Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για σύνορα αγροτεμαχίων.


Christos_v

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα σύνορα αγροτεμαχίων.

Ο πατέρας μου εχει αγροτεμάχιο 9000τμ που συνορεύει με ένα άλλο περίπου 2000τμ.Το αγροτεμάχιο του πατέρα μου βρίσκεται από πανω.

Εδώ και μερικά χρόνια ο γείτονας με τον τοπογράφο του και το "έτσι θέλω" έβαλε φράχτη στη μέση του πρανούς και ισχυρίζεται οτι είναι δικό του.

Ο παππούς μου κ ο πατέρας μάλωσαν μαζί του αλλά δεν κάνανε καμία κίνηση για να το αποτρέψουν.

Τώρα εγώ θέλω να το διεκδικήσω.

Υπάρχει παλιός χάρτης αλλά δεν είναι ευδιάκριτα όλα τα σημεία. Να σημιώσω οτι υπάρχει αυλάκι κάτω από το πρανές που χωρίζει τα δύο αγροτεμάχια.

Πώς μπορώ να το διεκδικήσω;Τι ενέργειες πρέπει να κάνω;

Επίσης να αναφέρω οτι στο αγροτεμάχιο των 2000τμ ο γείτονας έχει φτιάξει σπίτι και είναι στα 2μέτρα από το αυλάκι΄;Δεν είναι παράνομο.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

...

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω;

....

κίνηση Α

 

να βάλεις κι εσύ τοπογράφο όπως ο γείτονας.

 

Ότι άλλο και να κάνεις χωρίς αυτό θα χάσεις.

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στον Didonis ότι, αφού υπάρχει αμφισβήτηση ορίων, καλό θα είναι να υπάρξει συνεργασία μεταξύ των δύο μηχανικών.

Αν αυτή δεν τελεσφορήσει, θα απευθυνθείτε σε δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό έχω κάνει.

Τώρα για την συνεργασία των δύο μηχανικών δεν νομίζω να έχει αποτελέσματα.

Θα πρέπει να πάω στην πολεοδομία να κάνω αναφορά ή να κινηθω δικαστικά.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε και ο tetris, εκτός του τοπογράφου απευθυνθείτε και σε δικηγόρο. Αυτός θα σας κατατοπίσει...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα είναι να επιτρέψετε στους δύο συναδελεφους να συνεργαστούν, μπορεί να εκπλαγείτε.

Τέλος, παρακαλώ να αναρτάτε τα θέματα σας στην σωστή κατηγορία, η οποία είναι τα θέματα ιδιωτών, στην οποία και μεταφέρεται το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα σύνορα αγροτεμαχίων.

Ο πατέρας μου εχει αγροτεμάχιο 9000τμ που συνορεύει με ένα άλλο περίπου 2000τμ.Το αγροτεμάχιο του πατέρα μου βρίσκεται από πανω.

Εδώ και μερικά χρόνια ο γείτονας με τον τοπογράφο του και το "έτσι θέλω" έβαλε φράχτη στη μέση του πρανούς και ισχυρίζεται οτι είναι δικό του.

Ο παππούς μου κ ο πατέρας μάλωσαν μαζί του αλλά δεν κάνανε καμία κίνηση για να το αποτρέψουν.

Τώρα εγώ θέλω να το διεκδικήσω.

Υπάρχει παλιός χάρτης αλλά δεν είναι ευδιάκριτα όλα τα σημεία. Να σημιώσω οτι υπάρχει αυλάκι κάτω από το πρανές που χωρίζει τα δύο αγροτεμάχια.

Πώς μπορώ να το διεκδικήσω;Τι ενέργειες πρέπει να κάνω;

Επίσης να αναφέρω οτι στο αγροτεμάχιο των 2000τμ ο γείτονας έχει φτιάξει σπίτι και είναι στα 2μέτρα από το αυλάκι΄;Δεν είναι παράνομο.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

 

Πολύ πιθανό το αυλάκι να το άνοιξε ο "από κάτω" γείτονας για να γλυτώσει τις λεγόμενες "νεροφαγιές" από την έντονη-λόγω πρανούς κλίση-ροή των νερών της βροχής.Ίσως αυτό δεν αποτελεί ρέμα για να υπάρξει η υποχρέωση να τηρηθούν οι αποστάσεις δόμησης που ορίζονται από σχετικές διατάξεις.

