Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

Ρε συ gio χωρίς να ξέρω :

 

1) Πως θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο ΠΕΑ αφού λογικά δεν έχεις το xml ??

2) Γιατί να χρησιμοποιήσεις το ίδιο αφού επιδοτείται το ΠΕΑ ? Αν είναι τόσο "μίρλας" ο ιδιοκτήτητης που φοβάται μήπως δεν πάρει τα λεφτά του ΠΕΑ φαντάσου τι θα τραβήξεις αργότερα...

 1. εννοω οτι αρχικα με την αιτηση του εξικονομω θα καταθεσω το ιδιο ΠΕΑ που εχει εκδοθει..... θα μου πεις...και ποιος θα πληρωθει? και πως θα φαινονται τα σεναρια? και πως στο 2 ΠΕΑ θα παρεις το αρχειακι? Δικιο εχεις

Link to comment
Share on other sites

 ...... και πως θα φαινονται τα σεναρια? και πως στο 2 ΠΕΑ θα παρεις το αρχειακι?

 

Τα σενάριια θα γραφτουν στο προσάρτηνα, αυτό το ρόλο παίζει

 

Στο 2ο ΠΕΑ, θα το ζητήσεις το αρχικό xml απο την ΕΥΕΠΕΝ

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, θέλει κάποιος να μπει στο εξοικονόμηση με παλιό ΠΕΑ και με άλλο επιθεωρητή & σύμβουλο από τον πρώτο επιθεωρητή;

Σε αυτή την περίπτωση, ποιος θα υπογράψει το παράρτημα 7; 

Το υπογράφει ο επιθεωρητής που εκδίδει το πρώτο ΠΕΑ.

 

Αν κατάλαβα λάθος, να με συμπαθάτε...  :smile:

Link to comment
Share on other sites

στο εντυπο παρεμβασεων στον 2ο πινακα - τον οριζοντιο -

αν εχεις πχ 3 κουφωματα 1τμ το γραφεις 3 φορες ενα σε καθε γραμμη

1Α ΣΥΡΟΜ 1 τμ ΑΦΜ

1Α ΣΥΡΟΜ 1 τμ ΑΦΜ

1Α ΣΥΡΟΜ 1 τμ ΑΦΜ

 

ή μπορεις να πεις σε μια γραμμη

1Α ΣΥΡΟΜ 3τμ ΑΦΜ κλπ και τελος

 

???

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω λίγο επειδή είναι σημαντικό θέμα και σε λίγο όλα τα κτίρια θα έχουν ΠΕΑ.

 

Από που προκύπτει στην νομοθεσία ότι ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις δεύτερο συνεχόμενο ΠΕΑ για το ακίνητο σου από διαφορετικό επιθεωρητή εάν δεν αλλάζεις κάτι ή κάνεις ενεργειακή αναβάθμιση ? Το αντίθετο ναι ισχύει. Ότι δηλαδή αν αλλάξεις κάτι ή κάνεις ενεργειακή αναβάθμιση ΠΡΕΠΕΙ να βγει νεό ΠΕΑ. Αυτό όμως δεν συνεπάγεται και το ανάποδο. Θα μου πείτε ότι σε ακραία περίπτωση έτσι κάποιος θα βγάζει συνέχεια ΠΕΑ μέχρι να φτάσει την Κατηγορία που θέλει και έτσι χάνει την αξιοπιστία του....Παράλογο μου φαίνεται.

 

Δηλαδή (πραγματικό πρόβλημα) εάν κάποιος έχει χάσει το ΠΕΑ του και έχει τσακωθεί με τον μηχανικό του...δεν μπορεί να νοικιάσει το σπίτι του και να βγάλει νέο ΠΕΑ σε άλλον επιθεωρητή ??

 

Προσοχή...δεν μιλάω για ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ δηλαδή να βγάλει ο ίδιος επιθεωρητής δεύτερο και τρίτο ΠΕΑ στην σειρά...για κάποιον χαζό λόγο (π.χ. έγραψε κάτι λάθος στα στοιχεία). Εκεί πρέπει να γίνει ανάκληση.

 

Αλλά όταν κάνεις ένα δεύτερο ΠΕΑ και βάζεις στους λόγους έκδοσης "1η επιθεώρηση εξοικονομώ" καθώς και όταν το ΠΕΑ βγαίνει μετά από κάποιο καιρό, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα νομιμότητας. Φυσικά μιλάμε και το δεύτερο ΠΕΑ να είναι κοντά στο ΠΕΑ του άλλου συνάδελφου.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πολύ τυχερός και ευλογημένος σήμερα.

Μου ήρθε ένα email συνεργασίας (όπως και σε πολλούς από εσάς υποψιάζομαι), για συνεργασία στο εξοικονομώ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Ο τύπος πουλάει αντλίες θερμότητας και για κάθε πελάτη (ΔΙΚΟ ΜΟΥ) που θα του πηγαίνω θα μου δίνει τις αμοιβές από τα δύο ΠΕΑ και αυτή του σύμβουλου έργου!!!!!

Απίστευτη ευκαιρία, δε νομίζετε;;;; θα πηδηχτώ από το μπαλκόνι με αυτά που διαβάζω...  :mrgreen:

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι ευκαιρίες κύριοι! Σας δίνει τα χρήματα σας ο άνθρωπος, έχετε και παράπονο?

 

Ερώτηση,

ανοιγόμενες πόρτες χωρίς υαλοστάσιο αλλά με πάνελ αλουμινίου, εμπίπτουν στην επιδότηση των ανοιγόμενων κουφωμάτων ή έχουμε θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.