Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αφού μίλησα τηλεφωνικά. με το υπουργείο μου είπαν ότι τα κλιματιστικά δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα.

Ο λόγος που δεν μπαίνουν μου είπε είναι ότι προ 5ετίας τα είχαν επιδοτήσει οπότε δεν θέλουν να τα συμπεριλάβουν πάλι.

(Απαντάω στην ερώτηση που είχα κάνει πριν 3 μέρες)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι στην κατηγορια 3Δ θα βαλω λεβητα βιομαζας. τον λεβητα σκετο θα τον παρω απο τον προμηθευτη Α. τα υπολοιπα που θα χρειαστω(δοχειο, κυκλοφορητες, σωληνωσεις) θα τα παρω απο αλλον προμηθευτη Β. ο ξαδερφος μου ειναι υδραυλικος και θα τα τοποθετησει. κανονικα δηλαδη ,εχω 2 τιμολογια απο προμηθευτες (κανενας δεν μπορει να κοψει παροχη υπηρεσιων ωστε να τον βαλω αναδοχο) και ο ξαδερφος θα φανει σαν αναδοχος με παροχη υπηρεσιων.. για να μη δειξω τρια τιμολογια μπορω να βαλω σαν αναδοχο τον προμηθευτη Β και ας μην εχει εργασια μεσα στο τιμολογιο? ειναι απαραιτητο να φαινεται και αναδοχος?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην βάλεις 2 δελτία αποστολής/τιμολόγια και 1 παροχή υπηρεσιών;; Θυμήσου να συμπεριλάβεις μετά και τις υπεύθυνες δηλώσεις προμηθευτή αναδόχου έργου. Αναρωτιέμαι αν ένας λέβητας βιομάζας είναι δεσμευτικό να καταχωρηθεί στην κατηγορία 3Δ ή μπορεί να μπεί και στην 3Α

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το πρόγραμμα...

 

1ον. Επειδή την επιθεωρηση την κάνω για 1η εξαδέλφη μου (4ου βαθμού συγγενής) και το σπιτι είναι μεγάλο γνωρίζει κανεις αν μπορώ να δηλώσω στο ΠΕΑ την κανονική αμοιβή, αλλά στο συμφωνητικό να βάλω διπλή? Δλδ αν το πρόγραμμα εγκριθεί η αμοιβή θα είναι 1,5*τμ (μονοκατοικία), ενώ αν δεν εγκριθεί η αμοιβη θα είναι πχ 100€. Το έχει κάνει κανεις?

 

2ον. Τι γίνεται με τις αμοιβές με τράπεζες? Πληρώνουν τις νόμιμες ή έχουν δική τους ταρίφα? Είχε κανένας συνάδελφος πρόβλημα?

 

3ον. Έχει ήδη ηλιακό 4μ2. Επειδή όμως το σπίτι έχει 5 υπνοδωμάτια μπορώ να προτείνω και 2ο ηλιακό? (σημ. δεν έχω κάνει ακόμα τη μελέτη για να δω αν αξίζει.... απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ να προσθέσω και 2ο ηλιακό, δλδ να δηλώσω συλλέκτες 8μ2...

 

4ον. Ξέρει κανείς αν μπορούνε να μπούνε θερμοστατικές και στα απλά σώματα?

Link to comment
Share on other sites

1. Την απόδειξη την καταθέτει στην τράπεζα πριν φύγουν τα δικαιολογητικά για το υπουργείο. Η ΑΠΥ λοιπόν αυτή θα πρέπει να έχει σαφή σχέση με το συμφωνητικό. Άρα δεν μπορείς να κόψεις συνολική ΑΠΥ διαφορετική από του συμφωνητικού.

