Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκκαθαριστικη φπα


Recommended Posts

Καλησπέρα , ήρθε η στιγμή να κάνω την πρώτη εκκαθαριστική δήλωση Φ1 για το έτος 2012.

 

Μια ερώτηση , έκοψα αποδείξεις για περίπου 1700 ευρώ και αναλογία φπα περίπου 400 ευρώ, τα οποία πλήρωσα στο τέλος του τριμήνου που αναλογούσαν.

 

Τώρα κάνω την εκκαθαριστική και στο πεδίο " ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΚΡΟΩΝ - ΕΙΣΡΟΩΝ μετά την αφαίρεση (κατά συντελεστή) των επιστροφών - εκπτώσεων " στις εκροές για το ΦΠΑ 23 % περνάω τα παραπάνω ποσά και μου βγάζει χρεωστικό υπόλοιπο πάλι 400 ευρώ όσο το ΦΠΑ.

 

Επισης να σημειωσω οτι εκανα εναρξη αυγουστο 2012 οποτε εχω καταθεσει 2 περιοδικες.μια μηδενικη και μια χρεωστικη για την οποια κατεθεσα πληρωσα κανονικα το φπα.Αυτο το φπα μου βγαζει και στην εκκαθαριστικη κωδικο 811+813 γιατι?

Αυτό σημαίνει ότι θα ξαναπληρώσω αυτό το ποσό? αφου το έχω ξαναπληρώσει στη καταβολή του φπα.

 

Υπόψιν ότι δεν εχω περάσει έξοδα στα βιβλία μόνο έσοδα

 

 

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο της εκκαθαριστικής είναι το Φ1 στο πινακάκι 701 θα βάλεις της πληρωμές όποτε θα σου βγει μηδενική

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.