Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Πόσα κιλά κώδικά πρέπει να γραφούν επιπλέον ώστε οι τεχνικές εκθέσεις του online συστήματος να υποστηρίζουν τα στοιχειώδη για τεχνικό έγγραφο: παραγράφους, bullet points, εκθέτες (αλήθεια, πως το γράφετε; μ2 ή μ^2)... κλπ;

Άπειρα....

..........

.. τ.μ. ή τμ

(τρ.μ. για τρέχον)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μικρό ποσό υπολειπόμενων δόσεων ν3843 π.χ. μέχρι 2000 ευρώ και για όσους ιδιοκτήτες μπορούν καλή θα ήταν και η λύση άμεσης πληρωμής μέσω τραπεζικού δανείου.

γιατί δίνουν δάνειο για αυτό που προλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούν όσα δεν έχουν εξοφληθεί με 3843 να ξαναενταχθούν στον νέο νόμο (με ή χωρίς συμψηφισμό των ήδη καταβληθέντων)!!!!

Είναι παραπάνω από βέβαιο!!!

συνάδελφε ιάσονα τι εννοείς όταν λες (με ή χωρίς συμψηφισμό των ήδη καταβληθέντων)!!!! δηλαδή έχομε πληρώσει με τον 3843 το παράβολο και 5 δόσεις από τις 10 τις άλλες αδυνατούμε...........να τις πληρώσουμε αυτά τα χρήματα που έχουν πληρωθεί με τον νέο νόμο δεν συμψηφίζονται???????

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο (και λογικότερο) είναι να συμψηφίζονται.

Μέχρι να το δούμε όμως στο τελικό κείμενο που θα δημοσιευτεί σε ΦΕΚ δεν μπορεί κανένας να είναι βέβαιος.

Link to comment
Share on other sites

Αλαλούμ επικρατεί για τα αυθαίρετα, αφού η κυβέρνηση κάνει πίσω μπρός, με σκοπό να εισπράξει περισσότερα και έχει τρελάνει τους ιδιοκτήτες . Το νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα έχει δοθεί εδώ και ένα μήνα περίπου για διαβούλευση και ήδη είναι έτοιμες οι πρώτες αλλαγές, που δεν προβλέπουν νομιμοποίηση των αυθαίρετων κατασκευών προ του 1975.

Οι αλλαγές που θα υπάρξουν με το νέο νομοσχέδιο είναι οι εξής :

·    Νομιμοποιούνται με μόνο ένα πρόστιμο της τάξης των 500 ευρώ όλες οι αυθαίρετες κατοικίες που χτίστηκαν πριν το 1975.
·    Δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν οι αυθαίρετες τουριστικές και βιομηχανικές εγκαταστάσεις που ανεγέρθηκαν πριν το 1975.
·    Δεν μπορεί να υπάρξει νομιμοποίηση αυθαιρέτων για τα οποία έχει εκδοθεί αμετάκλητη δικαστική απόφαση κατεδάφισης ή απομάκρυνσης.
·    Για τη μεταβίβαση των αυθαιρέτων δεν απαιτούνται οριστικοί τίτλοι, αλλά μόνο η πλκηρωμή του 30% των ειδικών προστίμων.
·    Καθιερώνεται η ηλεκτρονική ταυτότητα όλων των κτιρίων η οποία θα πρέπει να ενημερώνεται ανά 10 έτη.
·    Δίδεται προθεσμία 12 ετών για κατοικίες και 8 ετών για επαγγελματικά κτίρια μέχρι τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ...ελέφαντας;;;; Η' μήπως δεν είμαι ...ελέφαντας;;;;

Είμαι ...ελέφαντας;;;; Η' μήπως δεν είμαι ...ελέφαντας;;;;

Είμαι ...ελέφαντας;;;; Η' μήπως δεν είμαι ...ελέφαντας;;;;

Είμαι ...ελέφαντας;;;; Η' μήπως δεν είμαι ...ελέφαντας;;;;

κ.λπ.

 

Ποιός ξέρει, μπορεί και να ...γίνω, μπορεί όμως κι όχι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και την πηγη του δημοσιευματος? (Η Καθημερινη ή το Τρωκτικο? :smile:  :smile:  :smile: )

 

Troktiko kai defencenet (ντραπηκα να βαλω τα λινκ :smile:  )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.