Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

είμαστε τελικά σίγουροι 100% ότι δεν απαιτείται η υπογραφή συμφωνητικού μεταξύ Επιθεωρητή-Ιδιοκτήτη και Συμβούλου Έργου-Ιδιοκτήτη ούτε ως προς το ΤΕΕ ούτε ως προς την εφορία ; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ζητήσεις την νόμιμη αμοιβή που προβλέπεται από το ΠΔ100 δεν χρειάζεται συμφωνητικό.

Αν ζητήσεις διαφορετική αμοιβή τότε χρειάζεται συμφωνητικό.

 

Μου έτυχε πελάτης που έχει περισσότερα διαμερίσματα από ένα στην ίδια πολυκατοικία.

Δεν του ανήκει ολόκληρη η πολυκατοικία. Το κάθε διαμέρισμα είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία.

 

Σε προηγούμενα post είδα πως προφορικά λένε από το ΥΠΕΚΑ πως μπορεί να κάνει κάποιος αίτηση για περισσότερες από μια ιδιοκτησίες στο ίδιο κτήριο.

Έχει βγει κάποια επίσημη σχετική διευκρίνιση (εγκύκλιος, ερωταπαντήσεις, κτλ);

Να υποθέσω πως μπορούν να επιδοτηθούν και πολλά διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη στον ίδιο όροφο με επιδότηση έως 15.000€ επί τον αριθμό των διαμερισμάτων;

 

Επίσης δεν έχω βρει που λέει πως σε περίπτωση πολυκατοικίας ο επιδοτούμενος προϋπολογισμός είναι έως 15.000€ επί τον αριθμό των διαμερισμάτων.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

1........Να υποθέσω πως μπορούν να επιδοτηθούν και πολλά διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη στον ίδιο όροφο με επιδότηση έως 15.000€ επί τον αριθμό των διαμερισμάτων;

 

2. ...Επίσης δεν έχω βρει που λέει πως σε περίπτωση πολυκατοικίας ο επιδοτούμενος προϋπολογισμός είναι έως 15.000€ επί τον αριθμό των διαμερισμάτων.......

 Ισχύουν και τα δύο. Μου έχουν τύχει.

Link to comment
Share on other sites

181,5 τμ σε τεχνικη εκθεση μηχανικου

159 τμ στο ε9

 

κοβεται?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

του κειθε μπλομ

 

 

ρε συ ακομα δε κοιμασαι? εδω στις επαλξεις? τι καφε πινεις? :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ποια τεχνική έκθεση;

 

Γενικότερα τίποτα δεν κόβεται, έχω περάσει 250 τ.μ. μεζονέτα με άδεια ισόγειας αποθήκης 100 τ.μ.. Αν έχεις διαφορά πάνω από 10 % (σε σύγκριση ΠΕΑ με Ε9) θα σου ζητήσουν να διορθώσεις το δεύτερο.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

έχει τύχει σε κανέναν "εξοικονομώ" δις;;; τι εννοώ:

πελάτης που τουχω κάνει το ¨εξοικονονώ" τελειωμένο ρωτάει εάν μπορεί να κάνει και 2η φορά αίτηση για υπαγωγή ;;;

έχει τύχει σε κανέναν;;

το κτίριο είναι κάτω από Δ  μετά και την 2η επιθεώρηση (έβαλε μόνο ηλιακο και κουφώματα) οπότε από πλευράς πιστιποιητικού δεν έχει πρόβλημα.

Η τράπεζα θα δεχθεί 2η αίτηση στο ίδιο όνομα και στο ίδιο κτίριο; (χρησιμοποίησε μόνο 6000€ από τα 15000€ που δικαιούνταν)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.