Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτική οδός και αρτιότητα


Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου το οποίο έχει πρόσωπο σε ιδιωτική οδό προ του 1923 (μη αναγνωρισμένη από την Νομαρχία Αττικής). Έχει το απαιτούμενο πρόσωπο (αν και δεν μπορεί να οριστεί όταν είναι σε ιδιωτική οδό) και εμβαδό για αρτιότητα ως προϋπάρχον του 1973 στο Δήμο Αθηναίων. Θεωρώ πως δεν είναι άρτιο ούτε και οικοδομήσιμο. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κινήσεις διαδικασία αναγνώρισης της οδού από το Δήμο. Το έκανα στον Πειραιά κάποτε, θυμάμαι οτι μου ζήτησαν μεταξύ άλλων και κτηματολογικό διάγραμμα των παροδίων ιδιοκτησιών με τον αντίστοιχο πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την γνωρίζω την διαδικασία για την αναγνώριση θέλει τοπογραφικό όλων των οικοπέδων του ΟΤ και τις ρυμοτομικές των διπλανών.

Απλα΄ο ιδιοκτήτης μου ζητάει το τοπογραφικό για μεταβίβαση και εγώ στην δήλωση πρέπει να γράψω για την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα. Άρα να γράψω μη άρτιο μη οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως πρόκειται για άρτιο κατά παρέκκλιση που θα καταστεί οικοδομήσιμο μετα την τροποποίηση του ρυμοτομικού με την αναγνώριση της ιδιωτικής σε δημοτική.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το γραφείο ΓΟΚ του ΤΕΕ ( η κυρία είναι πολύ εξυπηρετική και γνωρίζει) και μου είπε πως πρόκειται για άρτιο κατά παρέκκλιση μη οικοδομήσιμο ως αποκλεισμένο (τυφλό).

Απόλυτα σωστός Agior ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τα αποκλεισμένα οικόπεδα (τυφλά) οικοδομούνται κάτω από προυποθέσεις, με απόφαση του νομάρχη. Επομένως δεν ισχύει ότι δεν είναι οικοδομήσιμα.

 

Αντιγράφω από το site της Νομαρχίας Κορινθίας:

" Προϋποθέσεις για να χαρακτηρισθεί οικοδομήσιμο ένα τυφλό οικόπε-

δο με απόφαση Νομάρχη είναι:

α) Να μην μπορεί να τακτοποιηθεί με τα ομορά του για να αποκτήσει

πρόσωπο σε εγκεκριμένη οδό.

β) Να έχει το απαιτούμενον ελάχιστον εμβαδόν που ισχύει κατά κανό-

να ή κατά παρέκκλιση στην περιοχή.

γ) Να μην προέρχεται από υπαίτια κατάτμηση μετά την ισχύ του ΝΔ

690/48."

 

Δες επίσης εννοποιημένο άρθρο 43-44-45 του Ν.Δ. 1923

 

Δες από site Δήμου Αθηναίων το παρακάτω κείμενο:

"Οικοδομησιμότητα Τυφλών Οικοπέδων

Διεύθυνση Πολεοδομίας, Τμήμα Απαλλοτριώσεων

Διεύθυνση: Σωκράτους 57

Τηλέφων: 210 5205000

Απαραίτητα Δικαιολογητικά

* Αίτηση, την οποία μπορείτε να κατεβάσετε εδώ.

* Τρία (3) πρόσφατα τοπογραφικά διαγράμματα (με υπογραφή και σφραγίδα μηχανικού πρωτότυπη) σε κλίμακα 1:200 στα οποία να αναγράφεται :

α) το εμβαδόν και οι διαστάσεις του αναφερομένου οικοπέδου.

β) οι όμορες ιδιοκτησίες του τυφλού οικοπέδου με κλειστά τα όριά τους.

γ) όλες οι ιδιοκτησίες με κλειστά τα όριά τους που έχουν όριο με τον ιδιωτικό δρόμο, σε όο το μήκος του δρόμου στον εν λόγω Ο.Τ. στην περίπτωση που το τυφλό οικόπεδο έχει όριο με ιδιωτικό δρόμο.

* Συμβόλαια (με διαγράμματα αν υπάρχουν) επικυρωμένα, δηλαδή όλη η σειρά συμβολαίων σε βάθος χρόνου μέχρι πριν το 1923, πιστοποιητικά μεταγραφής από το Υποθηκοφυλάκειο.

* Αποδεικτικό κατάθεσης αμοιβής μηχανικού ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ και αναλυτικό υπολογισμό αμοιβής.

* Παράβολο 14,67€ στο Ταμείο του Δήμου Αθηναίων (Αθηνάς 16, 5ος όροφος, ώρες 8.30-13.00)

Απαιτείται συνεργασία υπαλλήλου και ιδιώτη μηχανικού ο οποίος απαιτείται να προσκομίσει όσα συμπληρωματικά στοιχεία ζητηθούν από την Υπηρεσία (συμβόλαια-διαγράμματα κλπ.). Η ολοκλήρωση της διαδικασίας γίνεται με απόφαση Νομάρχη."

Link to comment
Share on other sites

Agior συγνώμη αλλά αφού στερείται προσώπου πως χαρακτηρίζεται άρτιο κατα παρέκκλιση? Στη δήλωση θα έγραφα μη άρτιο λογω προσώπου και μη οικοδομήσιμο και θα καταστεί άρτιο οικοδομήσιμο κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που γνωριζω ειναι πως αν δεν ειναι αναγνωρισμενη δεν ισχυει Δ και ερχεσαι προσωπο

 

δε γνωριζω περισσοτερες λεπτομερειες, δυστυχως :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.