Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μονοκατοικία με υπόγειο και ισόγειο θέλει να μπει στο πρόγραμμα.

Στην οικοδομική άδεια έχει ισόγειο με εμβαδόν 86τ.μ. και υπόγειο με το ίδιο εμβαδόν. 

Στην πραγματικότητα όμως έχω ισόγειο 92 τ.μ. και υπόγειο 80τ.μ.

α)Χρειάζεται να γίνει ρύθμιση αυθαιρέτου για να το εγκρίνει η τράπεζα ή ισχύει απόκλιση 10% στο εμβαδό?

β)Ο θ.χ. θα είναι 92τ.μ. και το υπόγειο το λαμβάνω ως μη θ.χ?

Κάθε βοήθεια δεκτή..(το υπόγειο δεν επικοινωνεί εσωτερικά με το ισόγειο)

Edited by adamscdifc
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ stvxri

για λέβητα πετρελαίου δεν ξέρω, για βιομάζας όμως δεν είχα πρόβλημα. Ρώτα στο "εξοικονομώ" για πιο σίγουρα. Πάντως, αν βάλεις μεγαλύτερης ισχύος (πάνω από το 25% της pgen), στο σενάριο να υπολογίσεις την υπερδιαστασιολόγηση.  

 

@ adamscdifc

Η απόκλισή σου είναι 7%, αν αφαιρέσεις και σοβάδες μπορεί να είσαι μέσα στα επιτρεπόμενα όρια. Δεν νομίζω πως η τράπεζα το "ψειρίζει" ιδιαίτερα, αλλά μια ερώτηση δεν θα έβλαπτε.

Εφόσον έχεις μονοκατοικία, θα περιγράψεις και το μ.θ.χ., ασχέτως του ότι δεν επικοινωνεί με το θ.χ.. Επί πλέον, θα ανέβει και η αμοιβή σου.... 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε θερμονωση κελυφουσ στο εξοικονομω κατοινον τα ανοιγματα τα αφαιρω? εχω ρωτησει πολλουσ συναδελφουσ αλλοι λενε ναι και αλλοι οχι. εχω προβλημαμε το συνεργειο που θα το φτιαξει μου εφερε προσφορα με τετραγωνικα σεντονι και ισχυριζεται οτι εχει κανει τοσεσ δουλειες και κανενασ δν τ ειπε να αφαιρεσει τα ανοιγματα. το προβλημα θα το εχω εγω σε ελγχο αν ειναι παραπανω τα τετραγωνικα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ανοίγματα αφαιρούνται ναι. Εγώ τουλάχιστον πάντα τα αφαιρώ και ζητάω από τον προμηθευτή προσφορά χωρίς τα ανοίγματα. Γιατί το κόστος ανεβαίνει με τις γωνίες κ τα λοιπά υλικά από το να υπολογιστεί ως σεντόνι.

Link to comment
Share on other sites

θα εχω προβλημα σε ελεγχο αν το παω με σεντονι. ελα κανε καλα το συνεργειο θα μου κανει αρνητικη διαφημιση(κλειστη κοινωνια).

 

ευχαριστω πολυ

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

θα εχω προβλημα σε ελεγχο αν το παω με σεντονι. ελα κανε καλα το συνεργειο θα μου κανει αρνητικη διαφημιση(κλειστη κοινωνια).

 

ευχαριστω πολυ

μη μασάς! και μίλα ξεκάθαρα με τον ιδιοκτήτη, γιατί εαν κοπεί απο το πρόγραμμα, ο ίδιος θα σε δυσφημίσει και θα έχει και δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.