Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Απίστευτο δε θα μου πήγαινε ποτέ το μυαλό ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ που μου ανοίγετε τα μάτια!! 

 

Ποντάρουν δηλαδή ότι με την προέγκριση ο άλλος θα κάνει τις εργασίες και μετά θα του πουλήσουν το παραμύθι ότι για κάποιο λόγο η  αίτησή του απορρίφθηκε, αλλά σαν καλοί και φιλεύσπλαχνοι μπορούν να του χορηγήσουν ένα πράσινο δανειάκι;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κάνει εργασίες χωρίς καν να μπουν οι προκαταβολές ε  καλά να πάθει ρε παιδιά.Διότι λογικά θα δώσει κάποια χρήματα στα συνεργεία το οποίο είναι παράνομο. Πρέπει οι πληρωμές να γίνουν μόνο μέσω του προγράμματος. Οι τράπεζες κάνουν αυτό που κάναν τόσα χρόνια κλέβουν τον κόσμο ο κόσμος όμως μυαλό δεν βάζει. 

 

Υ.Γ. Το ότι μπορεί κάποιος να κάνει εργασίες μετά την έκδοση του 1ου ΠΕΑ θεωρώ πως ίσως θα πρέπει να μην επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι συναντω συνεχως προβληματα σε σχεση με τις οικοδομικες αδειες. 

σε πολλες περιπτωσεις υπαρχει οικοδομικη αδεια για επεκταση τμηματος . για να εκδοθει μια οικοδομικη αδεια εννοειται οτι ολα τα υφισταμενα κτιρια πρεπει να ειναι νομιμα. αυτο ισχυει παντα. αυτες οι αδειες ειναι στη δεκαετια 80-90 οι περισσοτερες. ετσι πχ εχω επεκταση 30 τ.μ. και ετσι αναγραφει ο μηχανικος στο στελεχος. τα υφισταμενα προφανως δεν ειχαν αδεια ή ειναι προ 1955. εαν ειναι προ 1955 υπαρχει λυση με 2 υπευθυνες δηλωσεις. 

το προβλημα ειναι οτι οι υπαλληλοι των τραπεζων μου αναφερουν οτι χρειαζονται οικοδομικη αδεια ή αλλο νομιμοποιητικο εγγραφο για τα υπολοιπα τ.μ. 

τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις ?

δηλαδη δεν θεωρουνται νομιμα οσα φαινονται στην αδεια , πρεπει να τα περασω στο νομο των αυθαιρετων?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

απαντησε και εγω οταν τα ακουσα φρικαρα, εχουν θρασσος μου εφερε προσφορα με 50€/τμ και θελει και σεντονι.

 

υπαρχει καποια γραπτη επισημανση για το θεμα?

Να του πεις να πα να...... και να αλλαξεις προμηθευτη

Μυριστηκε τυρακι το λαμογιο και θελει να βγαλει στην πλατη του πελατη σου...

Πολλα λαμογια προμηθευτες κοστολογουν τα μεγιστα του προγραμματος οταν ακουν οτι ειναι μεσω προγραμματος...

 

Εγω οταν παω να παρω προσφορα, του ζηταω πληρη τιμη με αποδειξη για τα υλικα αυτα και τα περαστικα και μολις μου τη δωσει, τοτε του λεω οτι ειναι για το προγραμμα...

 

Μη μας περνα και για μαλακες...

 

Ακου 50€ σεντονι... Εξω με σεντονι κοστολογουν αλλα 30-32€ ξερω εγω. Μην τρελαθουμε τελειως....

Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα υπάρχει λέβητας θα καταργηθει και θα τοποθετηθει ενεργειακο τζακι. επιτρεπεται η αντικατάσταση λεβητα με ενεργειακο τζάκι?

Link to comment
Share on other sites

24αρι φαινεται να ειναι με 82% αποδοση

Δε νομιζω πως θα πιασεις τα απαιτουμενα του προγραμματος με 82% αποδοση τζακιου

Εκτος κι αν χρησιμοποιησεις καποιο ΦΕ λεβητα με τραγικα χαμηλη αποδοση, ωστε να μπορεσεις να πιασεις ειτε ανοδο κατηγοριας ειτε 30%

Παιξτο...

Link to comment
Share on other sites

24αρι φαινεται να ειναι με 82% αποδοση

Δε νομιζω πως θα πιασεις τα απαιτουμενα του προγραμματος με 82% αποδοση τζακιου

Εκτος κι αν χρησιμοποιησεις καποιο ΦΕ λεβητα με τραγικα χαμηλη αποδοση, ωστε να μπορεσεις να πιασεις ειτε ανοδο κατηγοριας ειτε 30%

Παιξτο..

θα μονωσει τους τοιχουσ,θα τοποθετηθει ηλιακοσ,θα αλλαξει κουφωματα και θα αντικαταστησει τον λεβητα με ενεργειακο τζακι. υπολογισα τπ Pgen και το καλυπτει. ειναι 85τμ διαμερισμα.

στο προγραμμα θα βαλω ΒΑ  16/24=0,67  ?

 

σε πιστοποιητικο που ειχε εκδοθει για το ιδιο διαμερισμα ειχε κεντρικο συστημα (πολυκατοικια)  λεβητα 81KW  BA  0.82 και δεν μπορω να το αλλαξω. θα εχω προβλημα στην αιτιολογιση?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση ενεργειακου τζακιου η καταναλωση ενεργειας του κτιριου για θερμανση θα ειναι μηδεν?   μετααπο εκτελεση αυτο μουεβγαλε το αποτελεσμα ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.