Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πελάτης θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα και να εγκαταστήσει κεντρική θέρμανση με λέβητα ξύλου.

 

Τί απόδοση δηλώνω στο πρόγραμμα του ΤΕΕ για τον λέβητα ξύλου; Σε φυλλάδια κατασκευαστών δεν αναφέρεται κάποια απόδοση. Εκτός από CE χρειάζεται ο λέβητας να έχει κάποιο άλλο πιστοποιητικό;

 

Το σπίτι είναι γύρω στα 120 τμ, χωρίς μόνωση και εκτεθειμένο. Χοντρικά, χωρίς να έχω κάνει ακόμη υπολογισμούς, πιστεύω πως χρειάζεται λέβητας γύρω στα 30kW. Ο πελάτης οφείλει να εγκαταστήσει λέβητα ακριβώς της ισχύος που θα αναγράψω στο έντυπο ή δεν έχει σημασία αρκεί να καλύπτονται οι απαιτήσεις εξοικονόμησης από το 2ο ΠΕΑ;

 

Τώρα για θέρμανση χρησιμοποιεί μόνο μια μικρή σόμπα στην κουζίνα. Επίσης έχει και 2 air-condition στα δωμάτια.Να πάω σε όλο το σπίτι με το θεωρητικό σύστημα θέρμανσης ή να τα λάβω υπ'όψιν; Σκέφτομαι να θεωρήσω ως τοπικό σύστημα θέρμανσης μόνο τη σόμπα και να δηλώσω τα air-condition μόνο στην ψύξη. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τους λέβητες ξύλου (βιομάζας γενικά) δεν(*) απαιτείται CE. Ο β.α. θα πρέπει να υπάρχει στα φυλλάδια, αλλιώς, να απαιτήσεις να δεσμευτεί ο κατασκευαστής (με κάποια υ.δ. έστω).  

Μπορείς να υπολογίσεις την απαιτούμενη ισχύ από τον τύπο 4.1 (ΤΟΤΕΕ 1). Έτσι κι αλλιώς, απαιτείται να αναγραφεί στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων. 

Αν βάλεις θεωρητικό σύστημα, είναι πιθανό να μη σου βγει το σενάριο. Συνεπώς, θα χρησιμοποιήσεις τα υπάρχοντα για όση επιφάνεια καλύπτει η κάθε μονάδα, και για την υπολειπόμενη επιφάνεια θα βάλεις του κ.α.

 

(*) ίσως διότι οι εγχώριας κατασκευής δεν διαθέτουν σήμανση

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες δέχονται νέες αιτήσεις για το εξοικονομώ για Δήμο Αθηνών?

 

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει?

Edited by m_chalm
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι κάνουμε το 1ο ΠΕΑ και προτείνουμε κάποιες παρεμβάσεις καταγράφοντας στο έντυπο VII κάποια συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά υλικών και εξοπλισμού (π.χ. ισχύ και απόδοση λέβητα ή U κουφωμάτων) και στη συνέχεια εγκαθιστώνται υλικά-συστήματα με ελαφρώς διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά από τα δηλωθέντα.

 

Υπάρχει πρόβλημα εάν παρόλα αυτά ικανοποιούνται οι απαιτήσεις εξοικονόμησης του προγράμματος στο 2ο ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πλέον από πολλές τράπεζες και καταστήματα, ότι οδεύουμε προς τη λήξη.

Το νου σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ιδιοκτήτης να ζητήσει τα λεφτά του πίσω από το 1ο ΠΕΑ σε περίπτωση που σταματήσει το πρόγραμμα? Τι λέτε εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ήρθαν 'τρέχοντας' τις τελευταίες τρεις εβδομάδες, ενημερώθηκαν ότι υπάρχει περίπτωση να μη προλάβουν και να τους μείνει η αίτηση στο χέρι.

Όλοι συμφώνησαν να ρισκάρουν το κόστος του 1ου ΠΕΑ.

Εγώ πάντως τους ενημέρωσα...  8-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 από το καλοκαίρι αλλά τους βλέπω κάπως ξινισμένους με την αναμονή και τα ψιλοακούω....Δεν πιστεύω να έχουμε τρεχάματα.... Γι'αυτό λέω τι θα κάνατε σε μία τέτοια περίπτωση.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.