Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η δήλωση 4014 διαφορετικής διαμερισμάτωσης "απαγορεύει" στη συνέχεια την αλλαγή χρήσης του χώρου.....


Recommended Posts

Έχεις με βάση την οικοδομική άδεια και τη σύσταση δύο διαμερίσματα στο ισόγειο.

Για να συνενωθούν τα δύο αυτά διαμερίσματα χρειάζεται η έκδοση αντίστοιχης οικοδομικής άδειας "συνένωσης δύο διαμερισμάτων σε ένα" και στη συνέχεια "διόρθωση συμβολαίων".

Δεν είναι "κάτι" που γίνεται με 48ωρη ενημέρωση.

Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

Το θέμα είναι ότι αφού επιτρέπεται η λειτουργική συνένωση ακόμα και διαφορετικών ιδιοκτητών με 48ωρη , γιατί να έχω θέμα με την συνένωση του ιδίου ιδιοκτήτη . 

Η λειτουργικη ενοποιηση δεν γινεται με 48ωρη.

 

48ωρη θα ζητησεις για τις εργασιες ανοιγματος της μεσοτοιχιας και γενικα εσωτερικες διαρρυθμισεις. 

Στη συνεχεια θα του δωσεις μια βεβαιωση στατικης επαρκειας και τελος. Αν ηταν 2 διαφορετικοι ιδιοκτητες θα επρεπε να κανουν και ιδιωτικο συμφωνητικο.

 

Αν ομως θελεις να κανεις πολεοδομικη ενοποιηση πρεπει να βγαλεις αδεια δομησης

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει , αλλά δεν είμαι πρόχειρος τώρα , ότι 2 καταστήματα μπορούν να συνενωθούν με άδεια των ιδιοκτητών , με 48ωρη και εφ'όσον δεν θίγεται ο Φ.Ο.

 

Εδώ γιατί να μην ισχύει το ίδιο .

 

Και γιά να σας το κάνω πιό δύσκολο , τι γίνεται αν δεν υπάρχει σύσταση και το κτίσμα είναι νεόδμητο

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναλεω:

Οσον αφορα την λειτουργικη ενοποιηση, 48ωρη θα βγαλεις για το ενα διαμερισμα με τιτλο εσωτερικες διαρρυθμισεις διαμερισματος. Δεν μπορεις να βγαλεις 48ωρη με οτι τιτλο γουσταρεις!

Στη συνεχεια οι 2 ιδιοκτητες προχωρανε σε ιδιωτικο συμφωνητικο λειτουργικης ενοποιησης και τους δινεις την βεβαιωση για τον Φ.Ο. Παντα ομως στα συμβολαια και στην εφορεια θα φαινονται σαν 2 διαμερισματα.

 

Αν ομως θες πραγματικα-πολεοδομικα-συμβολαιογραφικα να τα κανεις τα 2 σε 1 πρεπει να βγαλεις αδεια δομησης και στη συνεχεια συμβολαιογραφικη πραξη.

 

edit: Μαλλον δεν εχεις εχεις καταλαβει τον νεο ορο "λειτουργικη ενοποιηση" που αναφερεται στο ΝΟΚ αρθρο 23, παρ. 5 σε συνδιασμο με τις τεχνικες οδηγιες και το αρθρο 4, παρ. 3 παλι του ΝΟΚ

Edited by tzeno
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενας ήταν ο ιδιοκτήτης του κτιρίου και τώρα ένας είναι ο ιδιοκτήτης κάθε ορόφου .

 

Επίσης στην 48ωρη δεν βάζω ότι τίτλο θέλω , αλλά περιγράφω εργασίες ακριβώς όπως αναφέρονται στην πίσω σελίδα της 48ωρης .

 

Αρα κάνω λειτουργική ενοποίηση με την 48ωρη και κάποια στιγμή το αποτυπώνω σε άδεια , αν θέλει να αλλάξει τους τίτλους του .

 

Επειδή δεν θέλω να είμαι "πολεοδομικότερος" των πολεοδομιών , θα το ρωτήσω και εκεί ώστε να έχω σαφή απάντηση .

 

Και επ' ευκαιρία , δεν ξεχνάμε ΠΟΤΕ  ότι , ό,τι   δεν απαγορεύεται ΡΗΤΑ επιτρέπεται .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.