Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μπορούν να μπουν στο Εξοικονομώ ενοικιαζόμενα δωμάτια; Γνωρίζει κανείς; 

 Σε συνέχεια αυτού του θέματος, μετά από επίσκεψη του ιδιοκτήτη στην τράπεζα του είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι μπορεί να υπαχθεί κανονικά. Μου φαίνεται λίγο περίεργο, αλλά έχει ήδη πάρει και προέγκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι. Δεν είμαι σίγουρος σε ποιες περιπτώσεις επιλέγουμε τις διατάξεις ελέγχου ΖΝΧ στο πρόγραμμα των επιθεωρήσεων. Η παρέμβαση θα είναι αντλία θερμότητας που θα συνδεθεί και με τον υάρχον ηλιακό. Χρειάζεται να τικάρω τις διατάξεις αυτές;

Link to comment
Share on other sites

..................ισχυριζεται οτι εχει κανει τοσεσ δουλειες και κανενασ δν τ ειπε να αφαιρεσει τα ανοιγματα...................

 

τωρα να απαντησω η να κρατηθω... οχι πειτε μου φταιω εγω τωρα?

 

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ στη δουλεια αυτη ποιανου περνα ο λογος????????????????????????????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στο να τιμολογίσει σε μια ποσότητα που θέλεις εσύ, ένα ποσό που θέλει αυτός, δεν το έχω καταλάβει ακόμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απαντησε και εγω οταν τα ακουσα φρικαρα, εχουν θρασσος μου εφερε προσφορα με 50€/τμ και θελει και σεντονι.

 

υπαρχει καποια γραπτη επισημανση για το θεμα?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα οι πραγματικές επιφάνειες (που εντάσσονται στο πρόγραμμα) κι άλλο, το πώς θα πληρωθεί το συνεργείο.

Σε σένα εναπόκειται αν θα κάνεις σωστά τη δουλειά σου, ή θα υποκύψεις στις ορέξεις του κάθε μαστρομήτσου.

όσο για τη δυσφήμιση που ενδέχεται να σου κάνει, προειδοποίησέ τον ότι θα κάνεις και συ το ίδιο γι' αυτόν, και δεν θα μπορεί μετά να σταυρώσει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία ερώτηση. Έβγαλα ένα ΠΕΑ για το εξοικονομώ. Πρόκειται για ισόγεια μονοκατοικία με υπόγειο.

 

Στο πεδίο "Συνολική Επιφάνεια" έβαλα το εμβαδό ισογείου και υπογείου γιατί στη βοήθεια του προγράμματος του ΤΕΕ λέει:

 

 

  • Συνολική επιφάνεια (m2). Εισάγεται το συνολικό εμβαδόν δαπέδου (κύριοι, βοηθητικοί και κοινόχρηστοι χώροι) του κτιρίου ή τμήματος κτιρίου, λαμβάνοντας υπόψη τις εξωτερικές διαστάσεις της κατασκευής

 

και θερμαινόμενη επιφάνεια, έβαλα μόνο αυτή του ισογείου και το υπόγειο ΜΘΧ.

Από την τράπεζα μου λένε ότι πρέπει να ανακληθεί το ΠΕΑ και στη συνολική επιφάνεια να μπει μόνο η επιφάνεια ισογείου. Είναι σωστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

τα εμπορικα προγραμματα ως επιφανεια προσανατολισμου

πανε σεντονι ΑΛΛΑ αφαιρουν ανοιγματα ( και δοκαρια ΑΝ θες )

 

θα χρεωσουν λοιπον αναλογως και θα γινει μια προσαυξηση ΥΛΙΚΟΥ για τους λαμπαδες και τα ανωκασια

που σαν επιφανεια θα ναι λιγοτερη οπως και να χει απο το σεντονι του μαστορα

 

την προσαυξηση υλικου θα την ρουφιξουν μεσα στη προσφορα ή στα εργατικα με ελεγχο αισχροκερδιας απο σενα φυσικα

αν εισαι δε και συμβουλος εργου εχεις μεγαλυτερη υποχρεωση

 

οτι παραπανω βγει το λες στο ιδιοκτητη πως το πλερωνει αυτος

 

αυτα

Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα στο οποιοεχει εκδοθει πεα για μεταβιβαση και μετα απο καποιο διαστημα ο νεοσ ιδιοκτητης παει για εξοικονομω θα βγει καινουριο πεα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί από την τεχνική του άποψη και τη μοντελοποίηση του στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ. Σε άλλο νήμα.

 

Τώρα αντιμετωπίζω πρόβλημα με την τράπεζα που μου έστειλε την συνημμένη παρατήρηση.

 

Υφιστάμενο σύστημα θέρμανσης στο κτίριο είναι λέβητας πετρελαίου και περιγραφή στο έντυπο παρεμβάσεων : 

1.   Παρέμβαση 3Δ: Εγκατάσταση συστήματος ηλιοθερμίας με σωλήνες κενού επί του συστήματος θέρμανσης της εταιρίας GREEN SORAR συνολικής ισχύος 25,12kw, με συνολική ανηγμένη επιφάνεια, 35,88 m2

 

Ήρθε η παρατήρηση από την τράπεζα όπως φαίνεται στη συνημμένη φωτογραφία. 

 

Για ποιο λόγο να συμπληρωθεί το υπάρχον σύστημα; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ.  

post-16383-0-82198200-1395171899_thumb.jpg

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.