Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

γ.ταφ. στην 3Γ μπορείς να βάλεις μόνο αυτοματισμούς, αλλά στην 3Β μπορείς να βάλεις συμπληρωμάτικές εργασίες που γίνονται για την τοποθέτηση του λέβητα.

Για να είσαι βέβαια απολύτως σωστός πρέπει να βάλεις την κάθε επέμβαση στον κωδικό της. Γενικά στο εξοικονόμηση θε΄λουν μεγάλη προσοχή τα παραστατικά και τι θα αναγράφουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για τον καυστήρα, αν μπορείς να μεγενθύνεις την αρχική φωτο με εστίαση στο ταμπελλάκι και την αναρτήσεις πάλι, μπορεί να βρούμε άκρη

 

post-8496-0-58929700-1354205471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

δυστυχώς το ταμπελακι δεν είναι διαφωτιστικό

λέει οτι είναι μονοφασικός 220V και εκεί που λέει SPEC SO2 - 423 V δεν καταλαβαίνω τι εννοεί

ισως κάποιος ηλεκτρολόγος μηχ. αν τη δει μπορεί να βγάλει κάποιο συμέρασμα .....

 

λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η δουλειά γίνεται με τις φώτο στα λεβητοστάσια, πάντα τις καίει το φλας, την επόμενη με SLR και τρίποδο :smile: .

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

!!!ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ συνάδελφοι με το εξοικονομώ!!!

Νέα στιαπου από τράπεζα.

Πάει πελάτισσά μου (μεγάλη σε ηλικία) στην Αθήνα να καταθέσει το δεύτερο ΠΕΑ, μαζί με τα συναφή και το παραστατικό συμβούλου.

Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Απάντηση της Τράπεζας: Μα έχετε υπογράψει ΥΔ και θέσατε σύμβουλο την θυγατρική μας εταιρία ΤΑΔΕ.

- Πότε ρε παιδιά υπέγραψα εγώ για σύμβουλο; Σας ζήτησα εγώ σύμβουλο;

- Μα έχουμε την υπογραφή σας

 

Ποιος ξέρει σε ποια στιγμή την έβαλαν και υπέγραψε οι #$%@$#.

 

Βέβαια δεν της πέρασε της τράπεζας. Έβαλα την πελάτισσα και υπέγραψε νέα ΥΔ δηλώνοντας εμένα σαν σύμβουλο όπως είχαμε συμφωνήσει εξ αρχής. Και εννοείται πως η τράπεζα δεν έφερε αντίρρηση γιατί μετά θα είχαμε άλλα (ψιλογύρισα ανάποδα και μερικά γραφεία - έχω μάθει πλέον)...

 

Γιαυτό λοιπόν να προσέχετε ακόμη περισσότερο.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

1) Το "για αποφυγή υπερδιαστασιολόγησης" θα το απέφευγα. Αν στο περάσουν ή όχι δε νομίζω να μπορεί να στο πει κάποιος. Εσύ βάλτο στο σενάριο, αυξάνοντας τον βαθμό απόδοσης και όχι αλλάζοντας την ισχύ και αν στο περάσουν στο πέρασαν.

 

 

Σήμερα που κάνεις την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση το δύο διαμερίσματα που δεν είναι συνδεδεμένα θα υπολογιστούν με το κτίριο αναφοράς τουτέστιν μετά τις όποιες παρεμβάσεις και εφόσον πλέον θα υπολογίζονται με τον υφιστάμενο λέβητα θα δυσχεράνουν την ενεργειακή αναβάθμιση σου.

 

σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

nzerman έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά η κατάσταση έχει ως εξής: Τα ΠΕΑ του εξοικονομώ για τα δύο διαμερίσματα (παιδιά του 3ου) δεν τα κάνω εγώ. Αφού τελειώσουν με το εξοικονομώ, τότε θα προχωρήσει σε επεμβάσεις ο 3ος όροφος. Σκέφτηκα λοιπόν αφού θα κάνει που θα κάνει σύνδεση, μήπως μπορεί να επωφεληθεί της επιδότησης γι΄αυτές τις εργασίες. Τον ενημέρωσα ότι αν τις κάνει πριν μπορεί να κερδίσει ενεργειακά το δικό του διαμέρισμα, αλλά θα χάσουν τα δύο κάτω.

Σκέφτομαι τελικά να γράψω όπως η πρόταση του tsx "βελτίωση του β.απ. λέβητα" και αν ανάλογα με τα παραστατικά του, του χορηγήσουν επιδότηση και γι΄αυτές τις εργασίες, έχει καλώς. Διαφορετικά κερδίζει κατηγορία και μόνο από τη μόνωση δώματος.

Edited by giatrasof
Link to comment
Share on other sites

Η λιμανίσια ήταν. Αυτή βάζει συνημμένο με τον σύμβουλο ΜΕΤΑ την υπογραφή πελάτη. Δεν είναι το τυπικό έντυπο της αίτησης. Κάνει δικό της. Πονηράδες του σαλιάρη. Αυτό είναι το μέλλον της ανάπτυξης στην Ελλάδα.

 

Γι αυτό πήγα μπάστακας με την πελάτισσα τις προάλλες στην αίτηση. Ε Γ Ω είμαι ο σύμβουλος. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.