Θα συμφωνήσω με τις απόψεις των συναδέλφων. Οπωσδήποτε αναθέτεις σε μηχανικό την υπόθεση.

Προσωπικά θα σου πρότεινα η τελευταία σου λύση να είναι η μήνυση για καταπάτηση, διότι φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία και το κόστος των δικαστικών ενεργειών θα είναι μεγάλο.

Ο μηχανικός σου σε συνεργασία με το μηχανικό του γείτονα θα δουν ξανά την υπόθεση.

Ενδεχομένως να αποκαλυφθούν αυθαίρετες κατασκευές στο σπίτι του γείτονα και από μόνος του να οπισθοχωρήσει προς τη σωστή κατεύθυνση. Όπως και να έχει σου προτείνω, αν συμφωνήσετε κάπου στα κοινώς αποδεκτά όρια των αγροτεμαχίων σας, να υπογράψετε (με γνήσιο υπογραφής) και οι δυο πάνω στη δήλωση ορίων του νεου τοπογραφικού.

Λεπτομέρειες θα σου πει ο μηχανικός που θα του αναθέσεις τη δουλειά.

Αυτά από το φόρουμ και καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Όρια Αναδασμού και κορυφή του οικοπέδου εντός του πλάτους δημοτικής οδού:

 

Καλημέρα,

Γεωτεμάχιο που τέμνεται από το όριο οικισμού -έχει τμήμα εντός και τμήμα εκτός σχεδίου-  είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και έχει κυρωμένη απόφαση αναδασμού (αστικός αναδασμός), όπου ορίζονται οι κορυφές του. Βάσει τοπογραφικής αποτύπωσης και αντιπαραβολής της με το περίγραμμα που ορίζει ο αναδασμός, προκύπτει ότι μία κορυφή της ιδιοκτησίας, βρίσκεται εντός του πλάτους της παρακείμενης δημοτικής οδού (βλ. σκαρίφημα-κορυφή E). Σε αυτή την περίπτωση, ακολουθείται η διαδικασία αλλαγής των ορίων του οικοπέδου, του εμβαδού του και των τίτλων ιδιοκτησίας του; Ή υπερισχύουν τα δεδομένα του αναδασμού και πρέπει να κινηθεί κάποια άλλη διαδικασία;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΤΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ.pdf

Link to comment
Share on other sites

(δεν γνωρίζω τι είναι οικιστικός αναδασμός ?) αλλά δες αν το παρακάτω του άρθρου 8 ΝΟΚ σε καλύπτει

4. Οικόπεδα που βρίσκονται μέσα σε εγκεκριμένο σχέδιο και έχουν παραχωρηθεί από το κράτος έως τη δημοσίευση του ν.1577/1985 (ΓΟΚ), για οποιονδήποτε λόγο, με αποφάσεις ή παραχωρητήρια, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα με όποιες διαστάσεις και εμβαδόν παραχωρήθηκαν ή με τις τυχόν μικρότερες ή μεγαλύτερες που έχουν στην πραγματικότητα, εφόσον η μεταβολή αυτή δεν οφείλεται σε μεταβιβάσεις.

Σε περίπτωση μείωσης των ανωτέρω οικοπέδων λόγω ρυμοτομίας, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, εφόσον έχουν τα ελάχιστα όρια αρτιότητας που προβλέπονται, κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, από τις διατάξεις που ισχύουν για την περιοχή ή εκείνα που προβλέπονται από το άρθρο 25 του Ν.1337/1983, όπως εκάστοτε ισχύει.

Οικόπεδα που δημιουργούνται από κατάτμηση παραχωρηθέντος οικοπέδου, που έγινε ύστερα από έγκριση της αρμόδιας για την παραχώρηση αρχής, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον είναι άρτια, σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν για την περιοχή. Σε αντίθετη περίπτωση εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 25 του Ν.1337/1983, όπως εκάστοτε ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.