Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρούνται έξοδο οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξαναλεω οτι ΔΕΝ φαινεται αυτη η κρατηση..(ουτε στο εντυπο της ΕΤΕ φυσικα)

Μονο αν δειξεις (σε πιθανο ελεγχο) την αναλυτικη κινηση στην ΕΤΕ....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

για το ΤΣΜΕΔΕ

ως αριθμός παραστατικου : γράφω ότι γραφουμε και στα φορολογικά της οικοδ άδειας

ως ημερομηνία : την ημερομηνία κατάθεσης

αιτολογία: κράτηση ΤΣΜΕΔΕ ταδε οικοδιονμική άδεια

 

για το ΤΕΕ δεν γράφω αριθμό παραστατικου

αιτιολογια: αυτόματη κράτηση ΕΤΕ για ταδε οικοδ. άδεια

 

έχω ειδική στήλη με δαπάνες που δεν εμπίπτουν σε φόρο (ΦΠΑ)

 

Είναι δαπάνες φορολογικά αναγνωρίσιμες. Δεδομένου ότι είνα φόροι-τέλη, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα κατά τη χρήση την οποία θα καταβληθούν.

Σχετικά με την καταχώρηση στο τηρούμενο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ , τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφετε στην ερώτησή σας.

Συνάδελφοι μπερδεύτηκα και επειδή τώρα περνάω πρώτη φορά κρατήσεις κλπ θέλω να είμαι σίγουρος για το τι κάνω. Μια σύντομη ανακεφαλαίωση:

1) Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΕΤΑΑ (πχ τα 7,15 ευρώ για ημιυπαίθριους) τις περνάμε στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ ως δαπάνες με ή χωρίς δικαίωμα εκπτωσης? Λογικά χωρίς έκπτωση ΦΠΑ (αφού δεν περιέχεται ΦΠΑ).

2) Κρατήσεις ΕΤΕ τις περνάω στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ? Δεν έχω κάποιο παραστατικό. (στην ετήσια δήλωση θα τις περάσω από το συγκεντρωτικό έντυπο που θα μου αποστείλει το ΤΕΕ)

3) Το ΦΕΜ φαντάζομαι δεν το περνάμε καν γιατί είναι φόρος και όχι έξοδο, σωστά?

4) Την εισφορά στο ΤΣΜΕΔΕ (πχ 975 ευρώ για 6 μήνες) την περνάμε με ή χωρίς έκπτωση?

 

Ευχαριστώ!

 

edit: όλα τα παραπάνω τα ρωτάω όσον αφορά στη συμπλήρωση του βιβλίου εσόδων-εξόδων, όχι για την ετήσια δήλωση στην εφορία!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μπερδεύτηκα και επειδή τώρα περνάω πρώτη φορά κρατήσεις κλπ θέλω να είμαι σίγουρος για το τι κάνω. Μια σύντομη ανακεφαλαίωση:

1) Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΕΤΑΑ (πχ τα 7,15 ευρώ για ημιυπαίθριους) τις περνάμε στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ ως δαπάνες με ή χωρίς δικαίωμα εκπτωσης? Λογικά χωρίς έκπτωση ΦΠΑ (αφού δεν περιέχεται ΦΠΑ).

2) Κρατήσεις ΕΤΕ τις περνάω στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ? Δεν έχω κάποιο παραστατικό. (στην ετήσια δήλωση θα τις περάσω από το συγκεντρωτικό έντυπο που θα μου αποστείλει το ΤΕΕ)

3) Το ΦΕΜ φαντάζομαι δεν το περνάμε καν γιατί είναι φόρος και όχι έξοδο, σωστά?

4) Την εισφορά στο ΤΣΜΕΔΕ (πχ 975 ευρώ για 6 μήνες) την περνάμε με ή χωρίς έκπτωση?

 

Ευχαριστώ!

 

edit: όλα τα παραπάνω τα ρωτάω όσον αφορά στη συμπλήρωση του βιβλίου εσόδων-εξόδων, όχι για την ετήσια δήλωση στην εφορία!

 

 

1. Δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης

2. Δεν ξέρω. Δεν μου έχει στείλει ποτέ το ΤΕΕ τέτοια κατάσταση

3. Το ΦΕΜ δεν το περνάμε στο Βιβλίο αλλά στο Ε1

4. Η εισφορά στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μπαίνει στο Βιβλίο αλλά στο Ε1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για το ΤΣΜΕΔΕ

ως αριθμός παραστατικου : γράφω ότι γραφουμε και στα φορολογικά της οικοδ άδειας

ως ημερομηνία : την ημερομηνία κατάθεσης

αιτολογία: κράτηση ΤΣΜΕΔΕ ταδε οικοδιονμική άδεια

Αν δεν πρόκειται για οικ. άδεια αλλά για ρύθμιση ΗΧ τι γράφουμε ως αριθμό παραστατικού? Ως αιτιολογία υποθέτω γράφω γενικά "κρατήσεις για ρύθμιση ΗΧ".
Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμό του παραστατικού (γραμμάτιο είσπραξης) της τράπεζας? Εκεί λέει "Α/Α παραστατικού 22" και λίγο πιο δεξιά "Νο 4367862". Τον διψήφιο βάζω ή τον εφταψήφιο? Ο διψήφιος μου φαίνεται πολύ μικρός για να είναι προσδιοριστικός του παραστατικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.