Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αδερφε πρεπει να διασφαλισουμε τη δουλεια μας και τις αμοιβες μας.

Θεωρω οτι αστειευεσαι με το προηγουμενο σου post

 

Εχω ξαναπει, μου εχει τυχει να εμφανιστει ΑΕ φαντασμα και να προσπαθει να μου παρει το συμβουλο, λογω προτερης υπογραφης της πελατισσας, πριν της συμπραξη της μαζι μου, ενω μου εχει τυχει και να εξαφανισουν την αιτηση που εδωσα στον πελατη και να ξαναγραψουν αλλη χωρις συμβουλο εργου...

 

Εγω αυτα τα λεφτα τα δουλεψα, ετρεξα, εκανα εξοδα. Δε μπορει να ερθει το καθε λαμογιο να μου τα φαει.

Συμβολαιογραφο και εισαγγελεα δε θα παρω, ομως γοριλας μπορω να γινω και μονος μου αν χρειαστει(195cm γαρ)

Και τη μια φορα που εγινα, πιστεψε με, δουλεψε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιπτωση μονοκατοικιας 70τ.μ. με αλλα 118τ.μ. μπαζωμα στα 70τ.μ. και 48τ.μ.στη βεραντα.

Δηλαδη 70τ.μ. θερμαινομενος και αλλα 118τ.μ. ΜΘΧ.

Μου εγκρινεται ποσο για ενεργειακες επιθεωρησεις 282€+ΦΠΑ για την καθεμια.

Δεν έχω ασχοληθεί με το πρόγραμμα και επειδή τώρα μου έκατσε περίπτωση γνωστού που ενδιαφέρεται, ψάχνω να δω τι και πως. Μερικές ερωτήσεις πριν βουτήξω στον ωκεανό των 200+ σελίδων του τόπικ:

1) Τι εννοείς ότι "σου εγκρίθηκε" το ποσό για τις επιθεωρήσεις και από ποιον? Πριν δηλαδή γίνει η πρώτη επιθεώρηση πάμε και παίρνουμε (από την τράπεζα να υποθέσω?) έγκριση για το πόση αμοιβή δικαιολογείται να κόψουμε?

2) Στο σάιτ του προγράμματος λέει ότι δεν καλύπτονται αποδείξεις κομμένες πριν την έγκριση ένταξης στο πρόγραμμα. Άρα όταν βγει το πρώτο πιστοποιητικό δεν κόβουμε απόδειξη πριν βγει η απόφαση έγκρισης (ή μη) του πελάτη?

3) Αν επιλέξω να μην είμαι σύμβουλος έργου και ασχοληθώ μόνο με τα 2 πιστοποιητικά, την χαρτούρα με τις αιτήσεις και τα παραρτήματα με τους πίνακες ποιος τα ετοιμάζει?

Link to comment
Share on other sites

Μετα την καταθεση και του 1ου φακελου, βγαινουν οι εγκρισεις των αιτησεων απο το υπουργειο

Αναρτωνται στο διαδικτυο και με ενα pdf μπορεις να δεις αν ειναι ο πελατης σου στη λιστα και τι ποσα εγκριθηκανε

Ειθισται να εγκρινονται τα ποσα που καταθετεις με τις προσφορες σου, ενω βασει τετραγωνικων σου εγκρινεται και ποσο για τα 2 ΠΕΑ.

Δηλαδη, με απλα ελληνικα, βαζεις σπιτι 100τ.μ. στο προγραμμα. Σου εγκρινονται 400€+ΦΠΑ, 200€ για καθε πιστοποιητικο.

Εσυ με την παραδοση του 1ου ΠΕΑ κοβεις την αποδειξη σου και πληρωνεσαι, ομοιως και για το 2ο

Ο ιδιοκτητης θα καταθεσει τις ΑΠΥ σου και θα παρει τα χρηματα του πισω.

Αυτο εννοουσα.

 

Αν επιλεξεις να μην εισαι συμβουλος εργου αλλα μονο να ασχοληθεις με τα ενεργειακα πιστοποιητικα, τη χαρτουρα θα την κανει αυτος που θα τεθει ως συμβουλος εργου.

Και αν δεν τεθει κανενας, ο ιδιοκτητης.

