Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η οδηγία είναι πως μπορείς αρκεί να είναι το μοναδικό σύστημα θέρμανσης. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να καλύπτει το 100% της θερμαινόμενης επιφάνειας. Τώρα πως ελέγχεται αυτό;; Μάλλον με την ικανοποίησης της ανισότητας του Pgen. Και ξανά τώρα ποιος θα το ελέγξει αυτό;;; Δεν νομίζω πως μπορεί να απαντήσει κανείς :confused: .

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφού ο πελάτης θέλει σόμπα pellet οπωσδήποτε, και αν μπορούμε μέσω του προγράμματος να τού την προτείνουμε και αν πράγματι στο πρόγραμμα βάζωντας καύσιμη ύλη βιομάζα , β.α του κατασκευαστή και ισχύ του κατασκευαστή παίρνουμε εξοικονόμηση γιατι να μην του την προτείνουμε?

το θέμα είναι αν πρόκειται να κολλήσει κάπου? εγώ πάντως ο πελάτης που την θέλει έχει αυτ΄'ην την στιγμή 2 air condition που καλύπτουν μέρος.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν είναι ανανεώσιμη πηγή η βιομάζα

Σε αυτό το κομμάτι και μόνο, δε θα συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα διαφωνήσω με swordfish, η βιομάζα είναι ξεκάθαρα ανανεώσιμη πηγή ενέργειας, εφόσον είναι ηλιακή ενέργεια η οποία αποθηκεύεται στα φυτά, μέσω της φωτοσύνθεσης. Τώρα το κατά πόσο είναι αποδοτικός ο τρόπος με τον οποίος καίγεται είναι άλλο θέμα. Άλλο ένας σύγχρονος λέβητας πελετ και άλλο ένα απλό τζάκι που πιο πολύ ψύχει το σπίτι παρά το θερμαίνει.

@katrmp έχω ολοκληρώσει αίτηση μονοκατοικίας με εξώπορτα χωρίς υαλοπίνακα με 280Ε/μ^2 χωρίς κανένα πρόβλημα. Για τη σόμπα μηχανολόγος είσαι τα ξέρεις καλύτερα από μένα, τα χkw που καλύπτουν μισό στρέμα είναι υπερβολές, ο χώρος πρέπει να είναι ενιαίος. Το να καλύπτει μία μόνο σόμπα ένας σπίτι είναι πολύ δύσκολο, πρέπει να έχει αεραγωγούς ή/και να είναι μικρός σπίτι και η σόμπα να τοποθείται σε κάποιο κεντροβαρικό σημείο ώστε να θερμαίνονται όλα τα δωμάτια. Εσύ θα κρίνεις αν μπορεί να καλυπτεί ο χώρος από τη σόμπα. Δεν ξέρω επίσης αν έχεις τη δυνατότητα να θεωρήσεις ότι με τη σόμπα καλύπτεται ένα μέρος του σπιτιού και το υπόλοιπο με άλλες σόμπες που θα αγοράσει ο ιδιοκτήτης εκτός προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε αυτήν την περίπτωση που αναφέρεσαι πάντως θεωρώ είναι σωστό να μπεί στο πρόγραμμα ακόμα και μέρος σπιτιού να καλύπτει και το άλλο να το βάλω με κ.αναφοράς από την ώρα βέβαια και μόνο πού πρίν ένα τμήμα καλυπτόταν με aircondition και το υπόλοιπο με κ.αναφοράς.

σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση για την εξώπορτα. Αρα με 280Ε/μ2 ας είναι χωρίς υαλοπινακα.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Και μενα λογικο μου φαινεται όπως το λες, αλλά καλού ρίξε ένα ερώτημα για να είσαι σίγουρος και ενημέρωσε μας αν θες για την απάντηση. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση (σπίτι που μετά τις επέμβασεις του ένα μέρος θα θερμαίνονταν με αερόθερμη σόμπα πέλετ και ένα μέρος με συμβατικές) το φοβήθηκα και δεν το έβαλα στις προτεινόμενες επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα.

Συζητείται να ενταχθεί η αναβάθμιση από απλό τζάκι σε ενεργειακό, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει.

Το πώς θα εισάγεται αυτό στο λογισμικό, άγνωστο…

Εισαι λαθος.

Μια χαρα επιλεξιμη δαπανη ειναι το ενεργειακο τζακι ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Ανοικτη εστια καυσης με το βαθμο αποδοσης που δινει ο κατασκευαστης...

 

Επισης ΑΠΕ θεωρειται η αντλια θερμοτητας αερος-νερου (οχι τα κλιματιστικα) και επιδοτειται με 15.000€

Αυτο ξερω εγω τουλαχιστον.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Και μενα λογικο μου φαινεται όπως το λες, αλλά καλού ρίξε ένα ερώτημα για να είσαι σίγουρος και ενημέρωσε μας αν θες για την απάντηση. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση (σπίτι που μετά τις επέμβασεις του ένα μέρος θα θερμαίνονταν με αερόθερμη σόμπα πέλετ και ένα μέρος με συμβατικές) το φοβήθηκα και δεν το έβαλα στις προτεινόμενες επεμβάσεις.

Εχω κάνει το ερώτημα. Θα σου απαντήσουν όπως ανωτέρω, ναι μόνο αν είναι το μοναδικό σύστημα θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα επιλεξιμη δαπανη ειναι το ενεργειακο τζακι ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Το ξέρω Inzaghi.

Νομίζω ότι η αρχική ερώτηση αφορούσε την προσθήκη ή αναβάθμιση του τζακιού σε υπάρχον σύστημα θέρμανσης, κάτι που δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη.

Επί αυτού απάντησα...

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.