Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το 10% προκύπτει από το επισυναπτόμενο, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

 

Όσον αφορά προσκόμιση προσφορών, ούτε εμένα μου τις έχουν ζητήσει ποτέ και μάλιστα τράπεζες που αναφέρεις.

ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΟΝ 10_ΤΟΙΣ_ΕΚΑΤΟ_ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ.pdf

Edited by spapako
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@γ.ταφ

 

Μάλλον 2 ΜΘΧ, αλλιώς πως θα τους περιγράψεις μαζί;

Όχι, το μπάζωμα δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις στα τ.μ..

Εσύ θα συμπεριλάβεις το υπόγειο. Θα έπρεπε να εμφανίζεται σαν βοηθητικός χώρος στο Ε9.

Αφού δε θα βάλεις την επιφάνεια του μπαζώματος, δε θα πληρωθείς για αυτόν.

 

Αυτό για την αποθήκη, δε ξέρω. Κι εγώ κάνω ένα ανάλογο ΠΕΑ για εξοικονομώ τώρα και δε ξέρω πως να το περάσω.

 

Για τη θέρμανση, ναι γίνεται. Με την ανάλογη αιτιολόγηση.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Συμφωνώ με αυτά που λες. Έχει κάποιος άλλος συνάδελφος γνώμη επί του θέματος στο #4140;

Επίσης, τι λέτε για την αποθήκη που εφάπτεται της μονοκατοικίας; Θα μελετηθεί ως ΜΘΧ, θα συνυπολογιστεί στα τμ της επιφάνειας της κατοικίας κ επομένως θα πληρωθούμε έξτρα (βέβαια θα πρέπει να εξεταστεί να είναι νόμιμη κ αν δηλώνεται στο Ε9); Ή θα πάρουμε την παραδοχή του 1/2;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω συναντήσει σε ΠΕΑ, αλλά νομίζω οτι έχω διαβάσει εδω μέσα οτι τα μπαζώματα συμπεριλαμβάνονται στα τμ που πληρωνόμαστε... Ειμαι ο μόνος που το θυμάμαι αυτο;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω απορια σχετικα με το Παραρτημα ΙΧ

 

ο ταδε αλουμινας κατασκευσε και τοποθετησε ενεργειακα κουφωματα με ενεργειακα τζαμια σε οικια. 

Εκοψε για τα ενεργειακα κουφωματα και τζαμια δελτιο αποστολης και τιμολογιο με τα στοιχεια του.

 

Πρεπει να παρω απο τον αλουμινα το παραρτημα ΙΧ-Γ (Προμηθευτη υλικων και Αναδοχου εργου)

ή

πρεπει να παρω και απο το προμηθευτη τζαμιων του αλουμινα το παραρτημα ΙΧ-Β (Προμηθευτη υλικων)?

 

Ευχαριστω

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έστω ότι κάνω αλλαγή λέβητα και βάζω και ηλιακό τριπλής ενέργειας.

 

Στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στην καρτέλα της θέρμανσης πως περνάω το μέσο μηνιαίο ποσοστό κάλυψης που αντιστοιχεί στο καθένα (λέβητα και ηλιακό);

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, πρέπει να ξέρεις πως λειτουργεί το κτήριο για το ζνχ. Δεν κάνεις τίποτα στην καρτέλα της θέρμανσης που να έχει σχέση με το ζνχ, παρά μόνο ορίζεις τις απώλειες του δικτύου θέρμανσης που αφορουν και τον ηλιακό τριπλής (το έχουμε συζητήσει το θέμα εκτενώς σε άλλο thread). Ο ορισμός γίνεται στην καρτελα ζνχ. Έχουμε λοιπόν τις παρακάτω περίπτωσεις:

 

 

1. Χρησιμοποιείται λέβητας για ζνχ όλο το χρόνο.

 

Τότε θεωρείς την ηλ. αντίσταση εφεδρικό σύστημα και δεν την λαμβάνεις υπόψη. Προσοχή όμως για τον λέβητα. Θα πρέπει να δηλώσεις 2 λέβητες στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για ζνχ. Ενας ο λεβητας για την περίοδο θερμανσης και ένας για την περίοδο που δεν έχεις θέρμανση αλλά μονο ζνχ, οπότε εκεί πρέπει στον β.α. απόδοσης του, να λάβεις υπόψη σου και τον συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης, αφου πλέον τα φορτία αφορούν μόνο το ζνχ και όχι την θέρμανση. Όσο για τον ηλιακό συλλέκτη, απλά τον δηλώνεις στην καρτέλα του και το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ υπολογίζει τη συνεισφορά του στο ζνχ και την αφαιρεί.

 

2. Χρησιμοποιείται λέβητας κατά την περίοδο θέρμανσης και ηλ. αντίσταση τον υπόλοιπο χρόνο.

 

Βάζεις τον λέβητα για τους μήνες της θερμανσης και επιλέγεις ηλ.αντίσταση για τους υπόλοιπους μήνες. Για τον ηλιακό ισχύει ότι και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την ερώτηση στο post 34176 έχετε κάποια άποψη?

αποθήκη κάτω απο πρόβολο νομιμοποιημένη που εφάπτεται στο μέρος του υπογείου που είναι μπαζομένο...?fade2black νομίζω δε μπορώ να υπολογίσω επιπλέον 50m2 μπαζωμένου εδάφους στο ΠΕΑ..Αλλά και πάλι δε μπορώ να αμελήσω τον χώρο κάτω απο το μπαλκόνι γιατί έχει νομιμοποιηθεί...Μήπως θέλει επεξήγηση σε παράρτημα?Έχει τύχει σε κάποιον?Επίσης για το εξοικονόμηση θέλει 50% του κτιρίου αναφοράς??Οχι να βελτιωθεί κατά 30% η ενεργειακή απόδοση?Δηλαδή (υπάρχον κτίριο-σενάριο) / υπάρχον >30%

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχον - σεναριο / κτηριο αναφορας

 

Για το κλεισιμο :

κτηριο 1ου πεα - κτηριο 2ου πεα / κτηριο αναφορας 1ου πεα

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.