Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο κατάστημα εντός σχεδίου χωρίς οικ. άδεια προς τακτοποίηση


Recommended Posts

Στην περίπτωση καταστήματος σε περιοχή εντός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια,

αν θέλω να κάνω μόνο τακτοποίηση για 30 χρόνια,

δεν πρέπει να λάβω υπόψη μου, τις παραβάσεις σε σχέση με τα επιτρεπόμενα μεγέθη βάση του ΓΟΚ;

Δηλ, υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους, παραβίαση πλαγίων κλπ, ώστε να προκύψουν αντίστοιχοι συντελεστές.

Αφού το οικόπεδο πλέον είναι εντός σχεδίου υπάρχουν επιτρεπόμενα μεγέθη.

Δεν θα ληφθούν υπόψη καθόλου;

Στο σύστημα, αν επιλέξεις χωρίς οικοδομική άδεια, αυτομάτως ΄΄κλείνει΄΄ τα κουτάκια των υπερβάσεων στο φύλλο καταγραφής.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Έχεις δύο επιλογές.

Η' ρυθμίζεις με τον 4014 για 30 χρόνια ή μέσω του 4014 προχωράς σε άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 26 (αν πληρούνται οι προϋποθέσεις).

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Ιάσονα.

Είχα την αίσθηση πως και την απλή τακτοποίηση, έπρεπε να ληφθούν υπόψη τα επιτρεπόμενα μεγέθη και επομένως οι αντίστοιχοι συντελεστές.

Μου φαινόταν αδιανόητο να έχει το ίδιο πρόστιμο το ακίνητο, είτε π.χ. βρισκόταν στην πρασιά, είτε όχι.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με τον συντελεστή 2 διότι δεν έχει άδεια (δηλαδή, διπλάσιο πρόστιμο από ό,τι αν είχε άδεια καλύπτονται όλα αυτά).

Τώρα αν είναι εντός π.χ. Δ ή πρασιάς κ.λπ. δεν μπορείς να πας με άδεια νομιμοποίησης (άρθρο 26), απλώς ρυθμίζεις με άρθρο 24.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.