Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολικη καταναλωση στο λογαριασμο ΔΕΗ


GeMlos

Recommended Posts

Πραγματι η χρεωση σου για ....1 ατομο ειναι αρκετη. Οχι ομως αδυνατη. Αν εκανες χρηση ηλεκρικης σομπας αρκετες ωρες την μερα ναι υπαρχει δυνατοτητα να το εφτασες. Γιατι δεν ελεγχεις το ρολοι σου να δεις, οταν βαζεις την σομπα για μια-δυο ωρες ή μια μερα, τι καταναλωνει..

Δυστυχως το χαρατσι και κυριως οι συνολικες ρυθμιζομενες χρεωσεις (εσυ εχει 144) ειναι που ανεβαζουν το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν φαίνεται ότι έχεις χρεωθει τιμή κιλοβατώρας στο κλιμάκιο >2000 kwh ενω επρεπε να σε χρεώσουν στο κλιμάκιο 801-2000 kwh.Στις υπηρεσίες κοινής οφέλειας είσαι στο κλιμάκιο 1601-2000 kwh και έχεις χρεωθει με το κλιμάκιο 2001-3000 kwh..Δες έδω τα τιμολόγια

http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-xwris-xronoxrewsi-g1

Η μόνη περίπτωση να συμβαίνει αυτό είναι όταν δίνεις εσύ τις ενδείξεις μετρητή και γίνεται αναγωγή της κατανάλωσης σε τετράμηνο!(ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ!).Αλλά εσύ έχεις πάρει έναντι άρα κάτι δεν πάει καλά. Οι χρεώσεις φαινεται να είναι λανθασμένες.Στη ΔΕΗ και γρήγορα.

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

θα παω την αλλη εβδομαδα γιατι δουλευω 9-5 ευχαριστω πολυ.... φοβαμαι οτι επειδη ειναι 3μηνο μου το χρεωνουν τοσο ακριβα ισχυει αυτο???

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

ΩΧ! Μάλλον κάνανε αναγωγή σε τετράμηνο.Γιατί όμως αφού λογικά πήρες έναντι στο δίμηνο.Για κοιταξε λίγο της ημερομηνίες στον έναντι και στον εκκαθαριστικό.Εγώ έδωσα ενδείξεις στο δίμηνο και τη πατησα.Ας πόυμε οτι δίνεις ενδείξεις:

Αν στο δίμηνο έχεις κατανάλωση 1501 και πανω κιλοβατώρες θα χρεωθεις με τιμή κιλοβατώρας 0,10252 και υπηρεσίες κοινής ωφέλειας με την τιμή κλιμακίου άνω 3000 κιλοβάτ 0,04488
Αν στο άλλο δίμηνο είχες κατανάλωση 401 και πάνω κιλοβάτ θα χρεωνώσουν αντιστοιχα στο κλιμάκιο 801-2000 0,09460(αυτο ανεβαίνει) και 0.00699(αυτο δεν ανεβαίνει)
Σύνολο πραγματικής κατανάλωσης τετρμήνου 1902 kwh.
Δηλαδη
Χρέωση με έναντι
1902Χ 0,0946=180 ΕΥΡΏ
υπηρεσίες κοινης ωφέλειας 1902Χ0,01570= 30 ΕΥΡΏ
ΣΥΝΟΛΟ 210 ΕΥΡΩ


Χρέωση με ενδείξεις
1ο Δίμηνο 1501Χ 0,10252=158 ΕΥΡΩ υπηρεσίες κοινης ωφέλειας1501 Χ 0,04488=67 ΕΥΡΩ
2ο Διμηνο 401 Χ 0,09460=38 ΕΥΡΩ υπηρεσίες κοινης ωφέλειας 401Χ0.00699= 2.8 ΕΥΡΩ

Σύνολο τετραμήνου 196 ΕΥΡΩ(ΑΠΟ 180) (1) 69.8 ΕΥΡΩ(ΑΠΟ 30) (2)

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ (1)+(2)= 265 ΕΥΡΩ

ΑΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 55 ΕΥΡΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα μίλησα με διάφορα άτομα και σε όλους ο τελευταίος λογαριασμός έχει έρθει απίστευτα φουσκωμένος.

 

Στο γραφείο μου, χρέωση για την κατανάλωση: 180€ (συν σύστημα διανομής, σύστημα μεταφοράς, τέλος μείωσης εκπομπών αερίων καυσίμων, κτλ: 110,19€. Δημοτικά τέλη: 45€ , ΝΕΡΙΤ: 7€ , Χαράτσι: 85€, σύνολο 350€ περίπου).

