Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θέλει πάντα φάκελο ανά διαμέρισμα. Αν π.χ. θέλουν να κάνουν παρεμβάσεις σε κοινόχρηστους χώρους (π.χ παράθυρα κλιμακοστασίου ή λέβητα καυστηρα) εκεί η ένταξη σαν πολυκατοικία είναι μονόδρομος. Επίσης όταν ζητάς προσφορά, άλλο να λες στον εγκαταστάτη ότι είναι πολυκατοικία και είναι πιο μεγάλη δουλειά και άλλο διαμερίσματα που μπορεί κάποιο να μην ενταχθεί, ή να ενταχθεί με διαφορά 3 μηνών και άντε να σκαλώνεις και να ξεσκαλώνεις και να ξανασκαλώνεις. Φαντάζομαι ότι θα πετύχεις καλύτερη τιμή. Βέβαια μέχρι στιγμής στη μοναδική φορά που τέθηκε τέτοιο ζήτημα και μεις το πήγαμε ως μεμονωμένα διαμερισμάτα, απλά μοιράζομαι προβληματισμούς που εξήγησα και στον πελάτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.έχετε προτείνει ποτε΄εξωτερική θερμομόνωση σε κτίρια μετά τον Κ.Θ.Κ. ? γίνεται?

2.Σε αυτά τα κτίρια στο πρώτο πεα , μη αμφισβητώντας την εφαρμογη του ΚΘΚ , αλλά μη έχοντας την μελέτη παιρνουμε τιμές από τον 3.5 με τα μέγιστα, έτσι δεν είναι?.

3.Αν προτείνετε εξωτερική θερμομόνωση πρέπει υποχρεωτικά το τελικό να είναι κατα κενακ? τι αλλο χρειάζεται να ικανοποιείται? υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

3.Όχι δεν απατείται καμία τήρηση κατά τα ελάχιστα του ΚΕΝΑΚ όπως αρχικά προβλεπόταν στο εξοικονομώ π.χ. στο πάχος της μόνωσης.

2. Κατά το δοκούν του επιθεωρητή αλλά αφού δεν υπάρχει μελέτη πως ξέρεις ότι έχει εφαρμοστεί?

1. Ναι

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις ότι υπάρχει μελέτη, αλλά δεν την έχεις στα χέρια σου, αλλά δεν έχεις και εμφανής ενδείξεις να την αμφισβητήσεις.

Τότε λέω ότι θα πάρω από 3.5. Υπάρχουν βέβαια και άλλοι τρόποι.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Και τους ιδοκτήτες αφου θα πάει κάθε διαμέρισμα μέγιστο 15000.

γιατί και στην πολυκατοικία κάθε διαμέρισμα δεν πάει 15000 ή έχει καποιο πλαφόν η πολυκατοικία σαν μεγιστη συνολική χρηματοδότηση?

Link to comment
Share on other sites

Με τον τεχνικο συμβουλο εργου καταλαβε κανεις τι παιζει?

Πληρωνεται απευθειας απο την τραπεζα σε τραπεζικο λογαριασμο η απο τον πελατη ο οποιος εισπρατει τα χρηματα στο τελος μαζι με τα των ΠΕΑ?

Γιατι στο helpdesk του ΥΠΕΚΑ μου ειπανε πως συμπληρωνεται σε ξεχωριστο πεδιο στην αιτηση ο συμβουλος εργου που θα δωσει και αριθμο λογαριασμου και τα λεφτα θα του κατατεθουν εκει αυτοματως

Ο τελικος επιλεξιμος προυπολογισμος δε θα περιλαμβανει την αξια των ΠΕΑ και του τεχνικου συμβουλου, τα οποια εινια και αυτονομα...

 

Φίλε εμένα μου είχαν πει από την Πειραιώς ότι κατατίθενται υπ'ονόματι του πελάτη αυτά τα λεφτά.Και είναι λογικό αν θες την άποψή μου, καθώς προσκομίζει την Α.Π.Υ που του έχεις κόψει ο πελάτης σου σύμφωνα με την οποία σε έχει εξοφλήσει, οπότε το ''το πρόγραμμα καλύπτει το κόστος των ενεργειακών επιθεωρήσεων και το κόστος του συμβούλου έργου πέραν των 15.000€'' βρίσκει την εφαρμογή του με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Ο πελάτης πληρώνει στον επιθεωρητή μόνο τις αμοιβές των πιστοποιητικών και προσκομίζοντας τις ΑΠΥ τα παίρνει πίσω από την τράπεζα.

Ο σύμβουλος κόβει ΑΠΥ επί πιστώσει την προσκομίζει αυτός ή ο πελάτης στην τράπεζα και τα χρήματα μπαίνουν στον λογαριασμό του συμβούλου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω την αρχικη μου ερωτηση που δεν απαντηθηκε προηγουμενως, μηπως καποιος συναδελφος γνωριζει κατι σχετικο

Απαιτειται να κατοικειτο το διαμερισμα τα τελευταια 3 χρονια για να ενταχθει στο προγραμμα?

Δηλαδη εγω αν αγορασω ενα διαμερισμα το οποιο ηταν σε κακιστη κατασταση και αδειο τα τελευταια χρονια, προκειμενου να το ανακαινισω και να μεινω μεσα, καθοτι πρωτη κατοικια μου, δεν δυναμαι?

Κατι τετοιο ακουσα αλλα δεν ξερω κατα ποσο στεκει

 

Και επομενη ερωτηση

Ενεργειακο τζακι για αντικατασταση συστηματος θερμανσης με λεβητα πετρελαιου επιδοτειται?

Καποιοι ειπαν ΜΟΝΟ αν συνδεεται με θερμαντικα σωματα για κυκλοφορια ζεστου νερου προς θερμανση των και οχι μονο για θερμανση απο ανοικτη εστια καυσης και αεραγωγους....

 

Εγω νομιζω πως επιδοτειται ως 15.000€ λογω ΑΠΕ και εφοσον καλυπτονται οι ενεργειακες απαιτησεις του προγραμματος, δυναται να υπαχθει

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω και τα δύο είναι ΝΑΙ.

Αν αγόρασες τώρα ένα κενό τριετίας διαμέρισμα θα κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι το χρησιμοποιείς κατοικία , θα καταθέσεις μεταγραφή υποθηκοφυλακίου και συμβόλαιο και μπαίνεις κανονικά.

Το ενεργειακό τζάκι , μπαίνει, αν προσφέρει τα προαπαιτούμενα(που θεωρώ επιτυγχάνεται η εξοικονόμηση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.