Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το ίδιο πράγμα λέμε. Όλες οι επεμβάσεις που θα κάνει ο ιδιοκτήτης μέσω του εξοικονομώ θα πρέπει να είναι στο ΠΕΑ ως μία σύσταση. Ως εδώ λέμε το ίδιο.

Δεν σου απαγορεύει όμως να έχεις και άλλες συστάσεις.

Εγώ στις δικές μου περιπτώσεις, αλλά και πολλοί συνέδελφοι με τους οποίους έχω μιλήσει, κάνουμε το εξής:

Εάν για παράδειγμα ο ιδιοκτήτης θέλει κουφώματα, μόνωση και ηλιακό, βάζω:

1ο σενάριο κουφώματα

2ο σενάριο κουφώματα και μόνωση

3ο σενάριο κουφώματα, μόνωση και ηλιακός (είναι και αυτό που θα υλοποιηθεί)

 

Θα μπορούσα κάλλιστα να βάλω τα σενάρια

1ο σενάριο κουφώματα, μόνωση και ηλιακός (είναι και αυτό που θα υλοποιηθεί)

2ο σενάριο κουφώματα, ηλιακός και νέος λέβητας

3ο σενάριο κουφώματα, λέβητας, ηλιακός, μόνωση

 

Με αυτό που γράφει στο email θέλει να αποφύγει περιπτώσεις όπου στο δικό μου παράδειγμα θα βάλω

1ο σενάριο κουφώματα

2ο σενάριο μόνωση

3ο σενάριο ηλιακός

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να κάνω και εγώ ακόμα μία ερώτηση...στο δεύτερο ΠΕΑ λόγω ότι άλλαξαν λίγο οι διαστάσεις των ανοιγμάτων (αλλιώς μέτρησα εγώ τα ξύλινα) αλλιώς μετρήθηκαν τα νέα αλουμινένια κτλ βγάζω μία μικρή διαφορά στην ενεργειακή κατανάλωση του ΚΤΗΡΙΟΥ ΑΝΑΦΟΡΑΣ...να το προσπεράσω απλά όπως μου είπαν και στην γραμμή εξοικονομώ;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Άλλωστε εάν το σπίτι μονωθεί μέσω του εξοικονομώ, οπότε θα τσεκάρεις το αντίστοιχο κουτάκι, πάλι το ΚΑ αλλάζει την τιμή του.

Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις υπολογίζω το ενεργειακό κέρδος με βάση το πρώτο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι δε σας απασχολει το ΚΑ πριν και μετα τις παρεμβασεις να ειναι το ιδιο...

Το ΠΕΑ ειναι οι καταγραφες της υπαρχουσας καταστασης τη δεδομενη χρονικη στιγμη... Το 1ο και το 2ο αντιστοιχα...

Αν μετα τις παρεμβασεις που προτεινα, ο ιδιοκτητης κανει κι αλλες εργασιες που δε συμπεριλαμβανονται στο προγραμμα, οπως στεγαστρα (λογω του οτι δε χωρεσαν στον προυπολογισμο) η ηλιακους συλλεκτες, δε θα τους βαλω στο ΠΕΑ εγω?

Η αν αλλαξει τις διαστασεις των κουφωματων δε θα αλλαξει το ΚΑ?

 

Μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση με πελατη που εριξε 30.000 στο σπιτι του για ανα ακαινιση, τα μισα με το προγραμμα και τα αλλα μισα απο την τσεπη του... Στις εργασιες των αλλων μισων συμπεριεληφθησαν και εργασιες που επηρεαζαν την ενεργειακη αποδοση του κτηριου...

 

Δε θα τα λαμβανα υποψιν λετε???

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ακριβώς τι λέτε και ευχαριστώ πολύ (case closed ... επιτέλους δλδ γιατί πολλά στραβά στο συγκεκριμένο ;) )

 

Πάντως εγώ έχω την εντύπωση πως η κατανάλωση του κτηρίου αναφοράς δεν αλλάζει με όλες τις ενεργειακές αναβαθμίσεις αλλά μόνο από ορισμένες που αφορούν κυρίως τα δομικά.

 

Δλδ ηλιακοί, κλιματιστικά, λέβητας (αν δεν αλλάξει τρόπο-σύστημα) δεν επηρεάζουν το ΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή έχω μπερδευτεί το πρόγραμμα τρέχει ακόμα ή όχι;

Εννοώ αν δε΄χονται νέες αιτήσεις !

Edited by kostas_super_3
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως το πρόγραμμα είχε σταματήσει από πέρυσι.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να εξαντληθούν τα χρήματα σε κάθε περιοχή , αλλά δεν νομίζω να έχουν εξαντληθεί ακόμα πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Πως να εξαντληθούν αφού από όσο βλέπω σε δημοσίευμα μολις 125 αιτήσεις έχουν ολοκληρωθεί πανελλήνια!!!!

 

Η πορεία του προγράμματος "Εξοικονομώ κατ' οίκον" με αριθμούς

 

45.400: ενδιαφέρθηκαν με αίτηση για δάνειο

19.600: προέγκριση δανείων

11.310: αρχικά επιλέξιμες αιτήσεις υπαγωγής στο πρόγραμμα

8.230: οι αιτήσεις νοικοκυριών που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα

6.110: τα νοικοικυριά που υπέγραψαν σύμβαση δανείου

3.840: τα νοικοκυριά που εκταμίευσαν προκαταβολή

1.550: οι αιτήσεις υπό εξέταση

910: οι αιτήσεις υπό υπαγωγή

125: τα νοικοκυριά που ολοκήρωσαν τις εργασίες

 

Και σύμφωνα με το άρθρο http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=218&catid=199&artid=3761 θα μπουν στο προγραμμα και νεότερες κατοικίες και εξοχικά.

 

ΥΓ. Πάντως από προσωπική εμπείρία, που είχα πάει πέρσι σε τράπεζες για να μπω στο πρόγραμμα για το σπίτι μου. 1)οι αρμόδιοι υπάλληλοι δεν είχαν ιδέα για το πρόγράμμα-ήξεραν μόνο τα βασικά και 2)ουσιαστηκά με έδιωχναν λέγοντας μου να μην μπλέξω. Και η αλήθεια είναι ότι τελικά δεν το προχώρησα, όχι γιατί μου το είπαν αυτοί αλλά επείδη από παραδείγματα που μου έδωσαν κατάλαβα ότι για να σου δώσουν την προκαταβολή περνάει τουλάχιστον 6μηνο και αν σου τη δώσουν εντέλη........Δύσκολα να άφησω το σπίτι μου γιαπί για τουλάχιστον ένα 6μηνο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.