Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Κλείνει" το επάγγελμα το μηχανικού


MAKAP

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς είναι αλήθεια πως κάποιοι παρακαλάνε να μειωθούν οι μηχανικοί ώστε να ελαττωθούν τα κομμάτια της πίτας.

Ο νόμος της ζούγκλας.

Αλλά δεν είναι κάτι νέο και στον χώρο μας.

Όλοι αυτοί που έκαναν τεράστιες εκπτώσεις, γιατί τις έκαναν; Δεν τις έκαναν για να πετάξουν από τον χώρο όσους δεν ήθελαν ή δεν μπορούσαν να κάνουν το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

ΑΙΣΧΟΣ!!!

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα παρατησω!!!!ειμαστε απαραδεκτοι!!!!!εκτος το οτι εκανα παλι μια βολτα στα site διαφορων΄''συναδελφων'' #$@!& και βλεπω απιστευτα πραγματα!!!πραγματα που κανονικα πρεπει να ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ!!!!

μου διαφημιζει ο αλλος 350ε ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕ ΟΛΑ ΜΕΣΑ!!! 80Ε ΒΕΒΑΙΩΣΗ!!!!

 

ΑΙΣΧΟΣ!!μας κλεβει ρε φιλε....δεν γινεται αυτο που λες παλιο$%^$^$%!!!!πως πληρωνεις την εφορια???πως την ασφαλεια σου??με τι μετακινησε με γαιδαρο???και με γαιδαρο να μετακινησε δεν το ταιζεις??

?γραφειο δεν εχεις????με κερια σχεδιαζεις??δεη??οτε??κινητο???τιποτα απο ολα αυτα??εκτακτη εισφορα????ενοικιο???κοινοχρηστα??ἅναλωσιμα???με καρβουνο γραφεις???ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗ!!!

καλα για το ΠΕΑ με 50ευρω εχω βαρεθει να το σχολιαζω......του κ*&*&ου χαρτι..... :shock: :shock:

 

τα λεω ολα αυτα γιατι ερχεται καποιος και μου λεει για ακινητο εκτος αττικης 150χλμ μακρια...του λεω τοσα ελαχιστη (1577...) οκ ειναι με αδεια θα σου κανω κατι καλυτερο το καταλαβαινω......αλλα οχι και 350ε ολα μεσα!!!!! και τοπογραφικο (350-500).....και η απαντηση ....ε ενταξει δεν κανετε και κατι το φοβερο...εχω δει αλλους συναδελφους που περνουν πολυ-πολυ λιγοτερα... :evil: :evil:

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ!!!!!ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ!!! :sad: :-(

 

δηλαδη ποσα πρεπει να κανει ο τυπος με 350ευρω το μηνα....20-30-50...εδω δεν κινητε φυλλο..τουλαχιστον στο δικο μου γραφειο!!!

ενα μεγαλο συγνωμη απο ολους για το υφος μου αλλο ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ!! :sad: :-(

μας θεωρουν ενα τιποτα πλεον....και για αυτο φταιμε ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ...

 

 

Πες τα ρε συνάδελφε!!!Να αγιάσει το ...πληκτρολόγιό σου!!! Να σου πω πως γίνεται?.....Όπως είδα καινούργια Άδεια Δόμησης 2όροφης οικοδομής στην οποία δηλώθηκε αμοιβή μελέτης 100 ευρώ και άλλα 100 η επίβλεψη....

 

Εδω ορισμένοι συνάδελφοι έχουν αυτή τη γνώμη οτι και καλά δεν κάνουμε τίποτα ιδιαίτερο,...τι να περιμένεις απο το κάθε άσχετο πολίτη.....να δω αυτός πως θα κάνει τις Β`φάσεις με τα 350 ευρώ, που αν θέλεις να κάνεις επαγγελματική δουλειά με νεα σχέδια κτλ θέλεις το λιγότερο 4-5 μέρες....κατάντια....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι αυτοι που χαριζουν την "εργασια" τους το κανουν για να πεταξουν εξω τους υπολοιπους.

 

Παντως εγω εχω να πω σε αυτους που εχουν γελοιοποιησει τις αμοιβες, μακαρι να τριπλασιαστουν το χαρατσι των ΕΕ και οι ασφαλιστικες εισφορες. Να δω ποσο/ποσοι θα αντεξουν ακομα.

Σε αυτους που "κρατανε επιπεδο" εχω να πω οτι καλα σας κανουν οι προηγουμενοι. Αφου τους αφηνεται και παραδιδουν κ@@χαρτα (γιατι μην μου πει κανεις οτι με τετοιες αμοιβες γινεται δουλεια της προκοπης) .........