 

Στην ίδια πολυκατοικία, σε ένα διαμέρισμα η κατανάλωση ήταν 5000kWh (οι 4500 με νυχτερικό) η χρέωση ήταν 350€ περίπου για την κατανάλωση (συν τα υπόλοιπα 580€ περίπου), σε άλλο διαμέρισμα 850€.

Σε όλες τις περιπτώσεις οι ιδιοκτησίες είναι λίγο πάνω από 100τ.μ.

Έχουν ξεφύγει οι χρεώσεις ή μου φαίνεται;

 

Οι 1650kWh που αντιστοιχούν στο γραφείο μου σε διάστημα 4 μηνών ισοδυναμούν με περίπου 14kWh την μέρα. Το κλιματιστικό δεν λειτούργησε ούτε 20 ώρες το τελευταίο τετράμηνο. Το γραφείο έχει βιοκλιματικό σχεδιασμό (είτε από τύχη είτε έβλεπε πολύ μπροστά ο κατασκευαστής το 1977).

Είναι δυνατόν με δυο 3 υπολογιστές, ένα ψυγείο και έναν καταψύκτης η κατανάλωση να φτάνει τις 14kWh/Μέρα;

Ανησυχώ πλέον μήπως η ΔΕΗ έχει δυνατότητα να πειράζει την μέτρηση, είτε από μακρυά είτε επί τόπου ο τεχνικός να "γυρνάει μπροστά" το ρολόι.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου πέρισυ, το τετράμηνο νοέμβριος-φλεβάρης είχα καταναλώσει 641KWh. Φέτος την αντίστοιχη περίοδο είχα περίπου 15% αύξηση, στις 747KWh. Το μόνο που άλλαξα είναι ότι πήρα ένα μικρό θερμοπομπό (crypto) των 2KW και η διαφορά είναι περίπου 50 ώρες λειτουργίας του το τετράμηνο, το οποίο νομίζω είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

sdim δεν ειναι παραλογη η καταναλωση ενεργειας για τις συσκευες που ανεφερες. Αν δουλευεις 12ωρες ανα ημερα τοτε εγω υπολογισα 13,8kWh/ημερα.

Link to comment
Share on other sites

sdim δεν ειναι παραλογη η καταναλωση ενεργειας για τις συσκευες που ανεφερες. Αν δουλευεις 12ωρες ανα ημερα τοτε εγω υπολογισα 13,8kWh/ημερα.

 

Συμφωνώ απολύτως!Επειδή είχα κι εγώ προ καιρού πρόβλημα αυξημένης κατανάλωσης,ζήτησα τη συμβουλή

φίλου ηλεκτρολόγου ο οποίος μου δάνεισε έναν μετρητή ενέργειας ώστε να διαπιστώσω την πηγή του προβλήματος.

Έπαθα την πλάκα μου όταν μέτρησα το pc (185Wh σε κατάσταση on & 40κάτιWh σε stand-by).

Επίσης σε stand-by μπορεί κάποιες άλλες συσκευές να έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση(4-10Wh),όμως αν αυτά τα watt τα

πολλαπλασίαζα χ τις 4 tv+3 video+hi-fi+διάφορα άλλα καλούδια,τότε τα συνολικά ημερήσια watt κατανάλωσης πήγαιναν στο Θεό.

Έβαλα αντάπτορες on-off σε όλες τις πρίζες και είδα μία διαφορά περίπου στα 150-180 kWh στο τετράμηνο.Πιστεύω ότι αν βάλετε

κύριε sdim κι εσείς έναν μετρητή ενέργειας στις συσκευές σας,τότε θα διαπιστώσετε όχι μόνο το κατά πόσο είναι αληθής η

κατανάλωσή σας,αλλά και το κατά πόσο μπορείτε να εξοικονομήσετε ενέργεια και κατά συνέπεια χρήματα.

Επίσης πιστεύω ότι δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να σας ανησυχεί η περίπτωση της ανθρώπινης παρέμβασης,διότι:

1)Εφ' όσον οι μετρητές είναι ακόμη μηχανικοί και όχι ψηφιακοί τότε εξ' αποστάσεως είναι αδύνατη η οποιαδήποτε αλλοίωση στοιχείων

και 2)Για τους δε τεχνικούς της ΔΕΗ,θεωρώ ότι είναι ανάξιο λόγου να συζητάμε καν για πείραγμα των ενδείξεων εκ μέρους τους.

Καλό βράδυ να έχετε όλοι σας...

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

....Για τους δε τεχνικούς της ΔΕΗ,θεωρώ ότι είναι ανάξιο λόγου να συζητάμε καν για πείραγμα των ενδείξεων εκ μέρους τους.....

 

κι ομως πειραζουν αλλα για αλλους λογους.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.