Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Νομίζω ότι κανονικά απαιτείται CE, κι εκεί είναι ο λάκος της υπόθεσης.

Αλλά πολλοί κάνουν πως δε τον βλέπουν αλλά κανένας δεν πέφτει μέσα.

:)

το CE στα κουφωματα ειναι μια μαυρη ιστορια

σεσουαρ για τα μαλλια περνεις και θες να χει CE 8-)

 

+1 HKAMP

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα. Κάποιες ερωτήσεις για το πρόγραμμα:

 

1) Αν ο ενδιαφερόμενος έχει αιτηθεί, π.χ. για 12000 ευρώ κ τώρα είμαστε σε φάση 2ης επιθεώρησης, μπορεί στο παράρτημα Χ (έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων-ολοκλήρωσης έργου) να συμπληρώσει ποσό > 12000 ευρώ και <15000 ευρώ; Αν δηλαδή, π.χ. θέλει να προσθέσει (εντάξει στο πρόγραμμα) παρέμβαση, την οποία έχει υλοποιήσει (τη βλέπει ο Ε.Ε. κατά τη 2η επιθεώρηση), ή να αλλάξει μια παρέμβαση και χρειάζεται μεγαλύτερος προυπολογισμός, τι γίνεται; Προφανώς το συνολικό ποσό δε θα ξεπερνά τα 15000 ευρώ.

2) Καυστήρας βιομάζας μπαίνει στο πρόγραμμα; Τι απόδοση περίπου έχει;

3) Αν ο κουφωματάς έχει μετρήσει διαφορετικά τ.μ. κουφωμάτων (κ έχει κοπεί τιμολόγιο) από αυτά που μετρά ο Ε.Ε. στη 2η επιθεώρηση τι κάνουμε; Έστω μιλάμε για συνολική διαφορά 0,5-1 τ.μ. ή κάποιες διαφορές σε διαστάσεις κουφωμάτων που δίνουν ελάχιστη ή μηδενική συνολική διαφορά.

4) Οι σίτες στα παράθυρα και τις πόρτες μπαίνουν στο πρόγραμμα ως σύστημα σκίασης μαζί με τα ρολά;

5) Κατοικία με στροφή της κάτοψης σε σχέση με την άδεια μπαίνει στο πρόγραμμα;

6) Χρειάζεται ο Ε.Ε. να γίνει συμφωνητικό με τον πελάτη για το ΠΕΑ;

7) Στο 2ο ΠΕΑ ο Ε.Ε. πληρώνεται απευθείας από τον πελάτη ή αναγράφει κάπου τον τραπεζικό λογαριασμό του, ώστε να πληρωθεί αργότερα από το πρόγραμμα;

 

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη. φχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γ.ταφ:
1)Δε νομίζω οτι μπορείς να αυξήσεις τον προυπολογισμό σε αυτή τη φάση.Αν είχες εγκριθεί αρχικά για 12000 ευρώ,αυτά είναι και δε μπορείς να προσθέσεις άλλα,έστω και αν είσαι <15000 ευρώ.Είμαι κατά 99% βέβαιος,ένα τηλ στην ΕΤΕΑΝ θα σου επιβεβαίωνε 100% τι παίζει
3)Καλύτερα θα ήταν να είχες συνεννοηθεί εξαρχής με τον κουφωματά,όχι απλά πριν κόψει το τιμολόγιο,αλλά από την εποχή που έκανες το 1ο ΠΕΑ ώστε μετά να μην προκύψει αυτό το πρόβλημα.Η απόκλισή σου βέβαια είναι μικρή,αλλά δεν ξέρω αν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα καθώς δε μου έχει τύχει.
5)Από τη στιγμή που δεν έχεις διαφορά m2 και απλά έχει περιστραφεί το κτίριο,δε βλέπω πως θα μπορούσαν να καταλάβουν από το ΕΤΕΑΝ οτι υπάρχει αυθαιρεσία ώστε να σου δημιουργηθεί πρόβλημα.Αυτοί τα m2 μπορούν να δουν μόνο..
6)ΝΑΙ εγώ κάνω πάντα,ακόμα και αν δεν κάνω έκπτωση από τη νόμιμη.Προσωπικά πληρώνω και ΦΕΜ,άλλοι συνάδελφοι όχι και γενικά οι απόψεις διίστανται επί του θέματος οπότε κάνεις ό,τι κρίνεις
7)Το 2ο ΠΕΑ -όπως και το 1ο- τα πληρώνεσαι απευθείας από τον πελάτη μόλις του τα παραδώσεις.Αργότερα θα τα πάρει πίσω αυτός από το πρόγραμμα στο 100% της αξίας τους.Επί πιστώσει και μέσω τραπεζικού σου λογαριασμού που δίνεις στην τράπεζα είναι τα 250+Φ.Π.Α του συμβούλου έργου και στα πληρώνει το πρόγραμμα (όταν πληρωθούν και οι προμηθευτές) και όχι ο πελάτης...

