠΕΑ - Πρωτογενής Κατανάλωση Κτιρίου 2ου ΠΕΑ) / (Πρωτογενής Κατανάλωση Κτιρίου Αναφοράς 2ου ΠΕΑ) * 100.

 

Μόνο που θα έπρεπε ο ωφελούμενος να βάλει κάτι πολλά χιλιάρικα από την τσέπη του καθώς δεν θα έφτανε η επιδότηση.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, όποιος μπορεί και έχει διάθεση, ας στείλει ένα pm με τον αριθμό του να ρωτήσω 3~4 πράματα για το εξοικονομώ

έχω πολύ ωραία φωνή και cosmote σύνδεση  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.