Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλημα με την βεραντα του απο πανω-Πτωση σοβαδων


natasai

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μένω στον 4ο όροφο εξαόροφης παλιάς οικοδομής,αναγερθείσας μάλλον κάπου το '70.Το διαμέρισμα του 5ου ορόφου έχει μια πολύ μεγάλη βεράντα που αποτέλει μεγάλο μέρος την οροφή του δικού μου διαμερίσματος,η κάτοψη του εν λόγω διαμερίσματος ξεκινάει γύρω στα 3μ μετά του δικού μου.Λόγω παλαιότητας,κακής συντήρησης κτλ. το μωσαικό της βεράντας του 5ου έχει ρωγμές με αποτέλεσμα,πιστεύω,την απίστευτη υγρασία στο σπιτι μου,λεκέδες στο ταβάνι,μούχλα και πτώση σοβαδων.Ιδιαίτερα ανησυχητικο είναι το θέμα της πτώσης των σοβάδων και στο μπαλκόνι μου πλέον, να τραυματιστει κανένας πεζός και να ψαχνόμαστε.

Ο ιδιοκτήτης του 5ου αδιαφορει παντελώς και μου πέταξε κιολάς πως θα πρέπει να συμβάλλουμε όλοι για την επισκευή της βεράντας του!!!

Ποιος επιβαρύνεται για την υγρομόνωση της βεράντας του?

Ποια βήματα πιστεύετε πως πρέπει να ακολουθήσω για να βρω λύση στο πρόβλημά μου?

Η πολεοδομία μπορει να παιξει κάποιον ρόλο?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

να πεις στον "5ο"

πως οταν χαλασει η βεραντα του 6ου και αρχισουν απο εκει

να τρεχουν στο δικο του διαμέρισμα... οι καταρακτες τιου ...νιαγαρα...

πώς θα του φαινοταν να "συμμετασχει" και αυτος

 

Να του πεις να το επισκευασει...με δικα του λεφτα

Βαλτου προθεσμια

Καλεσε μηχανικο για αυτοψια και πραγματογνωμοσυνη

Μετα στον δικηγορο σου.

 

καλο μεσημερι

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απαντησή.

Για να γίνει αυτοψία,και να προχωρήσει δικαστικά το ζήτημα όπως προτείνεις αν κατάλαβα σωστά,δεν πρέπει ο μηχανικός να επισκευτεί και το προβληματικό διαμέρισμα?Αυτός αποκλείεται να επιτρέψει κάτι τέτοιο.Γι'αυτό και ανέφερα την πολεοδομία βασικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, ως μη νομικός και μη μηχανικός, το βλέπω αλλιώς το θέμα. Επειδή ΕΣΥ αναπνέεις το μουχλιασμένο και υγρό αέρα, επειδή οι σοβάδες ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ κεφάλι θα πέσουν, άσε κατά μέρος τους δικαστικούς αγώνες κλπ. Τα λεφτά που θα έδινες στους δικηγόρους, στις αυτοψίες κλπ. κλπ., κράτησέ τα. Τα πράγματα είναι απλά. Βρες τον καλύτερο και ταυτόχρονα οικονομικά ανεκτό από εσένα τρόπο υγρομόνωσης της βεράντας, ανέλαβε ΕΣΥ το κόστος, και συνεννοήσου με τον από πάνω για το πότε μπορεί να γίνει η δουλειά. Έτσι θα λυθεί το πρόβλημά σου γρήγορα κι εύκολα. Θα ησυχάσεις από τα προβλήματα υγρασίας, αλλά θα αποφύγεις και όλα τα άλλα προβλήματα που θα σου προκαλέσει μία δικαστική διαμάχη κι εμπλοκή με πολεοδομίες, δικαστήρια κλπ. κλπ. Εγώ πάντως αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM, μια απορία: Δεν ισχύει για τις βεράντες και τους εξώστες ότι και για τα δώματα ή τις στέγες; Έχει σχέση μήπως το ότι στην βεράντα έχει κάποιος αποκλειστική χρήση;

 

Ρωτάω, γιατί είχα την εντύπωση ότι οι βεράντες ως μέρος του εξωτερικού κελύφους είναι κοινόκτητες.

 

Ανεξάρτητα απ' αυτό, συμφωνώ με τον pegiavass ότι σε τέτοιες περιπτώσεις οι αντιδικίες δεν είναι λύση. Το κόστος πάντως πρέπει να το αναλάβουν από κοινού.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν θεωρώ την απο κοινού ανάληψη του κόστους δίκαιη.Είναι σνα να λέμε οτι έχει πρόβλημα με το σιφώνι του ή το καζανάκι του γεμίζει ο τόπος νερά και επειδή επιρρεάζει και μένα θα τα πληρώσουμε μισά-μισά για να τα αντικαταστήσει.

Εκτός αν όντως θεωρούνται κοινόκτητες οι βεραντές...αν και το βρίσκω παράλογο!

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που θα έρθει και θα δει την οροφή του δικού του μπαλκονιού , μπορεί να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάστασή του και να βγάλει φωτογραφίες . Η επίσκεψη του μηχανικού για αυτοψία και η νομική συμβολή - υποστήριξη κρίνεται απαραίτητη όταν ο γείτονας δεν παίρνει από λόγια .

 

Δεν έχει σημασία τι λέει η κοινή λογική όταν η στάση των άλλων αποδεικνύει ότι δεν ακολουθούν την κοινή λογική .

 

Ή θα παίξετε δυναμικά και "επίθεση" ή θα κάθεστε να βλέπετε την περιουσία σας να καταστρέφεται και να απαξιώνεται. Να αλλάξει μυαλά ο άλλος , δύσκολο το βλέπω .

 

Οι επόμενες κινήσεις σας θα πρέπει να γίνουν σε σχετικά σύντομο διάστημα και μάλλον θα πρέπει να είναι ουσιαστικές και μετά από τις συμβουλές των ειδικών έτσι ώστε να φέρουν αποτέλεσμα . Επιλέξτε ανθρώπους που θα εμπιστευθείτε και προχωρείστε ...

Link to comment
Share on other sites

πρωτα- πρωτα, για να "πεφτουν σοβαδες" και να " εμφανισθουν σαπίλες"...αυτα δεν ειναι φαινομενα μιας εβδομαδας ...ειναι απο μήνες...

δλδ ηδη ο "5ος" εχει δειξει την αδιαφορία του...

 

Προφανως η βεραντα του ρετιρε ανηκει....στο ρετιρέ...δεν ειναι κοινοχρηστη

 

Αν σου πει να πληρωσεις και εσυ...να του πεις να βαλεις μια σκαλα να ανεβαινεις στο ρετιρέ "σας"

...να απολαμβανετε μαζι την θέα...

 

καλο βραδυ σε ολους

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πει να πληρωσεις και εσυ...να του πεις να βαλεις μια σκαλα να ανεβαινεις στο ρετιρέ "σας"

...να απολαμβανετε μαζι την θέα...

 

Σωστός !

Link to comment
Share on other sites

οταν ερθει ο μηχανικος ας δει αν τα ομβρια απο καθε βεραντα-εξωστη ''πεφτουν'' στη βεραντα-εξωστη του απο κατω με φυσικη ροη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.