Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τζάκι νερού σαν παρέμβαση σε διαμέρισμα με αυτόνομη εγκατάσταση λεβητα πετρελαίου εμπίπτει;

 

Υ.Γ. : για αντικατάσταση μιλάμε

 

 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ sv2hud

3Δ, (τσεκαρισμένο σήμερα)

 

@ nzerman

Ναι, αφού όμως αποδείξεις ότι το υπάρχον σύστημα έχει πολύ χαμηλό βαθμό απόδοσης, και το τζάκι που θα βάλεις είναι ενεργειακό με τις κατάλληλες πιστοποιήσεις.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ.

Τη διαδικασία για αντικατάσταση συστήματος τη γνωρίζω.

Βασικά το ερώτημα πήγαινε σε ενεργειακό τζάκι "αέρα" με βεντιλατέρ και όχι νερού που έγραψα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

1. Το ποσο της προεγκρισης απο την Τραπεζα καθοριζετε απο την τραπεζα ή απο αυτα που ζηταει ο οφελουμενος?

2. Για πχ επιλογη ηλιακου θερμοσιφωνα θα βαλω στην αιτηση α) αποδειξη αγορας και β) τιμολογια παροχης υπηρεσιων για την εργασια εγκαταστασης? Και αν ειναι ο ιδιος ο προμηθευτης και ο εγκατεστάτης, τοτε τι βαζω ...ενα τιμολογιο που τα εχει και τα δυο?

Επίσης στον οδηγο λεει (σελ 27 κατω) οτι ...επιλεξιμα ειναι τα παραστατικα που εκδοθηκαν μετα την εναρξη επιλεξιμοτητας της αιτησης δηλ ημερ. εκδοσης 1ουΠΕΑ)...δηλαδη αν εγω για να κανω την αιτηση του ωφελουμενου (εχει παρει προεγκριση τραπεζας) που του ζηταω να μου δωσει προ-τιμολογια ειμαι λαθος? θα πρεπει να γινει πρωτα το ΠΕΑ μετα η αιτηση και μετα τα προτιμολογια?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ.

Τη διαδικασία για αντικατάσταση συστήματος τη γνωρίζω.

Βασικά το ερώτημα πήγαινε σε ενεργειακό τζάκι "αέρα" με βεντιλατέρ και όχι νερού που έγραψα λάθος.

 

 

Υπάρχουν τζάκια με πιστοποιημένο βαθμό απόδοσης και θερμική ισχύ.

Αμα τηρεί το γερμανικό BImSchV2 βάλε οτι λέει ο κατασκευαστής (δες και 4.1.2.7 στην Τοτεε)

Για απόδοση τερματικής μονάδας μάλλον πρέπει να πάρεις 0.89 απο πίνακα 4.12 (που είναι φυσικά λάθος αλλά δεν έχεις άλλη επιλογή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την τεχνική ανάλυση. Το ερώτημα όμως είναι αν το ενεργειακό τζάκι (αέρος) είναι επιλέξιμη δαπάνη...

Εγώ δε μπορώ να αποφανθώ.

 

32 Ερ.: Η τοποθέτηση ενός ενεργειακού τζακιού «τζάκι –λέβητα» μπορεί να θεωρηθεί επιλέξιμη δαπάνη;


  1.  

Απ.: Στο κεφάλαιο 3 του Οδηγού εφαρμογής του Προγράμματος προβλέπεται ως παρέμβαση:

Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης και συστήματος παροχής ζεστού νερού χρήσης. Στην κατηγορία αυτή είναι επιλέξιμες:

  • Η εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση συστήματος καυστήρα ή / και λέβητα με καινούριο σύστημα πετρελαίου ή φυσικού αερίου (κεντρικό ή ατομικό) ή σύστημα που λειτουργεί κυρίως με την αξιοποίηση ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, Α.Π.Ε., (π.χ. καυστήρας βιομάζας, αντλίες θερμότητας, ηλιοθερμικά συστήματα, κλπ.) ή σύστημα συμπαραγωγής ηλεκτρισμού και θερμότητας υψηλής απόδοσης (ΣΗΘΥΑ). Η εγκατάσταση / αντικατάσταση αφορά στον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό του λεβητοστασίου στο σύνολό του και του δικτύου διανομής (αυτοματισμοί, κυκλοφορητές, καμινάδα, αντικατάσταση ή μόνωση σωληνώσεων, κλπ.). Δεν είναι επιλέξιμες οι δαπάνες για δεξαμενή πετρελαίου και τερματικές μονάδες απόδοσης θερμότητας (σώματα καλοριφέρ, ενδοδαπέδιο σύστημα, κλπ).
  • Η τοποθέτηση διατάξεων αυτομάτου ελέγχου της λειτουργίας του συστήματος θέρμανσης, όπως χρονοδιακόπτες, αυτοματισμούς αντιστάθμισης ή/και υδραυλικής ισορροπίας για τη ρύθμιση των μερικών φορτίων (τρίοδη ή τετράοδη ηλεκτροβάννα, ρυθμιστές στροφών κυκλοφορητών, κλπ), θερμοστάτες χώρων, θερμοστατικές κεφαλές θερμαντικών σωμάτων, κλπ., συμπεριλαμβανομένων συστημάτων θερμιδομέτρησης για την κατανομή δαπανών θέρμανσης.
  • Η τοποθέτηση ηλιακών συστημάτων για την παροχή ζεστού νερού χρήσης (συλλέκτης, δοχείο αποθήκευσης νερού, βάση στήριξης, σωληνώσεις, κλπ).

Εφόσον ο ενεργειακός επιθεωρητής αποφανθεί ότι η θέρμανση της κατοικίας θα καλύπτεται (συνολικά ή επιμέρους) από σύστημα που λειτουργεί κυρίως με την αξιοποίηση ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, Α.Π.Ε., (π.χ. καυστήρας βιομάζας, ενεργειακό τζάκι κλπ, που λειτουργεί με καύση στερεής βιομάζας-ξύλα), οι σχετικές παρεμβάσεις είναι επιλέξιμες. Υπενθυμίζεται ότι για την αποτύπωση των συστημάτων που καλύπτουν τις ανάγκες θέρμανσης του κτηρίου, εφαρμόζεται η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

nzerman

Επειδή το έχω ψάξει πρόσφατα, ρώτησα στο ΥΠΕΚΑ (6969813) και μου επιβεβαίωσαν (μέσω mail) ό,τι γράφω.

Και βέβαια μπορείς να αποφανθείς. Το σύστημα αυτό (εν. τζάκι με αεραγωγούς) το έχω δει σε λειτουργία και σε διαβεβαιώνω ότι επαρκεί.

Αρκεί να "ταϊζεται" σωστά.

 

υ.γ. Ήδη έχω κάνει δυό περιπτώσεις "εξοικονομώ" με αυτό.

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.