Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λόγω της κρίσης φαντάζομαι οτι στο πλαίσιο του εξοικονομώ θα είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί επαγγελματίας ο οποίος θα αντέχει να κάνει εργασίες σε μία κατοικία και να πληρωθεί-όταν πληρωθεί- απο το πρόγραμμα του εξοικονομώ. Στην περιοχή μου οι περισσότεροι πληρώνουν μπροστά ένα μέρος(αρκετά μεγάλο) της αμοιβής της εργασίας και θα τα πάρουν πίσω απο τον επαγγελματία όταν μπούν τα χρήματα στο λογαριασμό του απο την τράπεζα.....Υπάρχει κανενας τρόπος να μπορούμε να αποφύγουμε τυχόν μη απόδοσης των χρημάτων απο τους επαγγελματίες στους ιδιοκτήτες των κτηρίων???ένα ιδιωτικό συμφωνητικό θα μας προστάτευε??? η τράπεζα μπορεί να μας προστατέψει κμε κάποιο τρόπο??

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα πολυκατοικίας που θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα

και έχει εμβαδό 60,00Μ2, η αμοιβή που καλύπτει η τράπεζα

είναι 60,00 Χ 2,00= 120,00 € πλέον ΦΠΑ ή 150,00 € πλέον ΦΠΑ;

 

Δηλαδή, ισχύει η από 04/09/2012 εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ περί κατάργησης ελάχιστης αμοιβής;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία περίπτωση με δύο οροφοδιαμερίσματα σε διώροφη (<- πως γράφεται επιτέλους; ) κατοικία.

Έχουν πάρει και οι δύο προέγκριση.

Έχουν κοινό σύστημα θέρμανσης το οποίο θα αλλαχθεί, πέρα από τις παρεμβάσεις του καθενός.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει καταστατικό πολυκατοικίας, διαχειριστής κτλ. Πρόκειται για μάνα και κόρη.

 

Πως προτείνετε να τα αντιμετωπίσω;

Σαν δύο ξεχωριστές περιπτώσεις; Εάν ναι, τι θα γίνει με την δαπάνη της θέρμανσης;

Μήπως να την βάλω εξ'ολοκλήρου σε ένα (σε αυτό που έχει την μεγαλύτερη επιδότηση);

Μήπως θα έχω πρόβλημα με τα ΠΕΑ;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες γίνονται όλο και πιο τραγικές όσο περνάει ο καιρός. Πελάτης μου έχει πάει ήδη στις 2 από τις 4 και του είπαν και οι 2 ότι δεν του δίνουν προέγκριση γιατί δεν είναι πελάτης τους. Να πας λένε στην τράπεζα από όπου παίρνεις σύνταξη!!!

Όποιοι είναι στο 70% επιδότησης τους βγάζουν την ψυχή εάν δεν είναι καλοί πελάτης της τράπεζας. Βέβαια, με χαμηλό εισόδημα, πόσο καλός πελάτης της τράπεζας να είσαι.

 

Εγώ ήδη έχω καταγγείλει το γεγονός στην υπηρεσία του εξοικονομώ, για να ξέρουν (που τοξέρουν ήδη βέβαια) πως αντιμετωπίζουν το πρόγραμμα οι "συνεργάτες" τους.

Link to comment
Share on other sites

tasxan είναι τα μοναδικά διαμερίσματα της πολυκατοικίας; Αν ναι, μπορείς να τους βάλεις να κάνουν αίτηση σαν πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι τα δύο μοναδικά διαμερίσματα, απλά η περίπτωση της 'πολυκατοικίας ως σύνολο κτηρίου' με μπερδεύει λίγο.

Και σκέφτηκα μήπως να πάω με δύο μεμονωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου γνωστή περίπτωση χρέωσαν τον ωφελούμενο με κάτι τόκους επειδή δεν είχε αναφέρει αν θέλει να πάρει προκαταβολή ή όχι....Στην πειραιώς όλα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.