Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολική υγρασία στο σπίτι


helic

Recommended Posts

Σήμερα θα επανέλθω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την υγρασία. Το σπίτι μου είναι διαμέρισμα με αποθήκη από κάτω του, διαμέρισμα στην ανατολική πλευρά του και ταράτσα επάνω. Στους εξωτερικούς τοίχους δεν υπάρχει μόνωση (έτος κατασκευής 1976) και το φελισόλ που είχε η κάτω πλάκα έχει φθαρεί και το περισσότερο έχει φύγει. Τα κουφώματα είναι αλουμινίου βαρέως τύπου και τα τοποθέτησα πριν 5 χρόνια που εγκαταστάθηκα. Όλο το χειμώνα κατανάλωσα αρκετό πετρέλαιο, γιατί συνεχώς έπεφτε η θερμοκρασία και τα επίπεδα υγρασίας ήταν ιδιαίτερα αυξημένα. Ρώτησα πολιτικό μηχανικό - ενεργειακό επιθεωρητή για το πρόγραμμα του ΥΠΕΚΑ "Εξοικονομιση κατ' οίκων", ο οποίος για το θέμα της μόνωσης μου συνέστησε εξωτερική επένδυση στις τρεις ελεύθερες πλευρές και κάτω από την πλάκα. Επειδή οι διαδικασίες του προγράμματος είναι αργές, τα οικονομικά δύσκολά και υπάρχουν διάφορες παρεμβάσεις που σκέφτομαι γενικά για το σπίτι, βρήκα κάποιους εναλλακτικούς τρόπους βελτίωσης της κατάστασης που θα μπορώ να κάνω μόνος μου, ώστε να γλυτώσω χρόνο και χρήμα:

1. Θερμομονωτικές πλάκες από γυψοσανίδα. Απλό στην τοποθέτηση με απευθείας κόλλημα στο εσωτερικό του τοίχου. Θα έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα στην θερμομόνωση; Συμφέρει σε σχέση με τη συμβατική μόνωση ως προς το κόστος και τη διαδικασία;

2. Μόνωση με φελισόλ στο κάτω μέρος της πλάκας. Μπορώ μόνος μου; Υπάρχει κάποιο καλύτερο υλικό που θα μου προτείνατε;

3. Πράσινη ταράτσα. Πως φτιάχνεται; Μπορώ μόνος μου; Που αποστραγγίζονται τα νερά; Μήπως δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα υγρασίας;

4. Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με ηλεκτρικό λέβητα. Είναι ασφαλής; Συμφέρει το ρεύμα από το πετρέλαιο;

 

Όποιος μπορεί να μου δώσει ορισμένες απαντήσεις, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις?

Εβαλες 4 θεματα διπλωματικων εργασιων και 1-2 διδακτορικης διατριβης!!! (με λιγα λαθη ορολογιας βεβαια)

Εσυ θα επισκευαζες κανα αεροσκαφος ή ελικοπτερο απο συμβουλες σε forum?

Απευθυνσου σε μηχανικο πριν παρασυρθεις απο γενικοτητες που πιθανον σου απαντησουν εδω μεσα.

Δεν θελω να στο παιξω εξυπνακιας και σου απαντησα μονο για το καλο σου και το καλο του σπιτιου σου

Link to comment
Share on other sites

helic

Το καλύτερο, είναι να συμβουλευθείς το μηχανικό σου.

Όχι μόνο για τους λόγους που ανέφερε ο tzeno, αλλά γιατί θα έχεις άμεση απάντηση σε οποιαδήποτε απορία σου (μέσω του διαλόγου μαζί του).

 

Πάντως, και για να αρχίσεις να διαμορφώνεις άποψη, έχουμε τα εξής με τη σειρά που τα θέτεις:

1. Λάβε υπόψη σου το πιθανό ξεσπίτωμα για όσο χρόνο γίνουν οι εσωτερικές επεμβάσεις. Η εξωτερική μόνωση είναι προτιμότερη για πολλούς λόγους.

2. Καλή η μόνωση της οροφής του ισογείου αλλά, αν υπάρχει οικονομική στενότητα, να προτιμήσεις τη μόνωση της "ταράτσας". Η διαφορά θα είναι θεαματική

3. ΞΕΧΑΣΕ το

4. Ρώτα μηχανολόγο

 

υ.γ.1 Μην διανοηθείς να τα κάνεις μόνος σου. Στην καλύτερη, για να μειώσεις τα έξοδα, εργάσου ως μέλος των συνεργείων.

υ.γ. 2 Αν θέλεις να αντιμετωπίσεις μόνο την υγρασία, βάλε αφυγραντήρες (και πάλι σε συνεννόηση με μηχ/γο).

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

η εσωτερικη δε θα σου βγει σημαντικα φθηνοτερη (ισως καθολου)

σκεψου οτι για το στοκαρισμα/βαψιμο μπορει να κοστισει ολη την διαφορα με την εξωτερικη καθοτι η γυψοσανιδα ειναι ατιμο υλικο αν ο ελαιοχρωματιστης ειναι κουλος (θα βαρεθεις να μετρας ραφες και βιδες)

 

η δουλεια για να το κανεις ολο μονος σου (μαζι με στοκαρισμα βαψιμο) ειναι πολυ μεγαλη αν εχεις μονο σ/κ ελευθερα και θελεις καλο αποτελεσμα στην λεπτομερια. περαν αυτου το υλικο ειναι ηδη ακριβο. το μονο που σε σωζει ειναι να το κανιες τμηματικα (ξεχνας ενα δωματιο εντελως για 5-6 εργασιμες μερες) αλλα τι θα κανεις εκει που εχεις ντουλαπες , κρεμασμενα ντουλαπια κουζινας , πλακακια στο μπανιο κλπ??

αν τα αφησεις αυτα κανεις και λιγο απο τρυπα στο νερο γαιτι θα πεταξεις αρκετα λεφτα και εργατοωρες ενω θα αφηνεις τρυπες στη μονωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.