Αλλα ποιος ο λογος να μη θελεις?

Σου κακοπεφτουν 250€?

Link to comment
Share on other sites

και για το 2 που ειναι πολυ σημαντικο .ισως και το κυριοτερο.

ολα τα τιμολογια επι πιστωσει και η ημερομηνια τους να ειναι μετα την ημερομηνια του πρωτου ΠΕΑ.τιποτα αλλο. δηλ ημερομηνια εγκρισης ,υπαγωγης ή οτι αλλο υπαρχει.

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δηλαδη, με απλα ελληνικα, βαζεις σπιτι 100τ.μ. στο προγραμμα. Σου εγκρινονται 400€+ΦΠΑ, 200€ για καθε πιστοποιητικο.

Εσυ με την παραδοση του 1ου ΠΕΑ κοβεις την αποδειξη σου και πληρωνεσαι.

Δηλαδή η έγκριση γίνεται πριν καν βγει το 1ο ΠΕΑ? Αφού και το ΠΕΑ είναι μέσα στα αρχικά δικαιολογητικά για να μπεις στο πρόγραμμα.

 

Για σύμβουλος έργου εννοείται καθόλου δεν μου κακοπέφτουν τα 250, ειδικά τέτοιες εποχές, απλώς έχω μια επιφύλαξη γιατί σε κάποιο ποστ διάβασα (και νομίζω ότι ήταν δικό σου ποστ αλλά ίσως κάνω λάθος) ότι πέρα από τα 2 ΠΕΑ δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τα υπόλοιπα γιατί είναι μπλέξιμο. Πχ αν καθυστερήσουν οι πληρωμές από την τράπεζα 2-3 μήνες, θα προτιμούσα να κάψω τα 250 παρά να τρώω εγώ το πρήξιμο από ιδιοκτήτη και συνεργεία!

Link to comment
Share on other sites

πας στην τραπεζα και ζητας προεγκριση δανειου απο αυτην δηλ οτι σε δεχεται για να σου δωσει το 30% (για Α1 κατηγορια) του προυπολογισμου σαν δανειο. σου ζηταει καποια εγγραφα οπως φορολογικες δηλωσεις , ετακ κτλ

περιμενεις περιπου ενα μηνα και σου απαντανε.

εαν σε δεχτουν τοτε βγαζεις το πρωτο πεα και καταθετεις μαζι και με αλλα εγγραφα αιτηση για υπαγωγη στο προγραμμα προς τον κρατικο φορεα που ειναι αρμοδιος ,ΕΤΕΑΝ.

περιμενεις ( εγω περιμενα 6 μηνες) για να βγει αποφαση υπαγωγης οτι σε δεχονται στο προγραμμα γενικα.

κανεις τις αλλαγες σου

βγαζεις το δευτρο ΠΕΑ και το καταθετεις μαζι με αλλα εγγραφα για να τελειωσεις.

μετα απο πολυ καιρο (ισως παλι κανα 6 μηνο ) κατατιθοντε τα χρηματα στους λογαριασμους των προμηθευτων

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι που είπε ο stvxri είναι λιγάκι φουσκωμένοι :smile: .

Σε αρκετά, πρόσφατα έργα οι εκταμιεύσεις έγιναν στο δίμηνο όταν δεν υπήρξε προκαταβολή και στο 3-3,5 μηνο όταν είχαμε προκαταβολή.

Την προέγκριση την έχω δει από 2 μέρες (αρκετές φορές) μέχρι ένα μήνα (το συνιθέστερο)

Χρόνος από κατάθεση αίτησης μέχρι υπαγωγή, την έχω δει από 1 μήνα!!! μέχρι 6 μήνες, με συνιθέστερο χρόνο τους 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχει ειπωθει ξανα. Στο προγραμμα καποιος που στο παλιο του σπιτι στο χωριο, θελει να μονωσει την στεγη....μπορει να μπει στο προγραμμα?

Και οταν λεμε μονωση τι εννοουμε? Βγαζει τα κεραμιδια, βαζει μονωση και ασφαλτοπανο και επανατοποθετει τα κεραμιδια? Γιατι, για να γινει αυτο θα χρειαστει να μετατραπει ετσι η στεγη, ωστε να μπορει να μπει η μονωση.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.