Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ένα κλιματιστικό (αντλία θερμότητας άμεσης εξάτμισης) με πηγής ενέργειας τον ηλεκτρισμό, δεν είναι Α.Π.Ε. Σαν Α.Π.Ε. θεωρούνται: τα θερμικά ηλιακά, υα φωτοβολταϊκά, η βιομάζα, η γεωθερμία, οι ανεμογεννήτριες, τα υδροηλεκτρικά, η χρήση κυματικής ενέργειας. Και βέβαια δεν είναι και Σ.Η.Θ. ή Σ.Υ.Θ.Υ.Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η απαίτηση για COP > 3,3 (αντί του SPF μέχρι να καθοριστεί νομοθετικά ή τιμή του n), ισχύει για Α.Θ. που χρησιμοποιούνται για παραγωγή ΖΝΧ, εξαλείφοντας έτσι την απαίτηση για ελάχιστη κάλυψη κατά 60% των απαιτήσεων σε ΖΝΧ από ηλιοθερμικά. Δεν ξέρω αν μπορεί αυτό το πλεονέκτημα να χρησιμοποιηθεί και για τη θέρμανση, ώστε και εκεί να λογαριαστεί σαν Α.Π.Ε.

Link to comment
Share on other sites

@ ay8airetos Kαι στην πρώτη και στη δεύτερη σελίδα του έντυπου βάζεις τα τετραγωνικά που μέτρησες εσύ, εφόσον εσύ υπογράφεις και όχι ο αλουμινάς. Οι μικροαποκλίσεις δεν σε απασχολούνε κανείς δεν θα κάνει θέμα με αυτές, πάντα βάζεις ότι μετράς εσύ. Αν υπάρχει απόκλιση μεγάλη παίρνεις τηλ. τον αλουμινά και του το επισημαίνεις μήπως έχει γίνει λάθος (μου έχει τύχει δις). Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον.

@ gio όποιος από του δύο θέλει (ή μάλλον είναι χαμηλότερα εισοδηματικά).

Link to comment
Share on other sites

Ένα κλιματιστικό (αντλία θερμότητας άμεσης εξάτμισης) με πηγής ενέργειας τον ηλεκτρισμό, δεν είναι Α.Π.Ε. Σαν Α.Π.Ε. θεωρούνται: τα θερμικά ηλιακά, υα φωτοβολταϊκά, η βιομάζα, η γεωθερμία, οι ανεμογεννήτριες, τα υδροηλεκτρικά, η χρήση κυματικής ενέργειας. Και βέβαια δεν είναι και Σ.Η.Θ. ή Σ.Υ.Θ.Υ.Α.

 

Οι αντλίες θερμότητας αέρος-νερού με cop>3.3 μια χαρά περνάνε στο πρόγραμμα και θεωρούνται ως απε.

Θεωρητικά δεν βρίσκω τον λόγο να μην περνάει το κλιματιστικό με cop>3.3 (αντλία θερμότητας αέρος-αέρος) όπου ανεβάζει αρκετά την κατηγορία του πιστοποιητικού σε σχέση με το πετρέλαιο.

Ρωτάω αν το έχει κάνει κανείς.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@*olga*

Το μήνυμα #723, την παρ. 4.8.1. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 και την ενότητα 1 από την ΔΕ-4 (από την ύλη των υποψήφιων Ε.Ε.) τα διάβασες; Αν ήταν να περνάμε τις αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα για ΑΠΕ, τότε σχεδόν όλα τα σύγχρονα split-units, multi-split, VRV που το COP>3,3 και το EER>3,2 τα ξεπερνούν άνετα, τότε δεν θα ψαχνόμασταν εφαρμογή συστημάτων Α.Π.Ε.

Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα κλιματιστικό (αντλία θερμότητας άμεσης εξάτμισης) με πηγής ενέργειας τον ηλεκτρισμό, δεν είναι Α.Π.Ε. Σαν Α.Π.Ε. θεωρούνται: τα θερμικά ηλιακά, υα φωτοβολταϊκά, η βιομάζα, η γεωθερμία, οι ανεμογεννήτριες, τα υδροηλεκτρικά, η χρήση κυματικής ενέργειας. Και βέβαια δεν είναι και Σ.Η.Θ. ή Σ.Υ.Θ.Υ.Α.

Από την άλλη στην πρώτη σελίδα της ιστοσελίδας του "Εξοικονόμηση" αναφέρει και τις αντλίες θερμότητας στις χρηματοδοτούμενες εργασίες!

Και γω θεωρούσα ότι δεν μπορούν να μπουν οι ΑΘ, αλλά μία φορά πέρασε από το γραφείο πελάτης (και δεν ξαναπέρασε) που τον είχαν διαβεβαιώσει από γνωστή εταιρεία ΑΘ ότι μπορεί να ενταχθεί. Δεν ξέρω πού το βάσιζαν, ούτε το έψαξα περαιτέρω αφού δεν προχώρησε η δουλειά, αλλά το μεταφέρω σαν μαρτυρία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξαναδιαβάζω μου φαίνεται πιο ξεκάθαρο.

Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνεται:

  • Η εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση συστήματος καυστήρα ή/και λέβητα με καινούριο σύστημα πετρελαίου ή φυσικού αερίου (κεντρικό ή ατομικό) ή σύστημα που λειτουργεί κυρίως με την αξιοποίηση ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, Α.Π.Ε., (π.χ. καυστήρας βιομάζας, αντλίες θερμότητας, ηλιοθερμικά συστήματα, κλπ.) ή σύστημα συμπαραγωγής ηλεκτρισμού και θερμότητας υψηλής απόδοσης (ΣΗΘΥΑ).

Διορθώσε με εσείς οι Η/Μ, αλλά μία κοινή αντλία θερμότητας, δεν πα να χει COP=5, αν δεν συνοδεύεται και με ΑΠΕ (γεωθερμία π.χ.), δεν φαινεται να μπορεί να ενταχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.