2. Μέχρι στιγμής τις νόμιμες και από εδώ και πέρα ότι λέει η ΑΠΥ

Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην βάλεις 2 δελτία αποστολής/τιμολόγια και 1 παροχή υπηρεσιών;; Θυμήσου να συμπεριλάβεις μετά και τις υπεύθυνες δηλώσεις προμηθευτή αναδόχου έργου. Αναρωτιέμαι αν ένας λέβητας βιομάζας είναι δεσμευτικό να καταχωρηθεί στην κατηγορία 3Δ ή μπορεί να μπεί και στην 3Α

αφου μπορεις να τον βαλεις στη 3δ που εχεις εως 15000 γιατι να πας στην 3α με περιορισμο? αναρωτιομουν εαν ειναι υποχρεωτικο ο αναδοχος να δειχνει παροχη υπηρεσιων.. αλλα βεβαια για αυτο λεγεται αναδοχος. στη τελικη θα βαλω 2 προμηθευτες και εναν αναδοχο. ελπιζω να μην εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

 

3ον. Έχει ήδη ηλιακό 4μ2. Επειδή όμως το σπίτι έχει 5 υπνοδωμάτια μπορώ να προτείνω και 2ο ηλιακό? (σημ. δεν έχω κάνει ακόμα τη μελέτη για να δω αν αξίζει.... απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ να προσθέσω και 2ο ηλιακό, δλδ να δηλώσω συλλέκτες 8μ2...

 

αφου το προτεινεις με αιτιολογηση , λογικα θα το δεχτουν. δες ομως πρωτα εαν εχεις βελτιωση στην ενεργεια ή υπερδιαστασιολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το πρόγραμμα...

 

1ον. Επειδή την επιθεωρηση την κάνω για 1η εξαδέλφη μου (4ου βαθμού συγγενής) και το σπιτι είναι μεγάλο γνωρίζει κανεις αν μπορώ να δηλώσω στο ΠΕΑ την κανονική αμοιβή, αλλά στο συμφωνητικό να βάλω διπλή? Δλδ αν το πρόγραμμα εγκριθεί η αμοιβή θα είναι 1,5*τμ (μονοκατοικία), ενώ αν δεν εγκριθεί η αμοιβη θα είναι πχ 100€. Το έχει κάνει κανεις?

 

2ον. Τι γίνεται με τις αμοιβές με τράπεζες? Πληρώνουν τις νόμιμες ή έχουν δική τους ταρίφα? Είχε κανένας συνάδελφος πρόβλημα?

 

3ον. Έχει ήδη ηλιακό 4μ2. Επειδή όμως το σπίτι έχει 5 υπνοδωμάτια μπορώ να προτείνω και 2ο ηλιακό? (σημ. δεν έχω κάνει ακόμα τη μελέτη για να δω αν αξίζει.... απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ να προσθέσω και 2ο ηλιακό, δλδ να δηλώσω συλλέκτες 8μ2...

 

4ον. Ξέρει κανείς αν μπορούνε να μπούνε θερμοστατικές και στα απλά σώματα?

 

1 και 2 Το πρόγραμμα δικαιολογεί ότι ποσό φαίνεται στο ΑΠΥ. Εσύ πληρώνεσαι από τον πελάτη και ο πελάτης από την τράπεζα. Δεν έχω ακούσει για κάποιο πρόβλημα.

3. Θεωρητικά μάλλον γίνεται, ωστόσο και η θεωρητική και η πρακτική εξοικονόμηση θα είναι ελάχιστη και ο πελάτης θα πληρώνει δόσεις τζάμπα και βερεσέ.

4. Τί εννοείς απλά; ποια είναι τα μη απλά; πρόσεξε ότι οι θερμοστατικές κεφαλές απαιτούν και κυκλοφορητή inverter ή αντιστάθμιση για να σε πάνε κατηγορία αυτοματισμών Β.

off topic Ωραίο avatar

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΟΚ λέμε!!!

Αν είναι να βάλει θερμοστατικές, καλύτερα να βάλει και αντιστάθμιση και κυκλοφορητή inverter. Μην κάνει τσιγκουνιές.

Για δεύτερο ηλιακό, πρέπει να κάνεις κάποιους υπολογισμούς να δεις αν αξίζει. Και να πάρεις, αποθήκη πάνω-κάτω 75 lit/m2 συλλεκτικής επιφάνειας. Επιπλέον επειδή το λογισμικό δεν δέχεται και δεύτερη γραμμή, θα πρέπει να πάρεις σταθμισμένο συντελεστή α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.