Edited by Greenick
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρωνω

 

2) Μπαινει ο καυστηρας βιομαζας αρκει να ειναι πιστοποιημενος. Ο εγκαταστατης σου οταν κανει την εναρξη λειτουργιας θα κανει τις μετρησεις και θα δωσει Φυλλο Ελεγχου

 

4) Σιτες, ρολα κλπ μπαινουν ωσ συστηματα σκιασης, οπως ειπες.

 

Στα λοιπα συμφωνω με τον προλαλησαντα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν ειχαν στο υπεκα συστηματα υψηλης τεχνιτης ή βιολογικης νοημοσυνης

θα μπορουσαν να καταλαβουν αυθαιρεσιες "τοπογραφικες" ακομα και απο τις

σκιασεις των απεναντι κτηριων

 

δε μιλαω να εισαι στη σαχαρα :mrgreen:

 

στη περιπτωση σου νομιζω πως πρεπει να ανεβασεις την φωτο του τοπογραφικου

και οχι του κτηματολογιου....

 

εγω αφησα εξοικονομω βαρβάτο 250μ ισογεια με υπογειο αλλα 120 σε πρανες

για αυθαιρεσιες σε τμ που δε ηξερε ο ανθρωπος ( ηξερε ομως η γυναικα του )

αλλα ενας λογος ηταν και η θεση στο τοπο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

 

Λοιπόν, έχουμε κ λέμε:

1) Λογικό να μη μπορεί να ξεπεραστεί ο προυπολογισμός που αιτείται. Φαντάζομαι όμως ότι μέχρι το αιτηθέν ποσό μπορεί να γίνει αλλαγή παρέμβασης ή/και προσθήκη ή διαγραφή. Ώστε δηλ. να μην ξεπερνιούνται πάλι τα 12000 ευρώ.

2)οκ, πληροφορίες από τον εγκαταστάτη. καμιά μέση τιμή να έχουμε στο νου;

3)Μικροδιαφορές νομίζω πάντα θα υπάρχουν σε αυτό το θέμα με τα τ.μ. των κουφωμάτων. Άλλα θα μετρήσει ο Ε.Ε. στο 1ο ΠΕΑ, μετά θα πάει ο κουφωματάς θα κόψε-ράψει λίγο ώστε να τα ταιριάξει κ πολλές φορές θα τα στρογγυλοποιήσει στο τιμολόγιο αν υπάρχουν κιόλας πολλά σχετικά ίδια. Αν είναι 2 κουφώματα που ο Ε.Ε. τα μετράει στο 2ο ΠΕΑ π.χ. 1,26Χ1,48 και 1,23Χ1,51, ο κουφωματζής θα τα χει βάλει σχεδόν πάντα 2Χ1,25Χ1,50. Τώρα εγώ καταλαβαίνω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις με μικρές διαφορές βάζουμε στο 2ο ΠΕΑ τα τ.μ. του τιμολογίου. Αν, όμως, είναι λίγο μεγαλύτερες οι διαφορές, τι κάνουμε; 

4)Σίτες κ ρολά στο ΠΕΑ απ' ότι θυμάμαι δεν υπολογίζουμε κάπως την προσφορά τους στη σκίαση, σωστά;

5)Νομίζω ότι αν τα τ.μ. είναι οκ, δεν υπάρχει θέμα με στροφή. Ούτε να παρουσιάσω κάποιο τοπογραφικό, αν έχει κάποιο ο ιδιοκτήτης στην κατοχή του. Μιλάμε για κατοικία του 80.