Link to comment
Share on other sites

maneni, δεν μιλάω αποκλειστικά για σήμερα. Από το 91 όμως μέχρι και σήμερα αυτό είδα. Αλλιώς τι σκοπό έχει κάποιος που παίρνει 100 άδειες με έκπτωση 60% ενώ θα μπορούσε να πάρει 50 για να βγάλει τα ίδια χρήματα και ποιο σωστά και πιο ξεκούραστα, εκτός του να μας σβήσει;

 

Και δεν κατάλαβα αυτό το "καλά μας κάνουν". Παρανόησα μήπως; Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Και το καλυτερο το πρωινο δεν σας το ειπα!!!!!!!!

Σημερα ηταν η μερα μου για αυτο τρελαθηκα.....!!!!

´´πελατης´´ που του εχω κανει μια δουλεια παλιοτερα μου λεει πριν κανα μηνα να παω να ελεγξω οικοπεδο του προς πωληση σε πολεοδομια ´´υπολοιπης ατττικησ´´ καθως και σε δυο δημους....εφαγα ολο το πρωινο ....εκανα καμια 100 χιλιομετρα...εκαψα κανα 20-25 ευρω βενζινη...μαζι με διοδια αττικης οδου κλπ...

Δεν τον ειχα ενοχλησει ...λεω ενταξει φιλοτιμο τι στο καλο θα παρει αυτος...τον περνω το πρωι και του λεω τι θα γινει θα παρουμε κανα φραγκο????και τι μου λεει???(εχει τυροπιταδικο)....

´´πλακα μου κανεις,θες και λεφτα....ελα απο το μαγαζι να σε κερασω καμια τυροπιτα!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και το καλυτερο το πρωινο δεν σας το ειπα!!!!!!!!

Σημερα ηταν η μερα μου για αυτο τρελαθηκα.....!!!!

´´πελατης´´ που του εχω κανει μια δουλεια παλιοτερα μου λεει πριν κανα μηνα να παω να ελεγξω οικοπεδο του προς πωληση σε πολεοδομια ´´υπολοιπης ατττικησ´´ καθως και σε δυο δημους....εφαγα ολο το πρωινο ....εκανα καμια 100 χιλιομετρα...εκαψα κανα 20-25 ευρω βενζινη...μαζι με διοδια αττικης οδου κλπ...

Δεν τον ειχα ενοχλησει ...λεω ενταξει φιλοτιμο τι στο καλο θα παρει αυτος...τον περνω το πρωι και του λεω τι θα γινει θα παρουμε κανα φραγκο????και τι μου λεει???(εχει τυροπιταδικο)....

´´πλακα μου κανεις,θες και λεφτα....ελα απο το μαγαζι να σε κερασω καμια τυροπιτα!!!!!!!"

 

Φίλος-ξεφίλος, πελάτης ή μη, η μόνη λύση είναι τα λεφτά μπροστά ή γενναία προκαταβολή. Εγω είχα κλείσει για 4014 με πελάτη-φίλο στα 1200 + ΦΠΑ...τελειώνω τη δουλειά και τη Β`φάση και έρχεται στο γραφείο.............μου δίνει 800 (με το ΦΠΑ) και λέει "εντάξει είμαστε!?!?!?!!?@?@?!@?....Ρώτησα και έμαθα οτι άλλοι παίρνουν 500,οπότε και πάλι περισσότερα σε πλήρωσα!?!?!?"...τι να τον κάνεις αυτόν? φυτευτό υποστύλωμα?Καλά για άλλους πελάτες τους κυνηγάω με το δίκανο να φέρουν κανα χρωστούμενο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στα μάτια των πολιτών, οι υπηρεσίες του μηχανικού είναι παντελώς άχρηστες και κατσουφιάζουν από πάνω? Σε σύγκριση με άλλους επαγγελματίες δικηγόρους, γιατρούς που κάνουν μετάνοιες από πάνω? Γιατί θεωροπύν ότι ο μηχανικός είναι το παιδί με την σφραγίδα, το παιδί που θα φτιάξει το χαρτί να τελειώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ξεχνάς ότι ο κόσμος όταν λέει "μηχανικός" εννοεί τον ΠΜ και μόνο τις υπηρεσίες αυτού, άρα και τις αμοιβές του αναγνωρίζει.

'Ολοι οι υπόλοιποι δεν είμαστε "μηχανικοί" και επομένως δεν προσφέρουμε υπηρεσίες μηχανικού, και επομένως δεν δικαιούμαστε και αμοιβή μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αν και τώρα τελευταία μιλάνε για μηχανικούς γενικά...ούτε πλέον ΠΜ ξέρουν όυτε τίποτα...Ακουνε μηχανικός και κατεβάζουν τα μούτρα. Η απευθυνόμενοι σε κάποιον λεν "Καλά αυτό το χαρτί το βγάζει μηχανικός?" Γενικά πολύ υποτίμηση ρε φίλε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.