Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε, (ΠΕΑ από άλλο επιθεωρητή, που τσακώθηκε με τον ιδιοκτήτη και δεν έκανε προσάρτημα), κατόπιν οδηγιών της ΕΥΕΠΕΝ ο ιδιοκτήτης ζήτησε εγγράφως (με γνήσιο υπογραφής) την ακύρωση του ΠΕΑ.

Όταν ακυρώθηκε έκανα νέο, το πληρώθηκα κανονικά, και μπηκε στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διαμερισμα εχει βγει ΠΕΑ για ενοικιαση πριν 3 μηνες. Ο ιδιοκτητης θελει να το ενταξη στο προγραμμα του εξοικονομω. Πρεπει να ξαναβγει νεο ΠΕΑ?

 

Αν δεν έχεις το xml πως θα υπολογίσεις καταναλώσεις, εξοικονόμηση, νεα κατάταξη, κλπ????

 

Συνάδελφε το όχι πήγαινε στο οτι δεν απαιτείται να εκδοθεί νέο ΠΕΑ και όχι οτι δεν απαιτείται το xml

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε, (ΠΕΑ από άλλο επιθεωρητή, που τσακώθηκε με τον ιδιοκτήτη και δεν έκανε προσάρτημα), κατόπιν οδηγιών της ΕΥΕΠΕΝ ο ιδιοκτήτης ζήτησε εγγράφως (με γνήσιο υπογραφής) την ακύρωση του ΠΕΑ.

Όταν ακυρώθηκε έκανα νέο, το πληρώθηκα κανονικά, και μπηκε στο πρόγραμμα.

εγώ όμοια έκανα, πάλι με γνήσιο υπογραφής, αλλά η ανάκληση πεα δεν πληρώθηκε γιατί το νέο πεα βγαίνει πάλι για τον ίδιο λόγο (π.χ ενοικίαση) και όχι ώς 1ο Πεα εξοικονομώ. Αυτο προβλέπεται όταν κάνεις ανάκληση. Και αφού ήθελε α/α από τεε ή ευεπεν είπε ότι το τεε δεν προβλέπει για ανάκληση. Ετσι α/α μπηκε πάλι του παλιού του ήδη πληρωμένου. Ομως από την ώρα που έκανα έντυπο παρεμβάσεων και το νέο πεα πήγε και στο εξοικονομώ, μπορώ να κόψω μια απυ (τι αιτιοολογια θα γράφει?) και να πληρωθώ τον κόπο μου, χωρίς να υπάρχει κάποια παρατυπία?

Link to comment
Share on other sites

ωραια διβ μια ερωτηση και να απαντησω ταυτοχρονα στον νικ

 

εσυ πας να κανει πεα πανω σε ενα αλλο πεα που βγηκε 1 2 3 μηνες 1 2 χρονια πριν με ισχυ 15ετιας περιπου

 

εστω οτι μετρας και το κανεις ως οφειλεις σωστα οκ?

 

εχεις δυο περιπτωσεις

 

α  ο πρωην επιθεωρητης να ναι σωστος αλλα να του χει ξεφυγει κατι.... τι δε ξερω ... κατι ομως

β  ο πρωην να ναι το 50αρικου και να το χει κανει κοπι παστε

 

ποιον καις πιο πολυ?

 

ΟΙ ΑΝΤΛΙΕΣ 3Δ ΛΕΜΕ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη...δεν μπορείς να κάνεις ΠΕΑ όποτε γουστάρεις ανεξάρτητα του αν έχει βγει ΠΕΑ πριν 1 μέρα ή 1 χρόνο ? Γιατί να γίνει ανάκληση του προηγούμενου ?

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΟΙ ΑΝΤΛΙΕΣ 3Δ ΛΕΜΕ?

Μας ξεκούφανες :smile:  :smile:

ΝΑΙ 3.Δ

 

Στην περίπτωσή μου ο πελάτης ζήτησε "Ακύρωση" και όχι "Ανάκληση" 

Link to comment
Share on other sites

ρε νικ...... το κοκκινο βιβλιο του μαο διαβαζεις και μπερδευεσαι?

η αυτο θα διαβαζεις η θα γραφεις στο φορουμ και τα 2 μαζι δε γινεται :D :P

δε λεω ανακληση και καλα

οτι γουσταρεις κανεις

 

αλλα αμα βγαλεις αποκλισεις απο τον αλλο θα τον βγαλεις τακο για ενα λαθος( δικο του ?)?

και καλα να ναι λαθος που μπορεις να το φας, αν οχι? και αν ειναι φιλος της οικογενειας του πελατη

που απλα δεν ηξερε το εξοικονομω.....

 

δε λεω να ναι κανας μουτζουρχος εκει θα τον εχωνα τρελλα

 

ειναι ρισκο να πανε υεπεν 2 πεα διαφορετικα σε χρονο 1/3 αντε 1/2 της 15ετιας πχ

 

αλλο λεω εγω

ΑΛΛΟ ΛΕΩ ΕΓΩ

ΑΛΛΟ ΛΕΩ ΕΓΩ

ΑΛΛΟ ΛΕΩ ΛΕΜΕ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβα. Το προσαρτημα τι ρολο παιζει στην περιπτωση του ΠΕΑ. <και που θα το στειλω.

Ο Πελατης μου λεει. Εφοσον εβγαλα για το διαμερισμα ενα ΠΕΑ για ενοικιασει...να χρησιμοποιησουμε το ιδιο γοα το εξοικονομω. γιατι οχι δηλαδη...και γιατι ναι? απλα και καθαρα γιατι δεν καταλαβαινω τα πολυπλοκα!!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΤΟ χαλάρωσε λίγο και μην γράφεις κεφαλαία, έλεος.

 

Ρε συ gio χωρίς να ξέρω :

 

1) Πως θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο ΠΕΑ αφού λογικά δεν έχεις το xml ??

2) Γιατί να χρησιμοποιήσεις το ίδιο αφού επιδοτείται το ΠΕΑ ? Αν είναι τόσο "μίρλας" ο ιδιοκτήτητης που φοβάται μήπως δεν πάρει τα λεφτά του ΠΕΑ φαντάσου τι θα τραβήξεις αργότερα...

 

Το ξέρω ότι δεν σε βοηθάω με αυτά απλά έχω την απορία και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν μου έχει τύχει αλλα έχει ειπωθεί απο άλλο συνάδελφο (εδω στο forum), οτι σε περίπτωση που αρνηθεί ο μηχανικός που εξέδωσε το ΠΕΑ να δώσει το xml, με αίτηση στο boulidingsert μπορούν να το στείλουν

2) Για το ίδιο κτήριο, αν ήδη έχει εκδοθεί ΠΕΑ (οιασδήποτε κατηγορίας), δεν μπορεί να εκδοθεί νέο αν δεν έχουν γίνει ενεργειακές επέμβάσεις και αναβαθμίζει το αρχικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.