Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τελικά σου πληρώνουν και τον ΦΠΑ. Και εγώ νόμιζα ότι σου δίνουν μόνο την καθαρή αξία, αλλά στον λογαριασμό είδα και τον ΦΠΑ κατατεθημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

. Ερ.: Ποιο είναι το επιλέξιμο κόστος του σύμβουλου έργου;

 

Απ.: Το επιλέξιμο κόστος είναι 250 € ανά επιμέρους αίτηση (πλέον Φ.Π.Α.). Σε περίπτωση πολυκατοικίας, πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο ίδιος σύμβουλος έργου για όλους τους ωφελούμενους και η αμοιβή του ορίζεται μέχρι του ποσού των 250 € συν 100 € για κάθε επιπλέον του πρώτου διαμερίσματος, με μέγιστο συνολικό ποσό 800€ (πλέον Φ.Π.Α.).

 

Ήξερα ότι τον Φ.Π.Α. δεν τον έπαιρνες. Διαβάζοντας τώρα το παραπάνω και λαμβάνοντας υπόψη την απάντηση που σου έδωσαν από την Τράπεζα, αλλάζω(?) γνώμη.

 

edit: έγραφα μαζί με τον tsx. Άρα σίγουρα περιλαμβάνεται

Edited by emnikol
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα μίλησα με την τράπεζα Πειραιώς και μου είπανε ότι μπορείς να για παράδειγμα να αντικαταστήσεις την αυτόνομη θέρμανση με την εξωτερική θερμομόνωση ακόμα και εάν δεν σου έχει εγκριθεί το ποσό (!!!) αρκεί το κόστος της νέας επέμβασης οταν προστίθεται στο σύνολο να μην ξεπερνάει τον επιλέξιμο προυπολογισμό..

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος δεν μου φαίνεται παράλογο...Με την προϋπόθεση να μην ξεπερνας τον επιλέξιμο προϋπολογισμό και να πληρείς τα κριτήρια του προγράμματος σε οτι αφορά το ποσοστό εξοικονόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Στο pdf με τους αιτουντες που επιλεχθηκαν να υπαχθουν στο προγραμμα, βρηκα 3 δικους μου που στον επιλεξιμο προυπολογισμο ανεγραφε το κοστος του συμβουλου εργου, συμπεριλαμβανομενου και του ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi σε όλους από ότι βλέπω γράφει 250 ευρώ (κοίταξα μόνο τις πρώτες 10-20 σελίδες). Σε σένα γράφει 307, 5 ή έκοψες μικρότερο παραστατικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκοψα ακομα το παραστατικο, συμφωνηθηκε να κοπει με την καταθεση του 2ου φακελου

Δεν το εχω ευκαιρο το pdf τωρα, νομιζα ειχε ολο το ποσον

Σχωρατε με αν θυμαμαι λαθος

Link to comment
Share on other sites

Τον ΦΠΑ τον παίρνουμε, αλλά τον χρεώνεται ο πελάτης; Δεν είναι δωρεάν για τον πελάτη όπως είναι ας πούμε ο ΦΠΑ του ενεργειακού επιθεωρητή;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι σε κτήριο που είχα χαρακτηρίσει μονοκατοικία, εγκρίθηκε τελικά σαν τμήμα κτηρίου...Το κτήριο είναι 2οροφο με αγροτική αποθήκη στο ισόγειο και διαμέρισμα στον όροφο...Οι εργασίες θα γίνουν στον όροφο...Στην ανακοίνωση βγήκε σαν τμήμα κτηρίου-ισόγειο..Μιλησα με το τηλ που έχουν για το εξοικονομώ το υπουργείο και μου είπαν οτι δεν πειράζει και οτι μάλλον αυτοί έκριναν οτι αποτελεί τμήμα κτηρίου...Επίσης μου είπαν οτι το 2ο ΠΙστοπο. πρέπει να γίνει σαν τμήμα κτηρίου.....

Να το σκαλίσω παραπάνω ή να το αφήσω να περάσει έτσι???έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο??

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω σαν τμήμα κτηρίου θα το θεωρούσα, εφόσον η χρήση της αποθήκης δεν συνδέεται με αυτήν της κατοικίας, δεν μιλάμε δλδ για αποθήκη του σπιτιού. Όχι πως έχει καμία σχέση, όσον αφορά στο εξοικονομώ.

 

Να ρωτήσω και γω κάτι. Παρατήρησα στο pdf των εγκρίσεων ότι γράφει ποσό πιστοποιητικού*2 σε μία στήλη. Αν κατάλαβα καλά παίρνουν την αμοιβή του πρώτου ΠΕΑ και την πολλαπλασιάζουνε επί 2. Υπάρχει κάποιο θέμα αν είναι διαφορετική η τιμή στα δύο ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.