Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

To απλούστερο είναι να τοποθετήσει τη θερμομόνωση οριζόντια πάνω από την οριζόντια πλάκα, ψευδοροφή αν υπάρχει κάτι από τα δύο ή να δημιουργήσει ψευδοροφή με γυψοσανίδα, αν δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετα την καταθεση και του 1ου φακελου, βγαινουν οι εγκρισεις των αιτησεων απο το υπουργειο

Αναρτωνται στο διαδικτυο και με ενα pdf μπορεις να δεις αν ειναι ο πελατης σου στη λιστα και τι ποσα εγκριθηκανε

Ειθισται να εγκρινονται τα ποσα που καταθετεις με τις προσφορες σου, ενω βασει τετραγωνικων σου εγκρινεται και ποσο για τα 2 ΠΕΑ.

Δηλαδη, με απλα ελληνικα, βαζεις σπιτι 100τ.μ. στο προγραμμα. Σου εγκρινονται 400€+ΦΠΑ, 200€ για καθε πιστοποιητικο.

Εσυ με την παραδοση του 1ου ΠΕΑ κοβεις την αποδειξη σου και πληρωνεσαι, ομοιως και για το 2ο

Ο ιδιοκτητης θα καταθεσει τις ΑΠΥ σου και θα παρει τα χρηματα του πισω.

Αυτο εννοουσα.

 

Αν επιλεξεις να μην εισαι συμβουλος εργου αλλα μονο να ασχοληθεις με τα ενεργειακα πιστοποιητικα, τη χαρτουρα θα την κανει αυτος που θα τεθει ως συμβουλος εργου.

Και αν δεν τεθει κανενας, ο ιδιοκτητης.

Αλλα ποιος ο λογος να μη θελεις?

Σου κακοπεφτουν 250€?

 

Αγαπητέ Inzaghi, μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς που αναρτώνται οι εγκρισεις των αιτησεων απο το υπουργειο για

το εξοικονομώ.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, καπου θα εχει αναφερθει και αυτο αλλα τωρα δεν το βρισκω.

λοιπον, μου εγκριθηκαν ποσα ανα κατηγορια δαπανης

για κουφωματα 4000 με 19 τ.μ.

λεβητα 4000

εγω τωρα θα κλεισω το ενα ανοιγμα και θα αλλαξω τα 14 τ.μ. κουφωματων τελικο ποσο 3200

τα υπολοιπα 800 ευρω που εγκριθηκαν μπορω

να βαλω τιμολογιο για λεβητα 4800 αφου παντα δεν ξεπερνω τα ανωτατα επιτρεπομενα μεγεθη.

το εχει κανει καποιος και εχει περασει?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχει ειπωθει ξανα. Στο προγραμμα καποιος που στο παλιο του σπιτι στο χωριο, θελει να μονωσει την στεγη....μπορει να μπει στο προγραμμα?

Και οταν λεμε μονωση τι εννοουμε? Βγαζει τα κεραμιδια, βαζει μονωση και ασφαλτοπανο και επανατοποθετει τα κεραμιδια? Γιατι, για να γινει αυτο θα χρειαστει να μετατραπει ετσι η στεγη, ωστε να μπορει να μπει η μονωση.

To απλούστερο είναι να τοποθετήσει τη θερμομόνωση οριζόντια πάνω από την οριζόντια πλάκα, ψευδοροφή αν υπάρχει κάτι από τα δύο ή να δημιουργήσει ψευδοροφή με γυψοσανίδα, αν δεν υπάρχει.

οκ συμφωνω...

αν ομως δεν υπαρχει η δυνατοτητα να μπει απο πάνω ή απο κατω (πχ χαμηλο ταβανι ή ψευτοταβανο που δεν αντεχει βαρος) τοτε μπορει να γινει η επεμβαση στην ηδη υπαρχουσα στεγη?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά δεν υπάρχει κάπου γραμμένο

 

 

 

 

25. Ερ.: Υπάρχει πρόβλημα εάν τελικά φέρω παραστατικά δαπανών με διαφορετική τιμή από αυτή της προσφοράς που είχα επισυνάψει με την αίτησή μου και που είχε εγκριθεί;

 

Απ: Σε περίπτωση που το κόστος, σε επίπεδο κατηγορίας δαπάνης, που αναγράφεται στα παραστατικά δαπανών υπερβαίνει το αρχικό επιλέξιμο κόστος τότε το επιπλέον κόστος θα πρέπει να καλυφθεί από τον πολίτη. Στην περίπτωση που το κόστος υπολείπεται του αρχικού επιλέξιμου κόστους ο τελικός επιλέξιμος προϋπολογισμός προσαρμόζεται στο κόστος που αναγράφεται στα παραστατικά δαπανών.

Για διαχειριστικούς λόγους προτείνεται να μην υπάρχουν διαφοροποιήσεις κόστους μεταξύ των προσκομισθέντων προσφορών που έχουν κριθεί επιλέξιμες και των παραστατικών δαπανών.

 

Αυτη ειναι η ερωτοαπαντηση του προγραμματος. Διευκρινιζει σε επιπεδο κατηγοριας δαπανης.

Στο εχουν δεχτει ποτε tsx?

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητηθηκε να κανω το 2ο ΠΕΑ ενω το 1ο το εχει κανει καποιος αλλος ενεργειακος επιθεωρητης.

Μπορω να εχω προσβαση στο xml αρχειο του συναδελφου ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.