Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφαλιστικές Εισφορές σε βιβλίο Εσόδων-Εξόδων?


Recommended Posts

θα κανετε μια στηλη στο βιβλιο "ασφαλιστικες εισφορες" και θα τα περνατε εκει. καλα σου ειπε η λογιστρια σου (και εγω λογιστρια ειμαι και εκανα την εγγραφη μονο και μονο για αυτο το μηνυμα...). να μην την απολυσεις λοιπον! και οταν θα κοβεις τιμολογιο ΠΑΝΤΑ θα το περνας στα βιβλια. αν δεν θες να το περασεις, κοψε μια απλη αποδειξη για τους καφεδες.

τελικά για τίς ασφαλιστικές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ κάνατε ειδική στήλη ή τίς περάσατε στην στήλη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί ειδική στήλη ?

 

Δεν μπορεί να τις περάσει στη στήλη με διακαίωμα έκπτωσης και να βάλει στη στήλη ΦΠΑ 00,00 ?

 

Δηλαδή πόσες στήλες πρέπει να φτιάξουμε στα έξοδα ? καμμια 20ρια ?

 

Αρε ΚΟΘΟΝΙΑ του υπ. οικονομικών ....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά επειδή δεν ξέρεις τι αντιμετωπιση μέχρι το τέλος της χρονίας θα έχουν οι εισφορες είναι πιο ξεκάθαρη σαν εγγραφή. Προσωπική αντιμετώπιση είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. εκει λέει στην στήλη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης

 

<<Καλημέρα

 

Είναι υποχρεωτικό από 01/01/2013 να καταχωρούνται οι εισφορές του ΟΑΕΕ στη στήλη των εξόδων σε Β κατηγορίας βιβλία.

Στη στήλη Χ.Δ.Ε με την ημερομηνία πληρωμής του διμήνου

 

Ευχαριστώ>>

πάντως μάλλον καλύτερα είναι ξεχωριστή στήλη ασφαλιστικές εισφορές

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. εκει λέει στην στήλη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης

 

<<Καλημέρα

 

Είναι υποχρεωτικό από 01/01/2013 να καταχωρούνται οι εισφορές του ΟΑΕΕ στη στήλη των εξόδων σε Β κατηγορίας βιβλία.

Στη στήλη Χ.Δ.Ε με την ημερομηνία πληρωμής του διμήνου

 

Ευχαριστώ>>

πάντως μάλλον καλύτερα είναι ξεχωριστή στήλη ασφαλιστικές εισφορές

  

Δεν  χρειάζετε να γεμίσει στήλες το βιβλίο .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειδική στήλη ?

 

Δεν μπορεί να τις περάσει στη στήλη με διακαίωμα έκπτωσης και να βάλει στη στήλη ΦΠΑ 00,00 ?

 

Δηλαδή πόσες στήλες πρέπει να φτιάξουμε στα έξοδα ? καμμια 20ρια ?

 

 

Δεν  χρειάζετε να γεμίσει στήλες το βιβλίο .

 

Σωτήρη αυτό που γράφω, μπορεί να ισχύει για τις ασφαλιστικές εισφορές ? (κουβέντα κάνω, έχω συλλογή απο τα 3 τελευταία 6μηνα απο ΤΣΜΕΔΕ)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά γίνεται και αυτό .

Γενικά το βιβλίο μπορείς να το κρατάς με τόσες στήλες όσες είναι απαρίτητες για την απόδοση του ΦΠΑ.

Επιπλέον όμως απαιτείται υπάρχει δυνατότητα ανάλυσης των στηλών για λόγους φορολογίας εισοδήματος.

Ο ΚΦΑΣ απαιτεί πλέον κάθε έτος την συνοπτική ανάλυση των δεδομένων του βιβλίου, την ανακεφαλαίωση που προέβλεπε ο ΚΒΣ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΦΑΣ απαιτεί πλέον κάθε έτος την συνοπτική ανάλυση των δεδομένων του βιβλίου, την ανακεφαλαίωση που προέβλεπε ο ΚΒΣ. 

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την προηγούμενη απάντηση

 

Τώρα, όσο αφορά αυτό που επισημαίνω, αν και έχω διαβάσει την εγκύκλιο (αυτή που εκδόθηκε αρχές Ιανουαρίου ή Φεβρουαρίου ? δεν θυμάμαι), αυτό με την ανακαιφαλαίωση δεν το έχω καταλάβει πως λειτουργεί και πως γίνεται...

Σου είναι εύκολο να το περιγράψεις κάπως ή να με παραπέμψεις σε κάποια εγκύκλιο ή ΠΟΛ ή ΚΥΑ ή Νόμο που να λέει πως γίνεται και σε τι απαοσκοπεί ?

 

Πάντως, απο το Γενάρη που μου είπες να φτιάξω excellφυλλα αντί να τα περνάω στο βιββλίο τα έσοδα-έξοδα, στο τέλος του σκέλους των εξόδων έχω φτιάξει στήλη με τίτλο Ανακαιφαλαίωση...

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ και νάσαι πάντα καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.