Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά 1. η εξώθυρα του διαμερίσματος πού είναι χωρίς υαλοπίνακα, σε μονοκατοικία και επαφή με εξωτερικό αέρα πού εντάσσεται? αφου ο πίνακας εχει <<ανοιγόμενα με υαλοπίνακα>>?

πάλι εκεί με 280Ε/m2 πού είναι πολύ λίγο ή κάπου αλλού?\

2. 'εχω μονοκατοικία με μέρος θέρμανσης κλιματιστικό και το υπόλοιπο κ.αναφοράς. Μπορώ να προτείνω σομπα pellet ?(όχι λέβητα)

3. τι να ζητήσω στην προσφορά , τον β.α , την ισχύ και σήμανση CE? κάτι άλλο? αλλαξε κάτι με νόμο πού θα έκανε αυστηρότερα τα κριτήρια των συσκευών που κυκλοφορούν στην αγορά λόγω τής αιθαλομίχλης?

1. Εξώφυλλα

2. Αν καλύπτει-καλύπτουν το 100% του χώρου ναι.

3.Απο πιστοποιητικά θα έπρεπε να χρειάζεται CE αλλά δεν είναι ακομα απαραίτητο για βιομάζα στο ελλάντα!

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

tzeno η καταγγελία μου έγινε εδώ και αρκετό καιρό.

2-3 μέρες μετά, έγινε ένας σεισμός κοντά στα 5 ρίχτερ στην Ελλάδα.

Ναι, σωστά κατάλαβες. Λόγω της απάντησης του ΥΠΕΚΑ ήταν ο σεισμός.

 

Την απάντηση την έχουν έτοιμη. Μου την έχουν στείλει copy & paste πάνω από 3 φορές...

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα η εξώπορτα (πόρτα ασφαλειας, κυρία είσοδος μονοκατοικίας σε επαφή με εξωτερικό αέρα ) χωρίς υαλοπίνακα πάει στα εξώφυλλα? δηλαδη με μάξιμουμ 2500E?

Αφού είναι κουφωμα. που φαίνεται στον οδηγό ότι πάει στα εξώφυλλα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

@ katmrp 'Eχω κάνει ανάλογο ερώτημα και μου απάντησαν ότι καλύπτει το 100% και μου επισήμαναν ότι πρέπει να πρόκειται για σόμπα και όχι για σόμπες. Προφανές το γιατί... Τώρα το αν θα καλύπτει το 100% το κρίνεις εσύ.

Είμαστε σίγουροι ότι για τις σόμπες βιομάζας δεν υπάρχει υποχρέωση για CE; Πάντως με ένα googlaρισμα μπορείς να βρεις αρκετά μοντέλα με αντίστοιχη πιστοποίηση και να συμπληρώσεις τα αντίστοιχα τεχνικά χαρακτηριστικά. Δεν είναι ανάγκη να περιγράψεις ακριβώς τί είδους σόμπα θα βάλεις, αυτό θα φαίνεται στο 2ο ΠΕΑ.

edit Η πόρτα μονοκατοικίας μπαίνει κανονικά στα ανοιγόμενα με 280Ε/μ^2.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ. Αρα μπορώ να προτείνω ΜΙΑ σόμπα. Δεν είναι υποχρεωτικό μόνο λέβητα. Αυτοι λένε ότι π.χ μία 9ΚW στήν Αθήνα για την πλάκα καλύπτει 75τ.μ (άλλοι λένε και για την 6άρα).

Αρά η εξώπορτα λογικό παρόλο που δεν έχει υαλοπίνακα να πηγαίνει με 280Ε/μ2 και όχι στα εξώφυλλα πού λέει παραπάνω ο φίλος qwert. Ετσι?

 

Μη κάνετε ολόκληρη παράθεση του προηγούμενου μηνύματος.

hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δε μπαινω στη διαδικασια καταγγελιας... Θα χασω το χρονο μου περιμενοντας δικαιοσυνη απο το Ελληνικο κρατος...

 

Οταν μου ετυχε παρομοια περιπτωση, απλως τα εκανα ολα π....ανα μεσα, σηκωσα την τραπεζα στο ποδι, με κοιταζανε ΟΛΟΙ οι πελατες, εκραξα και τον διευθυντη και μεσα σε 5 λεπτα ειχε γινει αυτο που ηθελα...

 

Οποιος δε με σεβεται θα με φοβαται.

 

Τελος

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μεγάλη υπερβολή να γίνει μελέτη θερμικών απωλειών μόνο και μόνο για τον υπολογισμό της ισχύος του λέβητα...το οποίο είναι ένα μικρό κομμάτι της μελέτης και σίγουρα όχι το σημαντικότερο...Έτσι και αλλιώς και μερική υπερδιαστασιολόγηση (χωρίς τραγικές υπερβολές) να γίνει με απλοποιητικές παραδοχές όπως τον τύπο της αντίστοιχης ΤΟΤΕΕ η πραγματική δουλεία είναι η ρύθμιση/ φόρτιση του καυστήρα κατά την κάυση, το μπέκ κτλ...

Αν χωρισεις το κελυφος την ωρα που κανεις το πεα και σε χωρους (υπνοδωματια,κουζινα,διαδρομουσ) τοτε μπορεισ σε 5 λεπτα με το πυξις να εχεις τη μελετη θερμανσης. Θα δεις οτι σε διαμερισματα δεν υπαρχουν τρομακτικες διαφορες εκει και στο pgen.

Πχ στο δαπεδο δεν θα εχεις ενα δαπεδο 100τ.μ. Αλλα μικροτερα τμηματα δαπεδου οπωσ 30τμ σαλονι, 25 υπνοδωματιο κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς περάσει εξώπορτα (πόρτα ασφαλειας, κυρία είσοδος μονοκατοικίας σε επαφή με εξωτερικό αέρα ) χωρίς υαλοπίνακα?

πάει τελικά στα κουφώματα με υαλοπίνακα με 280Ε/μ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.