6)Δηλαδή εσείς κάνετε πάντα συμφωνητικό; Υποχρεούμαστε να το παρουσιάσουμε κάπου ώστε να είμαστε εντάξει; Έχει νόημα δηλ. να το κάνω σε κάποιον φίλο-πελάτη;

7)οκ

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη απατη που κανουν οι κουφωματαδες

Πιανουν σεντονι το ανοιγμα για την κοστολογηση του κουφωματος, συμπεριλαμβανομενου και του ρολου μεσα σε αυτο, το οποιο το επανακοστολογουν εκ νεου στην κατηγορια των σκιασεων

Προσωπικα στη μετρηση για το ΠΕΑ πιανω το ανοιγμα απο σοβα σε σοβα δεξια-αριστερα και πανω-κατω ως το πλακακι (οχι το μαρμαρο)

Οταν υπαρχει χωνευτο ρολο απο πανω, μεσα στον τοιχο, οι κουφωματαδες το μετρανε κι αυτο στα τετραγωνικα του κουφωματος που περνανε, ασχετα αν στην ουσια τα τετραγωνικα του ανοιγματος ειναι μικροτερα.

Πρεπει να εχεις απο κοντα τον κουφωματα γιατι μπορει να σου δημιουργησει προβλημα για πλακα

Εχω βριστει με κουφωματα που μαλιστα ειναι και ονομα στη Θεσσαλονικη...

Και τελικα αυτος που δυσαρεστησε τον πελατη ημουν εγω φυσικα...

 

Σιτες και ρολα δεν παιζουν ρολο στο πεα. 

 

Τωρα για τη στροφη, καντην γαργαρα.... Κανεις δε θα ασχοληθει...

 

Συμφωνητικο παντα και παντου, Ετσι για να υπαρχει. Οχι πως αν δεν υπαρχει θα παιξει προβλημα, απλα ετσι για να ειμαστε και νομοτυποι

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πάτε ΕΤΕ? εγω δεν πάω ειδικα για πεα εδώ και ένα χρόνο και έψαχνα να δώ που το στηριξαμε δω μέσα ότι δεν απαιτείται και δεν το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη απατη που κανουν οι κουφωματαδες

Πιανουν σεντονι το ανοιγμα για την κοστολογηση του κουφωματος, συμπεριλαμβανομενου και του ρολου μεσα σε αυτο, το οποιο το επανακοστολογουν εκ νεου στην κατηγορια των σκιασεων

Προσωπικα στη μετρηση για το ΠΕΑ πιανω το ανοιγμα απο σοβα σε σοβα δεξια-αριστερα και πανω-κατω ως το πλακακι (οχι το μαρμαρο)

Οταν υπαρχει χωνευτο ρολο απο πανω, μεσα στον τοιχο, οι κουφωματαδες το μετρανε κι αυτο στα τετραγωνικα του κουφωματος που περνανε, ασχετα αν στην ουσια τα τετραγωνικα του ανοιγματος ειναι μικροτερα.

Πρεπει να εχεις απο κοντα τον κουφωματα γιατι μπορει να σου δημιουργησει προβλημα για πλακα

Εχω βριστει με κουφωματα που μαλιστα ειναι και ονομα στη Θεσσαλονικη...

Και τελικα αυτος που δυσαρεστησε τον πελατη ημουν εγω φυσικα...

Το θέμα είναι τι κάνετε σ' αυτές τις περιπτώσεις. Έχει κοπεί τιμολόγιο κ μετράτε είτε ελάχιστες διαφορές, είτε μικρές από τα τ.μ. του κωφωματά. Βάζετε ακριβώς αυτό που μετράτε, ότι γράφει το τιμολόγιο ή ανάλογα με τις διαφορές; Μας ενδιαφέρει με λίγα λόγια κ το δεκαδικό ώστε να γραφτεί αυτό που ακριβώς εμείς μετρήσαμε ή λέτε οκ πάνω κάτω στα ίδια είμαστε, το σύνολο είναι σχεδόν ίσο και αυτό με του κουφωματά κ λέτε θα βάλω τα δικά του να τελειώνουμε; κ να αποφύγουμε προφανώς τις εντάσεις, που ίσως να μην αξίζει τον κόπο;

 

Κ επίσης. Αν κάνω ΠΕΑ για εξοικονομώ σε μονοκατοικία 100 τ.μ. μέχρι πόσα χρήματα επιδοτεί το πρόγραμμα για κάθε ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.