Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σαι καλά tsx

 

Κ κάτι ακόμα. Μπορεί να μπει εξωτερική μομόνωση; Ή οπωσδήποτε εσωτερική; Το κτίσμα στη μια πλευρά του είναι σε επαφή με στενό δρόμο, ενώ οι υπόλοιπες πλευρές του βλέπουν στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου.

Κ αν γίνεται να μπει εξ. μόνωση, η επιφάνεια του θερμαινόμενου χώρου στο 2ο ΠΕΑ θα μεγαλώσει κατά το πάχος της μόνωσης;

 

Αν η εξ. μόνωση στο τοίχο με στενό δρόμο, βγαίνει εκτός περιγράμματος κτηρίου, αναγκαστικά θα κάνεις εσωτερική μόνωση

Για τους άλλους τοίχους (ακάλυπτο οικοπέδου) δεν έχει πρόβλημα

 

Λέγοντας ''... επιφάνεια θερμαινόμενου χώρου'' εννοείς οτι μεγαλώνει σαν κάτοψη τ.μ απο το πάχος της μόνωσης (στους άλλους 3 τοίχους) ή κατι άλλο ?

Αν ναι, δεν αλλάζει κάτι στο 2 ΠΕΑ, απλά θα αναφέρεις οτι έγινε εξ. μόνωση στους 3 τοίχους και αυξήθηκε η επιφάνεια του εξεταζόμενου κτηρίου κατά περίπου 2-3 (?) τμ, σε σχέση με τα αρχικά τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ, ότι θα μεγαλώσει κατατί η κάτοψη. Ψιλά γράμματα. Άρα θερμαινόμενη επιφάνεια στο 2ο ΠΕΑ θα έχω την ίδια κ μετά την τοποθέτηση της εξωτ. μόνωσης.

 

Όσον αφορά στη μόνωση της πλευράς που είναι σε επαφή με το δρόμο δε μπορεί να μπει, λες, εξωτ. μόνωση γιατί βγαίνω εκτός περιγράμματος. Ναι, συμφωνώ. Νόμιζα ότι κάπου είχα διαβάσει ότι στα πλαίσια του εξοικονομώ επιτρέπεται. 

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε εξοικονομώ 1η φορά.... παλιό κτίριο προ του 55 (ισόγειο με υπογειο και ξύλινη στέγη-κεραμοσκεπή). Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει 1.μόνωση στη στέγη, 2.αλλαγή κουφώματα, 3.ηλιακό και 4.θέλει να βάλει αερόθερμο ενεργειακό τζάκι ενώ έχει ήδη καλοριφερ...   

Α)Όσον αφορά στη στέγη για το 1ο ΠΕΑ θα παρω U=4.25 (υπάρχει ξύλινο ταβανι) και θα μετρησω και τον ογκο του αερα μεταξυ ταβανωματος στεγης, ενω στο 2ο ΠΕΑ θα παρω το U της μονωσης χωρις τον αερα μεταξυ ραμποτε - στεγης?

Β)Το ενεργειακο τζακι για να δικαιολογηθει θα πρεπει να ειναι το μονο συστημα θερμανσης του σπιτιου? δηλ το καλοριφερ να μη ξαναδουλεψει? Στις ερωτησεις του ΥΠΕΚΑ, στην 32 λεει " εφοσον ο ενεργειακός επιθεωρητης αποφανθει οτι η θερμανση της κατοικιας θα καλυπτεται (συνολικα ή επιμέρους) απο ....ενεργειακό τζάκι, οι σχετικές παρεμβάσεις είναι επιλέξιμες" Πώς μπορεί να το αποφανθεί αυτό ο ενεργειακός επιθεωρητης....οταν το Pgen με οροφη και πατωμα σε επαφη με μη θερμανομενο χωρο μου βγαινει 44kW και το τζακι που μου φερε προσφορα λεει θερμική ισχύς 13 kW.....

 

Οποιαδηποτε βοηθεια - άποψη  ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά πόρων για το πρόγραμμα «εξοικονομώ κατ' οίκον»

Για να δούμε πότε θα γίνει και αν θα αφορά μόνο τις κατοικίες που έχουν πάρει ήδη έγκριση-προέγκριση ή θα δέχονται και νέες αιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Στο κείμενο που ανέβασες, το οποίο υπάρχει και στο site του υπουργείου ανάπτυξης

"Με τα επιπλέον κονδύλια καλύπτονται οι ανειλημμένες υποχρεώσεις για υπαγωγές εγκεκριμένων αιτήσεων, και επιπλέον δίνεται η δυνατότητα να συνεχιστεί η εφαρμογή του προγράμματος στις συγκεκριμένες περιφέρειες."

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε εξοικονομώ 1η φορά.... παλιό κτίριο προ του 55 (ισόγειο με υπογειο και ξύλινη στέγη-κεραμοσκεπή). Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει 1.μόνωση στη στέγη, 2.αλλαγή κουφώματα, 3.ηλιακό και 4.θέλει να βάλει αερόθερμο ενεργειακό τζάκι ενώ έχει ήδη καλοριφερ...   

Α)Όσον αφορά στη στέγη για το 1ο ΠΕΑ θα παρω U=4.25 (υπάρχει ξύλινο ταβανι) και θα μετρησω και τον ογκο του αερα μεταξυ ταβανωματος στεγης, ενω στο 2ο ΠΕΑ θα παρω το U της μονωσης χωρις τον αερα μεταξυ ραμποτε - στεγης?

Β)Το ενεργειακο τζακι για να δικαιολογηθει θα πρεπει να ειναι το μονο συστημα θερμανσης του σπιτιου? δηλ το καλοριφερ να μη ξαναδουλεψει? Στις ερωτησεις του ΥΠΕΚΑ, στην 32 λεει " εφοσον ο ενεργειακός επιθεωρητης αποφανθει οτι η θερμανση της κατοικιας θα καλυπτεται (συνολικα ή επιμέρους) απο ....ενεργειακό τζάκι, οι σχετικές παρεμβάσεις είναι επιλέξιμες" Πώς μπορεί να το αποφανθεί αυτό ο ενεργειακός επιθεωρητης....οταν το Pgen με οροφη και πατωμα σε επαφη με μη θερμανομενο χωρο μου βγαινει 44kW και το τζακι που μου φερε προσφορα λεει θερμική ισχύς 13 kW.....

 

Οποιαδηποτε βοηθεια - άποψη  ευπρόσδεκτη

καποιος.....καποια γνωμη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.